Po sprendimo į klases grąžinti visus moksleivius – karti realybė: kai kuriose savivaldybėse mokytis nesugrįš ir abiturientai

2021 m. balandžio 29 d. 17:19
Vyriausybė trečiadienį palaimino sprendimą į mokyklas sugrąžinti ir 5-11 klasių moksleivius. „Suprantame, kad mokslo metai artėja į pabaigą, liko pora mėnesių, bet jie yra gyvybiškai svarbūs“, – sakė ministrė J.Šiugždinienė. Tačiau savivaldybės situaciją mato kitaip – nemaža dalis vyresnių klasių moksleivių mokyklos durų šiais mokslo metais jau nebeatvers, štai Anykščiuose mokytis negrįš net abiturientai.
Daugiau nuotraukų (8)
Abejoja ir didieji miestai
Pasak ministrės, pasikalbėjus su miestų merais paaiškėjo, jog dalyje savivaldybių trūksta žmogiškųjų išteklių, tad visus moksleivius vienu metu išleisti į mokyklas būtų sudėtinga.
„Jei mažesni miesteliai gali lengviau susitvarkyti, tai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje tiesiog trūksta žmogiškųjų išteklių, trūksta laboratorijų, testavimo pajėgumų – jiems būtų tikrai sunku“, – aiškino ministrė.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius kiek anksčiau šią savaitę patvirtino, kad sostinėje 5-11 klasių moksleiviai tradicinių pamokų šiais mokslo metais greičiausiai nebeturės, tačiau bus svarstoma galimybė per likusį pusantro mėnesio pusę pamokų organizuoti lauke.
„Mes teiksime rekomendaciją mokymo įstaigoms 5-11 klasėse kas antrą savaitę kviesti moksleivius į ugdymą lauke. Aišku, kai dabar toks lietingas oras, tai gali skambėti nelabai patraukliai, bet gegužės mėnuo statistiškai Lietuvoje yra pats saulėčiausias mėnuo ir tikrai Vilniuje esame sudarę daugybę galimybių mokytis ne tik mokyklų teritorijose, bet visame mieste“, – antradienį sakė R.Šimašius.
Kauno miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė taip pat abejojo, ar vyresnių klasių moksleivių grįžimas būtų sklandus, o Birštono merė Nijolė Dirginčienė sakė, kad savivaldybė yra pasiruošusi grąžinti minėtų klasių moksleivius nuo gegužės 10-osios, bet jų netestuotų dėl COVID-19, nes tai kol kas tėra rekomendacija.
„Aš manyčiau, testavimas nėra privalomas. Ne, aš manau tikrai nėra poreikio. Jeigu norėtų kažkas savanoriškai, tikrai yra sudarytos sąlygos ir tą gali daryti“, – LRT RADIJUI trečiadienį teigė Birštono savivaldybės vadovė.
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda šią savaitę tvirtino, kad yra „daug neatsakytų klausimų“, ypač dėl testavimo, tad laukiama aiškesnių Vyriausybės, operacijų vadovo sprendimų. Jis tai pat sakė, kad savivaldybė nuo ateinančio pirmadienio moksleivių nespės grąžinti.
„Jei bus greitieji antigeno testai, juos vaikai atliks patys prižiūrint darbuotojui – klausimas, kokie darbuotojai galės prižiūrėti, į kurį šiandien nėra atsakyta, kaip bus užtikrintas konfidencialumas (...). Nuo pirmadienio tikrai papildomi vaikai tikrai negalės grįžti į mokyklas 5-8 klasių“, – svarstė meras.
Baiminasi, kad grįžimas tik sukeltų daugiau chaoso
Joniškio rajono savivaldybės administracijos vadovė Valė Kulvinskienė  portalui lrytas.lt ketvirtadienį sakė, kad savivaldybė sugrąžinti vyresniųjų klasių mokinių kol kas nedrįsta. Pasak jos, epidemiologinė situacija rajone itin prasta, o pajėgumų testavimui gali ir neužtekti.
„Nuotaikos labai atsargios. Suprantame norą grįžti 5-11 klasėms, bet šiandien negalime leisti sau rizikuoti. Joniškyje situacija nėra gera, turime daugiau nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Žiūrime ir vertiname kiekvieną dieną labai atsargiai, tariamės su tėvais, nors suprantame, kad, tiek laiko išbuvę nuotolyje, vaikai norėtų bent kelias savaites pabūti klasėse.
Dar viena priežastis, jog tėveliai labai atsargiai vertina ir testavimą – dabar gauname tūkstančius vakcinų, medikams yra labai daug darbo su vakcinacija, tad tiesiog neturime tiek resursų. Ar adekvati priemonė tada visus testuoti, ar tas paleidimas neįneš dar daugiau sumaišties?“, – svarstė V.Kulvinskienė.
Tačiau abiturientus Joniškio rajono savivaldybė į mokyklas išleidžia drąsiau – pasak administracijos vadovės, didelė dalis rajono dvyliktokų jau yra paskiepyti.
