Žydų mokyklos bankroto istorijoje – netikėtos detalės: analogiška gimnazija ir be algų pusmetį dirbantys pedagogai

2023 m. sausio 27 d. 05:59
Nors sostinėje prieš daugiau nei penkerius metus veikusi žydų bendruomenei skirta Menachemo gimnazija dėl bankroto buvo uždaryta, o jos vadovė Dina Krinsky šiuo metu dėl savo veiksmų varsto teismo duris, panašu, kad situacija yra dar sudėtingesnė, nei gali pasirodyti.
Daugiau nuotraukų (11)
Prieš kelias dienas portalas lrytas.lt rašė apie viename iš sostinės teismų atsidūrusią bylą dėl Vilniuje prieš keletą metų veikusios žydų gimnazijos ir buvusios jos vadovės D.Krinsky – moteriai gresia kalėjimas dėl to, kad slėpusi mokesčius ir finansines ataskaitas ji praskolino mokyklą ir galimai privedė ją prie bankroto.
Visgi panašu, kad viena ugdymo įstaiga moteris neapsiribojo – kaip teigia su lrytas.lt susisiekę šaltiniai, dar viena tokio paties pavadinimo gimnazija sostinės Bokšto gatvėje veikia iki šiol, o ten dirbantys pedagogai tampa analogiškos istorijos liudininkais – kai kurie iš jų savo atlyginimo negauna ir pusmetį.
Tai patvirtina ir Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys, kuriais remiantis matyti, kad į įstaigą iki šiol kreipėsi bent dešimt mokytojų.
Be algų dirba ištisus mėnesius
Po naujienų portalo lrytas.lt paskelbto straipsnio į redakciją kreipėsi su šia mokykla glaudžiai susijęs asmuo (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut.past.).
Šaltinis pateikė detalių, kad praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai Menachemo gimnazija dėl bankroto 2017-aisiais buvo uždaryta, Krinskių šeima įkūrė naują, tokio paties pavadinimo ugdymo įstaigą, kuri veikia iki šiol.
Tiesa, pasak su portalu lrytas.lt susisiekusio pašnekovo, šiandien veikianti mokykla jau susiduria ir su identiškomis problemomis.
„Mokykla vykdo lygiai tokią pačią veiklą – tai yra darželis, pradinė mokykla, progimnazija ir gimnazija. Bet panašu, kad su ta įmone jie darys lygiai tą patį, ką padarė ir su pirma. Yra labai daug įsiskolinimų, mokytojams atlyginimai nemokami po pusę metų, su kitas paslaugas teikiančiais žmonėmis irgi neatsiskaitoma“, – pasakojo šaltinis.
Jis teigė, kad iš pradžių gyvenimas gimnazijoje virė gana įprastai, tačiau galiausiai mokytojai nustojo gauti algas, todėl dalis pedagogų išėjo iš darbo. Neapsikentę nekokybiško ugdymo proceso, savo vaikus į kitas mokyklas norėjo pervesti ir tėvai, tačiau D.Krinsky esą nesutiko atiduoti moksleivių dokumentų.
Dėl to dalis tėvų kreipėsi į sostinės savivaldybės Švietimo skyrių, tačiau pagalbos teigė nesulaukę.
Kaip tvirtino su situacija mokykloje gerai susipažinęs žmogus, Chabado organizacija, kuriai ir priklauso D.Krinsky su vyru, yra ypač uždara religinė organizacija, kuri neretai įvardijama net kaip sekta. Tiesa, šios organizacijos santykiai su Lietuvos žydų bendruomene esą gana įtempti.
„Lietuvos žydų bendruomenė neskiria jiems finansavimo. Jie vykdo labai uždarą gyvenimą. Geros valios fondas skiria kompensaciją Lietuvos žydų bendruomenei, bet, kaip suprantu, finansiškai jie nesidalija su Chabado organizacija, su Menachemo mokykla.
Visgi jie organziuoja ne tik ugdymą, bet ir įvairias šventes, renginius sinagogoje, tačiau darbuotojams vis tiek nėra mokamos algos.
Kadangi mokykla yra šeimos valdoma ugdymo įstaiga, ir nors darbuotojams algų nemoka, Rabinas (D.Krinsky vyras, – aut.past.) važinėja su nauju elektromobiliu, dukrai iškelia puotą, prabangias vestuves, sukviečia visą bendruomenę, nes pagal jų tradicijas yra natūralu dideles šventes rengti bendruomenėje.
O mokytojai atlyginimų negauna“, – dėmesį atkreipė pašnekovas.
Visgi apie pačią D.Krinsky kalbintas šaltinis atsiliepia teigiamai – moteris esą labai rūpestinga ir empatiška, netgi yra nusprendusi globoti po nelaimės be tėvų likusius vaikus. Tačiau jos organizaciniai gebėjimai kelia rimtą susirūpinimą.
„Ten mokosi žydų kilmės vaikai iš sudėtingų šeimų, arba tie, kurie patyrė įvairius sunkumus valstybinėse mokyklose. Ten jie randa užuovėją. Ji stengiasi, kad jiems būtų gerai. Kartą nutiko taip, jog vienai žydų šeimai atsitiko nelaimė, ir ji paėmė globoti nukentėjusius vaikus, dabar jie yra jų šeimoje.
Kas liečia vaikus ir pačią bendruomenę, tikrai moteris deda visas pastangas, bet kas liečia įstaigos organizavimą, tai labai chaotiška. Gal čia mentaliteto dalykas, kad viskas vyksta ekspromtu“, – svarstė pašnekovas.
