Dingusio 15-mečio istorija baimę kelia ir jo mokykloje besimokančių paauglių tėvams: prakalbo apie gimnazijos bėdas

2023 m. vasario 7 d. 15:14
Jau kelias dienas intensyviai ieškant šeštadienį mįslingai dingusio 15-mečio Mykolo Davidonio, nerimo nuotaikomis gyvena ir Vilniaus Antakalnio gimnazijos, kurioje mokosi iki šiol nerastas paauglys, bendruomenė.
Daugiau nuotraukų (40)
Šioje gimnazijoje besimokančių jaunuolių tėvai įsibaiminę – pasak jų, apie šią situaciją mokykloje praktiškai nekalbama, dingusiojo bendraamžiai nesulaukia tinkamos psichologinės pagalbos, o nerimą sustiprina ir kitos šią ugdymo įstaigą liečiančios problemos, pavyzdžiui, viešai žinomas ir nuolat aptarinėjamas narkotikų vartojimo klausimas.
Pasigenda iniciatyvos
Su portalu lrytas.lt antradienį bendravusi sostinės Antakalnio gimnazijoje besimokančio vaiko mama išreiškė susirūpinimą, jog įvykusi nelaimė tam tikra prasme yra ignoruojama. Būtent šioje mokykloje mokosi šeštadienį su draugais susitikti išėjęs, o vėliau paslaptingomis aplinkybėmis dingęs 15-metis M.Davidonis.
Pasak moters, psichologinės konsultacijos šiuo metu teikiamos tik glaudžiai su dingusiu paaugliu bendravusiems mokiniams, tačiau šį vaikiną mokykloje pažįstančiųjų gretos esą kur kas didesnės.
„Mano galva, su moksleiviais yra per mažai dirbama ir su jais nešnekama – iki šiol jie pagalbos nesulaukė. Bent mano vaiko klasėje apie tai visiškai nebuvo užsiminta. Maždaug, jeigu mokinys yra ne jūsų klasėje, tai yra ne jūsų reikalas. O devintokai, dešimtokai rudenį kartu turėjo bendrų renginių, tai visi tą vaiką pažįsta ir žino, kas nutiko.
Man, kaip mamai, yra šiurpu, kad vaikams nekalbama apie tą situaciją. Moksleiviai iš žiniasklaidos dabar sau kuriasi visokias versijas, jų susirašinėjimuose informacija sklando kokia tik nori – jie tikrai daug visko ir bet ko ten rašo. O mokykla ir tėvams nesuteikia gairių, ką daryti, kaip reaguoti, kai vaikai apie tai sužinojo“, – lrytas.lt guodėsi vilnietė.
Tiesa, pašnekovė su savo paaugliu vaiku apie nutikusią nelaimę jau pasikalbėjo ir bandė jį raminti pati.
„Vaikas sakė, jog jam susidaro toks įspūdis, kad mokytojai užsibarikadavo nuo jų siena“, – pažymėjo mama.
Moteris įsitikinusi, kad krizinėse situacijose ugdymo įstaiga turi reaguoti čia ir dabar, nes paaugliai į pasaulį žiūri gerokai jautriau, o tai esą gali sukelti dar daugiau žalos.
„Reikia ant karštųjų vaikams aiškinti apie draugų nepalikimą, apie empatiją, atsakomybę. Apie konkrečią situaciją galima nekalbėti, bet kodėl nekalbama bendrai? Aš suprantu, kad baisu kalbėti, bet juk galima pasakyti: būk draugas, pagelbėk artimui.
Mes su vaiku turime labai tvirtą ryšį, ir jis tikrai man viską pasako. Mano giminaitės vaikas mokosi kitoje, netoliese esančioje mokykloje, bet net ir joje po šio įvykio tėvai gavo laiškus, nors šis įvykis su jais ir nesusijęs“, – kalbėjo paauglio mama.
Narkotikai – vieša mokyklos paslaptis?
Antakalnio gimnazijoje besimokančio vaiko mama išskyrė ir dar vieną skaudžią šios mokyklos problemą – narkotikų vartojimą. Anot jos, vieša paslaptis, kad šios gimnazijos moksleiviai nevengia svaigintis net ugdymo įstaigos teritorijoje.
„Mano vaikai sako, jog yra 20-ties minučių reikalas surasti, kas tau juos pristatys. Gali gauti bet ko. Visgi nemanau, kad mokykla dėl to nieko nedaro, nes tėvai periodiškai gauna informacinius laiškus, kad į mokyklą atvažiuos policija. Iš vaiko esu girdėjusi, kad jie šukuoja klases ir keletą vaikų yra išsivedę. Tai greičiausiai kažkas daroma, praeina su šunimis, kurie uosto patalpas.
Jei pagautų kokių 30 vaikų iš karto, tikrai joks baryga nežinotų, kas jį pridavė, o kai pagaus vieną ar kitą, jie bijos kažką pasakyti, tad jau reikėtų kažką daryti. Su kuo bepasikalbu, Vilniuje tai tikrai dažnas reiškinys. Gretimoje mokykloje vienas apsirūkęs vaikas neseniai buvo išvežtas ir į ligoninę“, – dalijosi pašnekovė.
