Studentai iš okupuotų teritorijų Lietuvoje tęsia mokslus, o kai kurie jau išlaikė kvalifikacinius egzaminus ir įgijo aukštojo mokslo ir jūrinio laipsnio diplomus.
Priešo apšaudomoje Odesoje jūrų akademija teveikia, tačiau su žeme sulyginto Melitopolio, Izmailo filialuose studijos šiuo metu neįmanomos. Izmaile rengiami specialistai Dunojaus laivininkystei, kuri itin svarbi Ukrainos ekonomikai.
Bendradarbiauja seniai
„Jau pirmosiomis karo savaitėmis, kai Rusija okupavo Chersono sritį, svarstėme, kaip galėtume padėti jūrininkus ugdančioms Ukrainos mokymo įstaigoms. Su Chersono valstybine jūrų akademija nuo 2019 metų mus sieja dalykiški ryšiai – bendros dėstytojų stažuotės, konferencijos, kartu įgyvendiname įvairius projektus“, – pasakojo LAJM direktorius, jūrų kapitonas Vaclovas Stankevičius.
Chersoniečiai ir patys kreipėsi į Klaipėdoje įsikūrusią aukštąją jūreivystės mokyklą prašydami padėti baigiamojo kurso studentams, tuo metu atlikusiems būtinąją praktiką jūrų laivuose, užbaigti studijas Lietuvoje. LAJM dėstytojai nedvejodami atsiliepė į ukrainiečių pagalbos šauksmą.
Pernai balandį apie šimtas Chersono valstybinės jūrų akademijos ketvirtakursių atvyko į Klaipėdą ir pratęsė mokslus Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje.
Jūrines studijas griežtai reglamentuoja Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) konvencijos, todėl abiejų aukštųjų mokyklų tos pačios kvalifikacijos specialistų (laivavedžių, laivų mechanikų ir elektromechanikų) studijų programos parengtos vadovaujantis šiomis konvencijomis ir yra itin panašios. Išvengti painiavos, greičiau integruoti ukrainiečius į mokymo procesą padėjo ir tai, kad Klaipėdoje ir Chersone studijų programų turinys yra suderintas.
„Spręsdami teisinius ir administracinius klausimus, nuolat tarėmės su Chersono jūrų akademijos vadovybe, konsultavomės su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Studijų kokybės vertinimo centru, Susisiekimo ministerija, Lietuvos transporto saugos administracija“, – pabrėžė V.Stankevčius.
Jau įteikė 2 diplomus
Šiuo metu Klaipėdoje jūreivystės studijas tęsia 133 ketvirtojo kurso studentai ukrainiečiai (79 būsimieji laivavedžiai, 43 laivų mechanikai ir 11 laivų elektromechanikų). Išlaikę baigiamuosius kvalifikacinius egzaminus, apgynę bakalauro baigiamuosius darbus jie įgis LAJM aukštojo mokslo diplomus. Dviem laivų studentams diplomai jau įteikti birželį.
Chersono jūrų akademijos studentų mokymo procesas iš pradžių finansuotas LAJM biudžeto ir Kipre registruotos laivybos kompanijos „Marlow Navigation“ lėšomis. Šios kompanijos laivuose didelė dalis ukrainiečių studentų atliko jūrinę praktiką. Netrukus šiuo pavyzdžiu pasekė kitos laivybos kompanijos ir skyrė dalį ukrainiečių studijoms būtinų lėšų.
Tarpininkaujant Lietuvos jūrininkų sąjungai ir Ukrainos transporto darbuotojų sąjungai, paramą nusprendė skirti ir Tarptautinė transporto federacija (ITF). „Tai įtakinga pasaulinė organizacija, vienijanti 5 milijonus darbuotojų iš 137 pasaulio šalių“, – pagausėjusiomis rėmėjų gretomis džiaugėsi Ukrainos jūrininkų sąjungos pirmininkas Olegas Grygoriukas.
Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Ukrainos jūrų transporto darbuotojų sąjunga ir „ITF Seafarers Trust“ fondas rugsėjo 1-ąją sudarė trišalę sutartį dėl dar 50 Chersono jūrų akademijos trečiakursių studijų, kurias nutraukė karas Ukrainoje, jų apgyvendinimo, maitinimo išlaidų. Nuo sausio nauja ukrainiečių grupė tęs mokslus Klaipėdoje.
Pretendentus į studijas Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje atrinks komisija, sudaryta iš Chersono valstybinės jūrų akademijos, Ukrainos jūrų transporto darbuotojų sąjungos ir „ITF Seafarers Trust“ fondo atstovų – bus atsižvelgta į studijų tęstinumo poreikį, darbo jūroje stažą, individualias aplinkybes, kitokius praktinius klausimus.
Darbo užteks visiems – pasaulio laivybos rinkoje itin trūksta būtent tokių aukštos kvalifikacijos vadovaujančiųjų specialistų, jūrininkų.
Klaipėdoje savo lėšomis studijuoti jūreivystės mokslus gali ir kiti Ukrainos piliečiai. Čia jie gali tapti laivavedžiais, laivų mechanikais, laivų elektromechanikais, jūrų verslo vadybininkais, jūrų krovos technologais, tarptautinės logistikos specialistais.
Nutarė rinktis Lietuvą
Londone įsikūręs „ITF Seafarers Trust“ fondas finansinės paramos mokymo įstaigoms neteikia, labiau rūpinasi laivuose dirbančiais diplomuotais jūrininkams, gina jų profesines teises. Tačiau šis pagalbos Ukrainos studentams projektams, pasak fondo atstovės Katie Higginbottom, yra išskirtinis.
„Svarstėme galimybę dėl jų studijų Didžiojoje Britanijoje, kitose Europos šalyse, tačiau LAJM mokymo bazė ir programos nė kiek ne prastesnės. Lietuvoje ukrainiečiai jaučia mažiau kultūrinių skirtumų. Mūsų pareiga – padėti už savo laisvę kovojančiai tautai“, – kalbėjo Klaipėdoje viešėjusi fondo atstovė.
„Jaunuoliai džiaugiasi galimybe tęsti studijas Lietuvoje ir tapti jūrininkais. Mūsų iniciatyva galbūt ir kitas ugdymo įstaigas, organizacijas, verslo įmones skatins atsigręžti į Ukrainą“, – vylėsi V.Stankevičius.