Saugaus elgesio su pirotechnika taisyklės: kur dėti nepanaudotus ir pasenusius fejerverkus?

2022 m. gruodžio 31 d. 16:26
Naujųjų metų sutikimas kol kas vis dar neatsiejamas nuo pirotechnikos gaminių naudojimo. Tačiau svarbu žinoti ir tai, kaip saugiai elgtis su fejerverkais nekeliant pavojaus sau bei aplinkiniams.
Daugiau nuotraukų (9)
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas primena, jog su pirotechnika ypač svarbu elgtis atsakingai, nes tik atsargumas padeda išvengti nelaimių.
Dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo patirti sužalojimai yra pavojingi ir sunkiai gydomi. Žmonėms, naudojantiems fejerverkus, net patariama užsidėti apsauginius akinius. JAV atliktų tyrimų duomenimis, naudojant pirotechniką apie 40 proc. sužalojimų patiriama galvos srityje. Neretai yra sužalojamos akys, veidas, ausys, taip pat patiriamos rankų ir pirštų traumos.
Kaip praneša PAGD, fejerverkais susižaloja 74 proc. vyrų ir 26 proc. moterų. Vyrai paprastai susižeidžia patys, leisdami fejerverkus, o moterys – juos stebėdamos.
Prieš naudojant pirotechniką – svarbu susipažinti su jos naudojimo instrukcija. Kaip išskiria A.Česūnas, pirotechnikos gaminių gausa rinkoje yra gana įvairi, tad jų saugos reikalavimai vienas nuo kito skiriasi.
„Kadangi rinkoje galima įsigyti įvairių pirotechnikos gaminių, kuriems yra numatomi skirtingi saugos reikalavimai, tai visais atvejais prieš naudojant pirotechnikos gaminį būtina susipažinti su jo naudojimo instrukcija. Šioje instrukcijoje turi būti nurodyti visi pagrindiniai aspektai konkrečiam pirotechnikos gaminiui, t.y. mažiausias saugus atstumas iki pirotechnikos priemonės ją naudojant (jeigu priemonė skirta naudoti tik lauke). Papildomai civilinių pirotechnikos priemonių naudojimas (jeigu reikia) gali būti pavaizduotas grafiškai“, – teigia A.Česūnas.
Tam, kad fejerverkus būtų saugu naudoti, svarbu paisyti ne tik griežtų instrukcijų, bet ir užtikrinti tinkamas jų laikymo sąlygas. Netinkamai laikomi pirotechnikos gaminiai gali tapti nenaudojami ir kelti pavojų.
„Visos laikymo sąlygos turi būti nurodytos ant pirotechnikos gaminio pakuotės. Draudžiama pirotechnikos priemones laikyti šalia šilumą skleidžiančių įrenginių ir krosnių“, – priduria A.Česūnas.
Ką daryti su pasenusia pirotechnika?
Jeigu namuose turite fejerverkų su pasibaigusiu jų galiojimo terminu – jų nenaudokite. Tokia pirotechnika, kaip teigia A.Česūnas, yra ypač pavojinga bei gali sukelti stiprius kūno sužalojimus.
„Jeigu pirotechnikos gaminio galiojimo data yra pasibaigusi, tai jį naudoti yra griežtai draudžiama. Tokio pirotechnikos gaminio panaudojimas gali sukelti didelius sužalojimus, kurie dažniausiai yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi“, – tikina A. Česūnas
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas sako, kad prieš išmetant pasenusius fejerverkus, juos reikėtų palaikyti panardintus į indą su vandeniu.
„Pasenusį pirotechnikos gaminį reiktų saugiai utilizuoti. Prieš utilizuojant reiktų jį panardinti į indą su vandeniu, ten palaikyti apie 10 min. ir tada jau galima išmesti į konteinerį“, – teigia A.Česūnas
A.Česūnas lrytas.lt skaitytojams primena pagrindines fejerverkų naudojimo sąlygas. Yra išskiriami penki pirotechnikos gaminių tipai ir jų saugaus paleidimo instrukcijos, kurias tiesiog būtina atsiminti leidžiant fejerverkus.
Daugiašūvės baterijos statomos ant kieto, lygaus paviršiaus. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu (ne arčiau kaip 25 m).
Raketos kotas įstatomas į gerai įtvirtintą vertikalų stovą, esantį ant lygaus, kieto pagrindo, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu 25 m atstumu.
Vulkanai arba fontanai statomi ant lygaus, kieto, nedegaus pagrindo. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu.
Romėniškos žvakės pritvirtinamos prie vertikalaus kuolo, įtvirtinto žemėje, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.
Suktukai paguldomi ar pastatomi nurodyta kryptimi ant kieto pagrindo ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.
Pasak A.Česūno, įsiminus šias paprastas taisykles, fejerverkų leidimas tampa žymiai saugesnis.
pirotechnikaFejerverkaisužalojimai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.