Moteris teigė iš vaikų pasakojimų sužinojusi, kad gimnazistai svaiginasi net mokyklos viduje, tačiau jokios iniciatyvos ir prevencinių veiksmų iš mokyklos vadovybės nematoma.
„Kai mokytojai pagauna, vieni reaguoja, veda pas socialinius pedagogus, o kiti nedaro nieko, nenori apsikrauti biurokratija. Vaikas sako, kad ir mokyklos viduje yra rūkoma, klasėje per pamokas garinama. Kodėl tiems vaikams neteikiama intensyvesnė informacija, pagalba, kad ir mažomis grupėmis?
Visi koncentruojasi į mokyklos rezultatus, prestižą, kuri mokykla geresnė, bet kad mes prarandame vaikus, niekas nebegalvoja. Visiems reikia kažkokio spyrio, supurtymo, kažką darykime! Kiek aš pašneku su 15-mečių tėvais, darosi svarbu, kad tie vaikai bent išgyventų iki dvyliktos klasės, jau nekalbant apie tai, kad jiems reikia gerai mokytis.
Narkotikai čia yra masinis reiškinys – tu gali iš namų išleisti švarų vaiką, bet pakeliui į mokyklą jau jis kažką pasigaus. Vaikai atvirai man pasakė, kad net ir Vinco Kudirkos aikštėje galima visko susišaudyti“, – atviravo mama.
Ji svarstė, kad sprendžiant šią problemą svarbus kompleksinis požiūris, todėl tėvai turėtų susivienyti ir kovoti už savo vaikų gerovę.
„Gelbėkime vaikus, nes tuoj jų jau nebeturėsime. Toks jausmas, kad penkiolikiniai jau yra prarasta karta. Tėvams stingsta kraujas – mes galime padaryti viską, bet mums reikia žinoti, ką daryti. Spręskime tą klausimą, o ne kiškime galvą į smėlį ir darykime tik tai, ką leidžia teisės aktai“, – ragino moteris.
Moteris pabrėžė jokiu būdu nenorinti pasakyti, kad dingęs 15-metis galėjo svaigintis. Ji teigė, kad išskiria dar vieną mokyklos problemą ir tėvų prašo atkreipti dėmesį į visus įtarimų keliančius ženklus, bendraujant su savo atžalomis.
Portalas lrytas.lt komentaro kreipėsi ir į Vilniaus Antakalnio gimnazijos vadovę Anželiką Keršinskienę. Tiesa, į telefono skambutį atsiliepusi mokyklos sekretorė patikino, kad direktorė su žurnalistais nebendraus.
„Direktorė liepė informuoti žurnalistus, kad ji nekalbės su jumis“, – teigė gimnazijos atstovė.
A.Keršinskienė į jai išsiųstus klausimus neatsakė ir raštu.
Visgi kiek vėliau Antakalnio gimnazijos komentaras buvo perduotas per Vilniaus miesto savivaldybę. Jame teigiama, jog mokinių tėvai apie įvykį buvo informuoti per elektroninį dienyną, su vaikais mokykloje ir klasėse kalbasi psichologai, o šių klasių mokinių tėvai informuojami atskirai.
„Esant poreikiui – psichologinė pagalba suteikiama ir individualiai. Raginame tiek tėvelius, tiek jų vaikus pasitikėti tik oficialia pareigūnų ir kitų institucijų teikiama informacija, reguliariai tikrinti elektroninį dienyną, kur su mokyklos bendruomene dalinamasi aktualia informacija.
Gimnazijoje nuolat vyksta prevencinės programos, kurios padeda užkirsti kelią narkotinių ir psichotropinių medžiagų plitimui mokykloje. Gimnazijos administracija kviečia mokinius anonimiškai pranešti apie galimus neleistinų medžiagų platinimo atvejus, o gavusi tokių pranešimų – gimnazijos administracija apie tai praneša policijai.
Gruodį mokykloje lankėsi kinologai, kurie patikrinimo metu narkotinių medžiagų pėdsakų nerado“, – pažymėjo savivaldybės atstovai.
Paieškos tęsiasi
Primename, jog M.Davidonis be žinios dingo šeštadienį, kuomet nesugrįžo į namus po draugo gimtadienio. Artimiesiems nepavykus susiekti su paaugliu telefonu, buvo kreiptasi į policijos pareigūnus.
Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas portalą lrytas.lt informavo, kad antradienį ir toliau tęsiamos paauglio paieškos, kuriose dalyvauja gausios pareigūnų, ugniagesių, šaulių, narų, kinologų, savanorių ir Viešojo saugumo tarnybos pajėgos. Žmonės vaikino ieško ir Vievyje.
Pirmadienį vykdant paieškas pajėgoms pavyko surasti naujų pėdsakų – savanoriai aptiko banko kortelę ir telefoną. Taip pat buvo rastos nepilnamečio ausinės ir jų dėklas.
Tą pačią dieną Vilniaus apskrities VPK lrytas.lt suteikė informacijos, kad paieškos teritorija buvo išplėsta.
paauglysAntakalnisMokykla
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.