Klaipėdai paskelbus ekstremaliąją situaciją dėl Atgimimo aikštėje rastų sprogmenų, kariuomenė atliks žvalgybos darbus

2024 m. lapkričio 13 d. 16:13
Papildyta
Klaipėdos miesto savivaldybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl Atgimimo aikštės rekonstrukcijos metu rastų sprogmenų, situaciją miesto centre vertins kariuomenės atstovai. Kaip teigia Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas, žvalgyba dėl to, kiek sprogmenų dar gali būti likę po žeme, prasidės jau artimiausiomis dienomis.
Daugiau nuotraukų (1)
„Sutarėme, kad reikalinga išsami žvalgyba dėl pačios vietos, kiek turim potencialių sprogmenų, įsivertinti jų apimtis ir pan. Kada matysime, koks yra grėsmės lygis pagal tai bus taikomos atitinkamos priemonės, nuspręsta, kas turėtų imtis pirmų darbų – ar tai būtų kariuomenės įsitraukimas, ar šiek tiek ir privataus sektoriaus pasitelkimas ir pan.“ – žurnalistams uostamiestyje trečiadienį kalbėjo V. Vitkauskas.
„Tai nereiškia, kad čia ir sustosime, nes gali būti keli sluoksniai (sprogmenų – ELTA) ir pan. (...) Žvalgybą atliks kariuomenė, tai jų inžineriniai pajėgumai, kurie ne pirmą kartą tai daro“, – kalbėjo NKVC vadovas.
Pasak jo, įsakymas kariuomenei dėl žvalgybos darbų jau rengiamas, darbai turėtų prasidėti artimiausiomis dienomis.
„Tai kelių dienų klausimas. (...) Bet gali būti, kad prieisime kokį nors betoninį sluoksnį, po kuriuo dar kažkas gali būti – todėl (...) nereikia niekad skubinti tų procesų, nes nežinai, su kuo susidursi ir tų lūkesčių šiandien formuoti nesiimčiau, nes tai gali būti daugiau nei mes matome šiandien“, – teigė V. Vitkauskas.
Pasak jo, NKVC ir kitos šalies tarnybos į situaciją Klaipėdos Atgimimo aikštėje sureagavo po to, kai uostamiestyje praėjusią savaitę buvo paskelbta ekstremalioji padėtis.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovų teigimu, žvalgybos procesas galėtų trukti apie vieną dieną.
Meras A. Vaitkus: ekstremalios situacijos skelbimas buvo nevilties šauksmas
Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus dėl užsitęsusio situacijos sprendimo kaltina, anot jo, netobulus teisės aktus. Pasak jo, ekstremaliąją situaciją uostamiestyje nuspręsta skelbti po to, kai savivaldybė nesulaukė reakcijų iš valstybės institucijų.
„Pagal teisės aktus privalėjome informuoti vieną iš institucijų, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (PAGD), po to jie su mūsų informacija turėjo kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją (KAM). Tai tas faktas įvyko – (...) rugsėjo 30 dieną gavome faktą iš rangovo, kad yra rasti sprogmenys, spalio 1 dieną, sekančią dieną, jau buvo informacija ant stalo pas krašto apsaugos ministrą ir toliau planas turėjo vykti taip, kaip surašyta teisės aktuose. Kadangi situacijoje nieko nevyko, teko priimti sekantį sprendimą (skelbti ekstremalią situaciją – ELTA)“, – žurnalistams teigė A. Vaitkus.
„(Tai lėmė – ELTA) teisės aktų netobulumas – apie tai ir šiandien kalbėjome, savivaldybės teisės departamento vadovas labai aiškiai pasakė, kur yra spragos ir parodė beveik galutinį įstatymo projektą – tokį, koks veikia Vokietijoje, Hamburgo uoste“, – sakė A. Vaitkus, pabrėždamas, kad teisės aktų tobulinimas ateityje leistų greičiau spręsti pavojų keliančią situaciją.
„Mes (savivaldybė – ELTA) esame civilinė organizacija. Tam turi veikti tos specializuotos organizacijos, kurios ir privalo tokiu laiku reaguoti. Galų gale priėjome prie to, ko galėjome imtis jau tą pačią spalio 1 dieną. Sugaišome laiką. Ekstremalios situacijos skelbimas jau yra nevilties šauksmas“, – aiškino uostamiesčio meras.
KAM atstovas: žvalgybos darbai turėtų trukti apie dieną
KAM specialiosios parengties pareigūnas Rytis Gineika pažymėjo, kad pirminiams darbams atlikti bus siunčiamas skyriaus dydžio kariuomenės vienetas. Pasak jo, žvalgybos procesas turėtų trukti apie dieną.
„Dėl konkrečių žvalgybos darbų, tai jie bus atliekami artimiausiomis dienomis, dar negaliu pasakyti, ar šią savaitę, ar kitą, nepasakysiu. Pati žvalgyba vyks iki dienos laiko. Nežinome, koks čia yra mastas – ar dar likę tūkstančiai sprogmenų, ar vienas – mes to nežinome. Žvalgybos darbai ir parodys, koks yra likusių sprogmenų mastas. Tada kalbėsime apie planą ir išminavimą. Negalime nieko, kaip ministerija, pažadėti“, – sako R. Gineika.
Be to, KAM atstovas ramina dėl saugumo susirūpinusius gyventojus – esą kol sprogmenys guli nejudinami, papildomo pavojaus aplinkiniams namams ar praeiviams neturėtų kilti.
„Tie sprogmenys gulėjo apie 80 metų ir dar būtų gulėję. Ir dabar dar gulės, kol jų niekas ten nejudins“, – sakė R. Gineika.
ELTA primena, kad ekstremalioji situacija Klaipėdoje praėjusią savaitę paskelbta po to, kai tokią rekomendaciją dėl 20 sprogmenų, aptiktų Atgimimo aikštėje, pateikė savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centras.
Kaip anksčiau skelbė Klaipėdos savivaldybė, apie 20 sprogmenų aikštėje buvo aptikti pradėjus archeologinius tyrimus. Visi rasti sprogmenys buvo išvežti ir neutralizuoti. Nors šiuo metu daugiau rastų ir atidengtų sprogmenų nėra, pagal iki šiol aptiktus radinius, jų išsidėstymą bei kitas detales, manoma, kad jų čia gali būti ir daugiau. Dėl šios priežasties liepą pradėti rekonstrukcijos darbai aikštėje buvo sustabdyti.
 
KlaipėdaSprogmenyskariai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.