Pasak Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) prezidentės Karolinos Pralgauskytės, šie mokslo metai abiturientams per daug nesiskyrė nuo kitų dvyliktokų kartų.
„Kaip visada, dvyliktokus labai neramina valstybinių brandos egzaminų sesija, jai prasidėjus gautos užduotys vienus gąsdina, o kitus nuteikia pozityviai. Tiesa, šiais metais abiturientai nebuvo patenkinti grįžusia lietuvių kalbos kalbėjimo įskaita (pernai metais ji nevyko dėl pandemijos ir karantino suvaržymų).
Kiek teko girdėti, išleistuves abiturientai švęs tęsdami savo mokyklose nusistovėjusias tradicijas, vieni važiuoja į keliones, kiti – organizuoja koncertus, rezervuoja sodybas, yra ir tokių, kurie švęsti neplanuoja“, – sakė ji.
Naujienų portalo lrytas.lt kalbinti abiturientai sutiko pasidalinti, kaip ruošiasi vienai svarbiausių švenčių ir ką ji jiems reiškia.
Pasiruošę ir investuoti
Vilniaus Antakalnio gimnazijos abiturientė Emilija teigė, kad drabužiais savo išleistuvėms jau pasirūpino, tačiau pasiruošimo darbai dar tikrai nesustoję.
„Suknelė jau yra seniausiai nupirkta, bet tikrai labai intensyviai ruošiamės. Kadangi esu mokinių taryboje, tai pati ir organizuoju išleistuves kartu su tėvų komitetu“, – portalui lrytas.lt sakė mergina.
Paklausta, kaip sekasi planuoti tokį renginį, ji pažymėjo, kad didesnių iššūkių organizuojant išleistuves kol kas nekilo, tačiau nemažai abiturientų jau piktinasi pastaruoju metu išaugusiomis kainomis.
„Abiturientai skundžiasi, kad kainos vienam asmeniui yra labai didelės. Nežinau, kaip kitose mokyklose, bet pas mus suma abiturientui yra tik 90 eurų, tad manau, kad tai yra normali kaina. Kitose, girdėjau, ir po 200 eurų renka“, – svarstė Emilija.
Nors pačios suknelė ypatingos dienos jau laukia spintoje, abiturientė prisipažino, kad išlaidų dar tikrai bus.
„Be gėlių ir šukuosenos, manyčiau, nuo manęs eitų dar kokie 100 eurų“, – skaičiavo Emilija.
Išleistuvių nekantriai laukia ir abiturientė Martyna – jos turėtų vykti po mėnesio.
„Jau viskas suplanuota, beliko laukti. Bet dabar reikia šiek tiek atsikvėpti po egzaminų – pailsėsime ir po mėnesio jau švęsime“, – pasakojo mergina.
Jos mokyklos baigimo šventė vyks viename iš sostinės viešbučių – kaip pati teigė, toks neeilinis įvykis pareikalaus ir gausesnių investicijų.
„Išleistuvių suknelė man yra svarbiausias pirkinys – aš tai daug investuosiu“, – portalui lrytas.lt prisipažino Martyna, pridurdama, kad šių metų kainos visgi rėžia akis.
„Niekada nesinori leisti daug pinigų, bet nieko nepadarysi. Išleistuvės ir pačios yra labai brangios – viskas daug kainuoja, bet to neišvengsi“, – svarstė abiturientė.
Dvyliktokė Elzė savo ruožtu kalbėjo, kad pasiruošimui ir pirkiniams dar reikės skirti nemažai laiko.
„Aš tai pažiūrėsiu, kaip ten gausis – gal reikėjo jau pradėti galvoti, nes kai kurios draugės jau siuvasi sukneles, bet aš kaip visada pasilieku paskutinei dienai“, – juokėsi abiturientė.
Ruošis paskutinę minutę
Tačiau didelių pastangų ir investicijų į pasiruošimą mokyklos baigimo šventei žada įdėti ne visi. Vilniaus Antakalnio gimnazijos abiturientas Dovydas prisipažino, kad išleistuvių visiškai nesureikšmina.
„Man tai atrodo kaip daug prasmės gyvenime neturinti šventė. Bent jau man. Pats būsiu tik pagrindinėje dalyje, o vakarinėje nebūsiu“, – portalui lrytas.lt sakė vaikinas.
Jis teigė taip pat nematantis prasmės šia proga pernelyg daug išlaidauti.
„O kam? Man tai nėra skirtumo – kaip nori, taip ir apsirengi“, – vertino abiturientas.
Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos abiturientas Liucijus į išleistuves teigė žiūrintis kaip į gražią, tačiau tikrai ne pačią svarbiausią gyvenimo šventę.
„Aš asmeniškai niekada neturėjau glaudžių sąsajų su savo klase, tai nelabai žiūriu į išleistuvių šventę kaip į labai didelę ceremoniją. Bet tokia simboliška mokyklos pabaiga, tai turbūt iš tos pusės“, – svarstė jis.
„Manau, reikės kokį kostiumėlį užsidėti, išsilyginti marškinukus, ir taip simboliškai ateiti“, – pridūrė Liucijus.
Paskutinį egzaminą trečiadienį laikęs Gustas savo ruožtu prisipažino, kad apie jokias šventes galvoti dabar apskritai nenori – norisi tik pailsėti.
„Aš pradėsiu ruoštis paskutinę minutę, nes dar nenoriu apie tai galvoti. Noriu pailsėti nuo visų mokyklos dalykų. Likus savaitei gal kažką ir pradėsiu galvoti.
Tai svarbus įvykis gyvenime, bet nėra taip, kad man čia svarbiausia diena pasaulyje“, – tvirtino abiturientas.