„Dvyliktokus stengiamės paleisti – pas mus jie noriai skiepijosi, tai laukiame, kai jie jau galės dirbti. Apie abiturientus net nediskutuojame – kiek jau gali, tegu tiek ruošiasi“, – teigė ji.
Paklausta, ar savivaldybė jau ruošiasi naujiems mokslo metams, V.Kulvinskienė aiškino, kad jiems ruoštis reikia visada.
„Apskritai mes antrajai bangai ruošėmės jau liepos mėnesį, kai visa Lietuva buvo Palangoje. Įtikinti, kad reikia mobilaus punkto ir karščiavimo klinikos, kai beveik nebuvo sergančių žmonių, tikrai nebuvo labai paprasta, bet ruošėmės blogiausiam.
Net neabejoju, kad ruošimės ir šiemet – esame nedidelė savivaldybė, gal mums kažkiek ir lengviau, visus pažįstame, tai uždaryti ar atidaryti mokyklą irgi lengviau“, – sakė Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorė.
Anykščiai negrąžins net abiturientų
Tuo metu Anykščiuose į mokyklas negrįš nei 5-11 klasių mokiniai, nei abiturientai. Pasak rajono administracijos vadovės Ligitos Kuliešaitės, ši mintis kol kas net nesvarstoma.
„Kol kas mes koncentravomės tik į pradinukų grąžinimą – jie grįš kitą savaitę, o kol nėra priimtų galutinių sprendimų, dokumentų, aprašų, apie kitų moksleivių grįžimą net negalvojame“, – portalui lrytas.lt komentavo ji.
Paklausta, kas trukdo mišrų ugdymą organizuoti ir kitiems moksleiviams, Anykščių rajono savivaldybės atstovė taip pat teigė, kad didžiausia problema – žmogiškųjų išteklių stoka.
„Mes esame maža savivaldybė, nėra tiek žmogiškųjų išteklių. Labai didelis iššūkis buvo ir pradinukų grąžinimo į mokyklas procesas – reikėjo susidėlioti logistiką, atlikti visus tyrimus, tai dabar pradėjome tik šį darbą ir nuosekliai dirbame ties juo“, – aiškino L.Kuliešaitė.
Akmenėje serga ir patys pedagogai
Akmenės rajono vicemeras Tomas Martinaitis kalbėjo, kad epidemiologinė situacija rajone kelia nerimą, tad sprendimai dėl moksleivių sugrįžimo dar nepriimti.
„Deja, bet Akmenės krašte po Velykų pagausėjo susirgusiųjų – dar vakar žiūrėjau duomenis, kad jau įžengėme į juodąją zoną. Susirgimų būna dešimtimis per dieną, jie vis nesiliauja, šiuo metu nesame taip sėkmingai suvaldę ligos plitimo.
Dėl to labai atsargiai žiūrime į 5-11 klasių moksleivių grąžinimą, nes matome, kad skaičiai tikrai auga“, – kalbėjo T.Martinaitis.
Pasak jo, nėra lengva ir su pradinukais – nuolatinis jų testavimas reikalauja itin daug resursų.
„Gerai, kad bent tėvų ir senelių nebereikia testuoti, ką reikėjo daryti anksčiau, nes tada gal būtų ir neįmanoma vykdyti kontaktinio pradinukų ugdymo. Jeigu dar reikės testuoti 5-11 klases, reikės žiūrėti, ar sugebėsime atitikti visus kriterijus“, – lrytas.lt sakė Akmenės rajono vicemeras.
Pasak T.Martinaičio, Akmenės rajono pedagogai skiepijasi noriai, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai koronavirusu užsikrečia ir patys mokytojai.
„Kalbėjomės su didžiausios mūsų mokyklos vadove, kuri sakė, kad anksčiau tik girdėdavo, jog kažkas serga, o dabar serga patys mokytojai. Dar reikės įvertinti, ką sakys specialistai, ir tada priimti atitinkamus sprendimus.
Mūsų savivaldybė bent prieš savaitę buvo ketvirtoje vietoje pagal imunitetą turinčių žmonių skaičių. Nors prieš kokias tris savaites buvome atsilikę su senjorų skiepijimu, dabar jau pasivijome, bet ta bendra statistika pasiekta dėl to, kad labai noriai skiepijosi tiek medikai, tiek socialiniai darbuotojai, taip pat ir mokytojai.
Aišku, kai kurie negali to daryti dėl ligų ar tiesiog turi griežtą nusistatymą prieš skiepus, dar kiti galbūt anksčiau suabejojo, ar to iš viso reikia, jeigu penktokai ar vienuoliktokai mokysis nuotoliniu būdu.
Bet mokytojai tikrai noriai skiepijasi, didžioji dauguma pradinukų mokytojų jau gavo ir antrąjį skiepą, todėl procesas jau šiek tiek lengvesnis“, – aiškino vicemeras.
Vis tik dvyliktokams, pasak T.Martinaičio, savivaldybė mokyklas atvers.