Tiesa, jis pastebėjo, kad neseniai socialiniuose tinkluose pradėjo plisti ir pagalbos prašymai padėti D.Krinsky – prašoma paaukoti milijoną dolerių jos teisminiam procesui. Ketvirtadienio duomenimis, suaukota jau virš 340 tūkst. dolerių.
Išnagrinėjo 10 skundų
D.Krinsky bylą tiriančio Vilniaus apylinkės teismo atstovai tikino apie veikiančią gimnaziją duomenų neturintys.
„Teismas nagrinėja bylą pagal pateiktus kaltinimus dėl konkrečių veikų, kurios padarytos vadovaujant jau bankrutavusiai mokyklai. Kas vyksta šiuo metu su kitomis mokyklomis, negalime atsakyti“, – rašoma lrytas.lt pateiktame atsakyme.
Komentaro dėl mokyklos kreipėmės ir į Vilniaus miesto savivaldybę, tačiau jos atstovai tikino informacijos taip pat neturintys.
„Šios mokyklos steigėjas yra ne Vilniaus miesto savivaldybė, o Vilniaus miesto žydų religinė bendruomenė, kitaip tariant – gimnazija yra privati. Privačių ugdymo įstaigų veiklą kontroliuoja jų steigėjai ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM)“, – nurodė savivaldybė.
Visgi ŠMSM atstovai patikino, kad jokie tėvų skundai ministerijos taip pat nėra pasiekę.
O štai Valstybinė darbo inspekcija patvirtino, kad nuo 2022 metų sausio 1-osios iki šios dienos iš Menachemo gimnazijos tyrė 11 darbo ginčų – dešimt iš jų jau išnagrinėti, vienas dar nagrinėjamas.
Kiek anksčiau portalas lrytas.lt dėl jau bankrutavusios mokyklos kalbėjosi ir su Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky, tačiau situacijos pakomentuoti ji negalėjo.
„Nieko nežinome, tik iš spaudos – prieš kelias dienas man atsiuntė straipsnį iš Izraelio. Žinojau, kad ten kažkas yra, kad yra ikiteisminis tyrimas, bet jokių detalių tikrai nežinau, nes tai yra visiškai atskira organizacija“, – tąkart teigė F.Kukliansky.
Su pačia D.Krinsky lrytas.lt susisiekti pavyko, tačiau rūpimus klausimus ji nurodė užduoti raštu. Visgi nusiuntus Menachemo gimnazijos vadovei klausimus, ji nebeatsakė nei į juos, nei į žinutes.
Slėpė virš 200 tūkst. eurų siekiančią skolą
Kaip neseniai rašė portalas ynetnews.com, Vilniaus apylinkės teismas nusprendė, kad D.Krinsky netinkamai valdė Bokšto gatvėje anksčiau veikusią žydų Menachemo gimnaziją, privedė ją prie didžiulės skolos ir nuslėpė nuo valdžios institucijų informaciją apie blogėjančią finansinę padėtį.
250 tūkst. eurų siekiančią skolą patyrusi mokykla dėl bankroto galiausiai buvo uždaryta.
Kaip portalui lrytas.lt komentavo Vilniaus apylinkės teismo atstovai, D.Krinsky yra kaltinama pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 222 straipsnio 1 dalį bei 209 straipsnį, tačiau kaltinimas dar gali būti keičiamas.
222 BK straipsnis apibrėžia, jog tas, kas apgaulingai tvarkė ir (arba) organizavo teisės aktų reikalaujamą finansinę apskaitą arba paslėpė, sunaikino ar sugadino finansinės apskaitos dokumentus ir (arba) finansinės apskaitos registrus, jeigu dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti asmens veiklos, jo turto, nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų dydžio ar struktūros, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Pagal 209-ąjį BK straipsnį, tas, kas sąmoningai blogai valdydamas įmonę nulėmė jos bankrotą ir dėl to padarė didelės turtinės žalos kreditoriams, baudžiamas laisvės atėmimu iki trejų metų.
„Procesas dar vyksta, kaltinamoji kaltės nepripažįsta. Kadangi byla dar nebaigta nagrinėti, nėra žinoma, kokia bausmė gali būti skirta kaltinamajai. Kaltinamoji yra Lietuvoje ir posėdžiuose dalyvauja“, – tvirtinama Vilniaus apylinkės teismo pateiktame atsakyme.
Kaip teigiama byloje, D.Krinsky vengė teikti ataskaitas ir mokėti gimnazijai skirtus mokesčius. Ji įtariama tuo, kad nuslėpė informaciją apie mokyklos finansinę padėtį, taip apsunkindama finansinių įsipareigojimų dydžio nustatymą ir tyčia stumdama įstaigą į nemokumą.
Krinskių teigimu, mokyklai skolos susikaupė po to, kai gimnazija negavo išmokų už Antrąjį pasaulinį karą.
Per „Geros valios fondą“, kuriam vadovauja Amerikos žydų bendruomenė (AJC), Lietuvos žydų institucijoms kasmet skiriami milijonai eurų.
D.Krinsky vyras apkaltino restitucijos fondą Lietuvoje (žinomą kaip „Geros valios fondas“) įžūliu diskriminavimu prieš Chabado mokyklą, kuri 28 metus vykdo žydų religinį darbą visoje šalyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.