Alytaus mokyklose – policijos vizitas: pakėlė droną, moksleiviai ėmė bėgti ir mėtyti elektronines cigaretes N. Cesiulis prakalbo apie atsakomybę

2023 m. gegužės 25 d. 14:17
Lietuvoje vis garsiau kalbant apie paauglių ir net vaikų piktnaudžiavimą elektroninėmis cigaretėmis bei jose atsiduriančiomis pavojingomis medžiagomis, savivaldybės šią problemą pažaboti bando ir savarankiškai.
Daugiau nuotraukų (7)
Štai Alytaus paaugliai skirtingose miesto vietose šią savaitę susidūrė su policijos pareigūnais – virš miesto mokyklų buvo pakeltas dronas, kenksmingų medžiagų ieškojo ir kinologų šunys.
Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad tokių prevencinių priemonių tikslas yra ne išgąsdinti, bet identifikuoti problemą ir kuo greičiau ją išspręsti.
Pakėlė ir droną
Apie tai, kad dalyje miesto mokyklų ir kitose viešose erdvėse apsilankė policijos pareigūnai, trečiadienį feisbuke papasakojo pats N.Cesiulis.
„Šiandien kai kurių Alytaus mokyklų moksleiviai, išbėgę per ilgąją pertrauką atsipūsti į lauką, susitiko mokyklos prieigose patruliuojančius policijos kinologus su šunimis. Na, o virš galvų, kaip bitė, byzgė dronas, perduodamas policijos pareigūnams fiksuojamus vaizdus.
Tiesiai sakau, netoleruoju vaikų rūkymo, netoleruoju elektroninių cigarečių, netoleruoju noro svaigintis, negaliu net pagalvoti, kokio nuodo vaikai prisitraukia į savo organizmus, rūkydami „pagerintas“ žiurknuodžiais cigaretes“, – rašė Alytaus meras.
Portalui lrytas.lt jis kiek vėliau pasakojo, kad toks patikrinimas suorganizuotas bendra švietimo įstaigų, savivaldybės ir policijos iniciatyva.
„Gyventojai skundžiasi, kad jaunimas pertraukų metu išeina į tam tikras viešąsias erdves, parkelius, kur tikrai matosi, kad rūksta dūmai, rūkomos elektroninės cigaretės. O vaikų amžius yra mažiau nei 15 ar dar mažesni metai“, – dėstė N.Cesiulis.
Pasak mero, tokia prevencine priemone siekta ne pagąsdinti moksleivius, o tiesiog įsivertinti bendrą situaciją.
„Buvo pakeltas dronas ir pavertinta situacija, nes mokyklų vadovai patys kreipėsi į savivaldybę, kad norėtų, jog tokia akcija būtų. Nurodė vietas, kuriose būriuojasi jaunimas, nepilnamečiai, rūko tam tikras priemones, ir policija į tai sureagavo“, – komentavo Alytaus vadovas.
Tiesa, patys paaugliai į policijos pareigūnų vizitus sureagavo skirtingai – nors kai kurie sutiko su jais pasikalbėti, nemaža dalis jaunuolių spruko tolyn.
„Pamatėme, kad atsirado pilnos šiukšlių dėžės tų cigarečių – kai kurie eidami į mokyklą apėjo aplink, kažkur metė, pabėgo, o kai pareigūnai norėjo prieiti šalia rūkančio jaunuolių būrio, jie pradėdavo greitai eiti arba bėgti iš tų teritorijų. Bet puikiai suprantame, kad tikslas nėra kažką pagauti.
Kartu su tėvais, mokyklos bendruomene svarbu vykdyti švietėjišką veiklą, bet šalia to reikalinga ir prevencija. Matome, kad per kiekvieną pertrauką įvairiuose skveruose, šalia daugiabučių būriuojasi jaunimas, vaikai tiesiog rūko ir save žaloja. Norėtųsi, kad tiek prevencija, tiek švietimas eitų kartu, ir turėtume kitokį rezultatą“, – svarstė N.Cesiulis.
Pasak Alytaus miesto mero, tai toli gražu nėra tik šios savivaldybės problema, o atsakomybę prisiimti turi visos pusės.
„Visi mėto tą karštą bulvę į šonus, kas turėtų rūpintis. Vieni sako, kad tėvai turi rūpintis savo vaikais, tėvai nori, kad jais pasirūpintų mokytojai, treti sako, kad savivaldybė turi rūpintis, o dar kiti nori, kad įstatymais būtų draudžiama prekyba.
Kol visi vieni kitiems stumdo atsakomybę, jaunimas toliau sėkmingai rūko, tai tampa priklausomybe, ir vėliau mes turime problemų, kaip tuos žmones gydyti.