„Mūsų prioritetai yra du – tai pradinukai, nes jiems sunkiau darbuotis nuotoliniu būdu, jie turi mažiau sugebėjimų, bei abiturientai, kad jie turėtų galimybę gauti kiek įmanoma kokybiškesnį ugdymą prieš egzaminus.
Tai jiems sudėtingas laikotarpis, tai tikrai susitelksime, kad apsaugotumėme juos nuo papildomų kontaktų, kad jie turėtų daugiau galimybių sugrįžti į mokyklą“, – sakė Akmenės rajono vicemeras.
Moksleivius grąžintų nors ir pirmadienį
Jurbarko rajono savivaldybės administracijos vadovas Raimundas Bastys situaciją mato pozityviau – jis teigė, jog vyresnių klasių moksleiviai į mokyklas galėtų sugrįžti jau kitos savaitės pradžioje.
„Mokyklos pasiruošusios, sprendimai bus, mokysimės mišriu būdu“, – aiškino jis.
Pasak administracijos vadovo, testavimas šiuo atveju nėra problema, nes vyresnių klasių moksleivių kaupinių metodu tirti nereikės.
„Testavimas privalomas būtent pradinukams. O penktoms ir kitoms klasėms tokio reikalavimo nėra, dėl to iš karto sumažėja darbo. Taigi esame pajėgūs tą padaryti.
Testuotis yra teisė, o ne pareiga, todėl nesitestavę galės ir toliau mokytis nuotoliniu būdu. Aišku, vėliau problemų turėtų atsirasti – jei vieni norės testuotis, o kiti ne, tai vienas mokytojas turės vesti pamoką tai pačiai klasei dviem būdais. Bet iki to mes dar nepriėjome“, – sakė R.Bastys.
Jis teigė apsisprendimo teisę dėl testavimo būdo paliksiantis pačioms mokykloms, taip pat žada, kad į mokyklas galės laisvai grįžti ir abiturientai.
„Sąlygas sudarysim, o kaip jau jie elgsis – pačių žmonių reikalas“, – kalbėjo R.Bastys.
Rietavo savivaldybės, kuri yra viena iš dviejų mažiausiai „sergančių“ šalies savivaldybių, meras Antanas Černeckis taip pat džiaugėsi, kad į mokyklas galės sugrįžti visi moksleiviai.
„Mes jau būtumėme pasiruošę ir nuo pirmadienio, bet grąžinsime ir nuo 10 dienos, kaip nusprendė“, – tvirtino meras.
Tačiau jis teigė turintis abejonių dėl testavimo, nes sergamumas Rietavo savivaldybėje – itin mažas.
„Tai sutrukdytų normaliam sugrįžimui. Dirba darželiai, mokosi pradinių klasių mokiniai be jokių testavimų, jokių problemų neturėjome ir neturime. Tai kuo skiriasi tos vyresnės klasės nuo mažesnių? Savivaldybėje turime 6 susirgimus, tai kokia prasmė taškyti pinigus?
Taip pat dėl testavimo atsirastų ir pasipriešinimas, nes dalis tėvų nesutiktų, kad vaikai eitų į mokyklą. Jau turėjome tokią problemą, kai savaitę reikėjo įtikinėti pradinukų tėvus, jog reikia testuotis, o kitą dieną jau padarė, kad galima būtų eiti be testų, ir problema dingo“, – lrytas.lt sakė A.Černeckis.
Leido sugrįžti visiems
Vyriausybė trečiadienį pakoregavo karantino taisykles – į mokyklas leido grįžti ir 5-11 klasių moksleiviams, taip pat keičiasi testavimo sąlygos – vyresnieji galės tirtis greitaisiais antigeno testais. Pokyčiai įsigalios jau nuo gegužės 10 dienos.
Karantino pakeitimuose numatyta, kad ugdymas mokyklose 5–11 klasėms bus „vykdomas mišriu būdu“, o be šiuo metu numatytos prievolės mokytojus ir moksleivius tikrinti profilaktiniu COVID-19 tyrimu, įtraukta ir galimybė jiems atlikti „savikontrolę galimai koronaviruso infekcijai nustatyti, kai antigenų testais testuotųsi patys“.
Pasak ministrės J.Šiugždinienės, savivaldybėms paliekama galimybė pasirinkti, kokiais būdais mokiniai būtų tiriami. Į mokyklas bus grįžtama srautais, taikomas šachmatinis modelis, kai savaitę mokomasi kontaktiniu, o savaitę – nuotoliniu būdu. Testavimo galima netaikyti tuo atveju, jei ugdymas vyksta atvirose erdvėse.
Pažymima, kad moksleiviai privalės dėvėti kaukes. Tose savivaldybėse, kuriose atvejų skaičius mažesnis nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, numatoma ir daugiau galimybių neformaliam švietimui – vienoje patalpoje galės būti iki 10 žmonių, kai vienam vaikui tenka ne mažiau nei 10 kv. metrų ploto.
moksleiviaisavivaldybės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.