Buvusiai sostinės žydų gimnazijos vadovei – grėsmė sėsti už grotų: aiškinasi, ar tyčia mokyklą privedė prie bankroto

2023 m. sausio 24 d. 07:25
Viename iš sostinės teismų atsidūrė byla dėl Vilniuje prieš keletą metų veikusios žydų gimnazijos ir buvusios jos vadovės Dinos Krinsky – moteriai gresia kalėjimas dėl to, kad slėpusi mokesčius ir finansines ataskaitas ji praskolino mokyklą ir galimai privedė ją prie bankroto.
Daugiau nuotraukų (13)
Vilniaus apylinkės teismo atstovai tvirtina, kad D.Krinsky byla dar nebaigta, tačiau pagal pateiktus kaltinimus jai gresia kalėjimas iki ketverių metų.
Slėpė virš 200 tūkst. eurų siekiančią skolą
Kaip neseniai rašė portalas ynetnews.com, Vilniaus apylinkės teismas nusprendė, kad D.Krinsky netinkamai valdė Bokšto gatvėje anksčiau veikusią žydų Menachemo gimnaziją, privedė ją prie didžiulės skolos ir nuslėpė nuo valdžios institucijų informaciją apie blogėjančią finansinę padėtį.
250 tūkst. eurų siekiančią skolą patyrusi mokykla dėl bankroto galiausiai buvo uždaryta. Kad Menachemo gimnazija jau yra nebeveikianti, lrytas.lt patvirtino ir pats Vilniaus apylinkės teismas.
Straipsnyje taip pat teigiama, kad D.Krinsky ir jos vyras Rabinas Sholom Beras Krinsky Lietuvoje gyvena 28 metus, čia daug dirba su žydų bendruomene, pati D.Krinsky yra 11 vaikų motina.
Kaip portalui lrytas.lt komentavo Vilniaus apylinkės teismo atstovai, D.Krinsky yra kaltinama pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 222 straipsnio 1 dalį bei 209 straipsnį, tačiau kaltinimas dar gali būti keičiamas.
222 BK straipsnis apibrėžia, jog tas, kas apgaulingai tvarkė ir (arba) organizavo teisės aktų reikalaujamą finansinę apskaitą arba paslėpė, sunaikino ar sugadino finansinės apskaitos dokumentus ir (arba) finansinės apskaitos registrus, jeigu dėl to negalima visiškai ar iš dalies nustatyti asmens veiklos, jo turto, nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų dydžio ar struktūros, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Pagal 209-ąjį BK straipsnį, tas, kas sąmoningai blogai valdydamas įmonę nulėmė jos bankrotą ir dėl to padarė didelės turtinės žalos kreditoriams, baudžiamas laisvės atėmimu iki trejų metų.
„Procesas dar vyksta, kaltinamoji kaltės nepripažįsta. Kadangi byla dar nebaigta nagrinėti, nėra žinoma, kokia bausmė gali būti skirta kaltinamajai. Kaltinamoji yra Lietuvoje ir posėdžiuose dalyvauja“, – tvirtinama Vilniaus apylinkės teismo pateiktame atsakyme.
Neigia, kad patys praskolino mokyklą
Kaip teigiama byloje, D.Krinsky vengė teikti ataskaitas ir mokėti gimnazijai skirtus mokesčius. Ji įtariama tuo, kad nuslėpė informaciją apie mokyklos finansinę padėtį, taip apsunkindama finansinių įsipareigojimų dydžio nustatymą ir tyčia stumdama įstaigą į nemokumą.
Krinskių teigimu, mokyklai skolos susikaupė po to, kai gimnazija negavo išmokų už Antrąjį pasaulinį karą. Per „Geros valios fondą“, kuriam vadovauja Amerikos žydų bendruomenė (AJC), Lietuvos žydų institucijoms kasmet skiriami milijonai eurų.
D.Krinsky vyras apkaltino restitucijos fondą Lietuvoje (žinomą kaip „Geros valios fondas“) įžūliu diskriminavimu prieš Chabado mokyklą, kuri 28 metus vykdo žydų religinį darbą visoje šalyje.
„Rabinas Krinskis teigė, kad „Geros valios fondo“ valdyba bando nuslėpti informaciją ir veikti prieš Chabado institucijas“, – rašė ynetnews.com.
„Daugelį metų jie neleido mums dalyvauti posėdžiuose, niekada neskyrė jokio finansavimo mūsų mokyklai ir skyrė menkas sumas Chabado institucijoms. Jie ne kartą ignoravo mūsų prašymus skirti skubią paramą, kad būtų užtikrinta mūsų mokyklos ateitis.
Būtent jie kalti dėl vykstančios bylos prieš mano žmoną“, – cituojamas R.Krinskis.
Portalas lrytas.lt komentaro kreipėsi ir į Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkę Fainą Kukliansky, tačiau jokių detalių apie šią situaciją ji teigė nežinanti.
„Nieko nežinome, tik iš spaudos – prieš kelias dienas man atsiuntė straipsnį iš Izraelio. Žinojau, kad ten kažkas yra, kad yra ikiteisminis tyrimas, bet jokių detalių tikrai nežinau, nes tai yra visiškai atskira organizacija“, – teigė F.Kukliansky.
Duomenų apie privačiai Vilniuje veikusią gimnaziją kol kas teigė neturinti ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Ynetnews.com straipsnyje cituojamas vienas iš Vilniaus žydų bendruomenės narių kaltino teismą, kad jis „nepaisydamas pateiktų įrodymų, rodančių, kad Dina ir jos vyras bandė neleisti mokyklai prarasti pinigų, tęsė Dinos baudžiamąjį persekiojimą“.
Anot vyro, policijos tyrėjų komanda per kratą, kurią mokykloje atliko 2021 m. rugpjūtį, tariamai sugriovė neperšaunamas duris, kurios buvo įrengtos prie įėjimo į mokyklą kaip atsakomoji priemonė prieš antisemitinius išpuolius.
„Ji yra 11 vaikų ir trijų globojamų vaikų mama, bendruomenės lyderė ir su ja elgiamasi kaip su žemiausia nusikaltėle“, – tikino vienas iš Vilniaus žydų bendruomenės narių.
Kita bendruomenės narė Miriam Danisova sakė, kad naujienos apie D.Krinsky ją sukrėtė.
„Sutikau daug žydų ir žydų organizacijų, bet niekada nesutikau tokių atsidavusių kaip Šalomas ir Dina, kurie savo gyvenimą paskyrė Vilniaus žydų bendruomenei atgaivinti. Net tada, kai buvo sunku, jie niekada negalvojo grįžti į JAV, kur jiedu gimė“, – tvirtino leidinio kalbinta moteris.
Žydų bendruomenėMokyklagimnazija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.