Čia mes visi esame atsakingi – tiek savivalda, tiek mokykla, tiek tėvai, mokytojai. Jeigu suaugęs žmogus praeina pro rūkančius šeštokus, nesudrausmina jų, ir galvoja, kad kiti tai padarys, tai mes visi turime to netoleruoti“, – portalui lrytas.lt kalbėjo N.Cesiulis.
Netrukus apsilankys ir kitų miestų mokyklose
Alytaus miesto savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas atkreipė dėmesį, jog panašios policijos iniciatyvos mieste vykdomos reguliariai.
„Tokie reidai vykdomi visą laiką, nuolat. Aš pats apie tai iš policijos pareigūnų trečiadienį sužinojau visiškai atsitiktinai – tiesiog pamačiau jų automobilį eidamas gatve, ir jie pasakė, kad vykdo tokią operaciją.
Ir jie ją vykdė ne tik prie mokyklų, mokyklų patalpose, bet ir viešose vietose, parkuose“, – portalui lrytas.lt aiškino Alytaus miesto savivaldybės atstovas.
„Policija man pasakė, kad Jaunimo sode jau buvo sulaikę keletą moksleivių“, – pridūrė V.Valūnas.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Kristina Janulevičienė savo ruožtu teigė, kad tokio pobūdžio patikrinimai yra tik viena iš kelių tikslinės prevencijos priemonių, kurios vykdomos visoje apskrityje.
„Svarbu ne bausti, o užkardyti. Trečiadienį buvo surašyti 1 ar 3 protokolai nepilnamečiams asmenims už elektroninių cigarečių turėjimą su savimi, o visiems kitiems, su kuriais pavyko pabendrauti, kurie nepabėgo, pamatę pareigūnus, tiesiog buvo primintos jų pareigos, teisės, ir kaip jie turėtų elgtis“, – portalui lrytas.lt nurodė Alytaus apskrities policijos atstovė.
K.Janulevičienės teigimu, policijos pareigūnai artimiausiu metu aplankys visas švietimo įstaigas ne tik Alytaus mieste, bet ir aplinkinėse savivaldybėse – Druskininkuose, Prienuose, Lazdijuose, Varėnoje, Birštone.
„Tokios akcijos vykdomos nuolat, tik vienos susilaukia didesnio atgarsio. Galbūt ir tas dronas atkreipė dėmesį, nes tai naujoviškesnė priemonė. Jau ir anksčiau buvo nustatyta nepilnamečių, kurie rūko, turi su savimi tuos vadinamus veipus“, – sakė ji.
Pasak K.Janulevičienės, pareigūnų vykdomos prevencinės priemonės suderintos su mokyklų vadovais, tad policija bet kuriuo metu gali atvykti į ugdymo įstaigas.
„Viešose vietose fiksuoti nusižengimus ir žaidimus policijos pareigūnai turi teisę, juo labiau, kad mieste veikia ir miesto kameros“, – pažymėjo K.Janulevičienė.
Siūlo pagalbos liniją ir mobiliąją programėlę
Vis gilėjant nepilnamečių rūkymo ir narkotinių medžiagų vartojimo problemai, Sveikatos apsaugos ministerija teigia ruošianti prevencines priemones, kurios turėtų padėti apsaugoti vaikus nuo žalingų įpročių.
„Esame nusimatę plačią viešinimo kampaniją prevencijai, tai bus tuo pačiu skirta ir rūkymui, garinimui ir naujoviškų nikotino gaminių, tokių kaip sintetinis snusas, vartojimui“, – teigė Psichikos sveikatos skyriaus patarėja J.Talačkienė.
„Sutartis dėl nacionalinės metimo rūkyti pagalbos linijos yra beveik pasirašyta ir planuojame startuoti su šia linijos iniciatyva šiais metais. Taip pat esame nusimatę ir mobiliosios programėlės sukūrimą, ir, be abejo, jaunimui bus bandoma patraukliais būdais pateikti galimybę naudotis linijos ir jos mobiliąja programėle“, – vardino SAM specialistė.
Be prevencinių programų, skirtų jaunimui, ministerija yra numačiusi ir finansavimą savivaldybių bei regionų specialistų kompetencijoms gerinti. Pasak J.Talačkienės, regionine pažangos priemone numatoma didinti prieinamumą prie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mažinimui skirtų paslaugų.
„Kalbant apie sisteminius sprendimus, kuriuos SAM nusimatę, yra mūsų nacionalinės ir regioninės pažangos priemonės, kurioms tikrai numatytas didelis dėmesys ir skirtas nemažas finansavimas.
Visai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tematikai nacionaliniu lygmeniu skirta apie 6 milijonai, ir regioninei pažangos priemonei viso numatyta 22 milijonai“, – nurodė Psichikos sveikatos skyriaus patarėja.
„Šios priemonės yra orientuotos į tai, kaip mokyti savivaldybėse dirbančius specialistus tikslingai pasirengti“, – pridūrė J.Talačkienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.