Kaip portalą lrytas.lt informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo apsaugos departamento atstovė Vida Šmigelskienė, namo būklė buvo prasta jau nuo 2015 metų.
„Patys gyventojai pastebėjo, kad kilo pavojus namui ir jų pačių saugumui“, – komentavo V.Šmigelskienė.
Kaip pranešė PAGD, trečiadienį, 13 val. 02 min., Kaune, Biržiškų gatvėje esančiame daugiabučiame 5 aukštų name, dėl atsiradusių didelių įtrūkimų ir plyšių namo sienoje, laiptinėje, evakuojami namo gyventojai.
Vietoje dirba ugniagesiai gelbėtojai, policija, medikai ir civilinės saugos specialistai.
Kol kas apie nukentėjusiuosius nepranešama.
Kaip BNS sakė namą administruojančios „Būsto valdos“ vadovas Gintaras Bilevičius, šiuo metu į įvykio vietą vyksta specialistas, kuris vertins, ar name, padidėjus plyšiams, saugu gyventi.
„Su ekspertu važiuojame į namą, kuris vertins namo būklę, ar gali gyventojai ten gyventi, ar reikalingas iškeldinimas“, – sakė jis.
Pastato sienos sutrūkinėjusios buvo jau seniau – nustatyta, kad taip nutiko dėl pirmojo aukšto gyventojo be projekto atlikto remonto, kai pašalinta viena laikančioji siena. Tuo metu nustatyta, kad pastatui pavojaus nėra.
Tačiau dabar situacija pablogėjo.
„Pasak gyventojų, paskutinėmis dienomis padidėjo plyšys, skilimas per visus penkis aukštus. Anksčiau jis buvo nežymus, o dabar jis padidėjo. Dėl kokių priežasčių – sunku pasakyti, tai tiksliai galės pasakyti ekspertas“, – sakė G.Bilevičius.
„Būsto valdos“ vadovas tikina, kad pirmenybė teikiama gyventojų saugumui, vėliau bus apsprendžiami remonto darbai, kad gyventojai galėtų grįžti į savo būstus.
Gyventojai buvo 22-iejuose iš 60-ies name esančių butų, kiti butai dienos metu buvo tušti.
V.Šmigelskienė informavo, kad iš daugiabučio buvo evakuoti 36 žmonės.
Dėl namo gyventojų situaciją komentavo Civilinės saugos ir mobilizacijos poskyrio vedėja Raminta Jančauskaitė.
„Šiuo metu jie yra visi evakuoti. Kai bus sprendimas, žiūrėsime, ką darysime toliau: arba juos apgyvendinsime, jei kažkas neturės kur, arba, jeigu bus sprendimas priimtas, kad galimybė grįžti yra, jie galės grįžti atgal“, – teigė R.Jančauskaitė.
Kaip įvykio vietoje komentavo statybos ekspertas Jurgis Ražaitis, problemos su šiuo namu prasidėjo prieš keletą metų, kuomet pirmojo aukšto gyventojas sugalvojo be leidmo pašalinti laikančiąją sieną.
„Laiptinės aikštelės nuo atramų slenka, ir paskutiniu metu tas poslinkis padidėjo apie centimetrą, kaip matosi iš žymių. O čia viskas jau prasidėjo prieš keletą metų, dabar gali tai būti susiję su šalia vykdomais geležinkelio linijos tiesimo darbais, tai sukelia vibracijas ir tos deformacijos kiek tai paintensyvėjo.
Yra rizika, kad tos laiptų aikštelės gali nuo atramų nuslysti ir tada griūtų visa laiptinė, žmonėms pavojinga ten vaikščiot“, – aiškino J.Ražaitis.
Pasak J.Ražaičio, sunku prognozuoti, ar žmonėms nebuvo kilęs pavojus iki šio ryto, ir kokiu tempu keisis jau susiformavę įtrūkimai.
„Kas čia žino, kokiu tempu judės, bet iki tam tikros ribos paslinkus, jei dar padidės ta formacija, tai tikrai būtų griūtis. Tai dabar nusprendėme, kad reikia paramstyti tas laiptų aikšteles, laikinai, o gyventojai (pranešusiai apie plyšius – aut. past.) reikės tik daiktus pasiimt, nes dabar ten jau visos komunikacijos atjungtos ir iki konstrukcijos sustiprinimo žmonės negalės tos vienos laiptinės butais naudotis“, – pasakojo J.Ražaitis.
Kaip toliau pasakojo J.Ražaitis, grėsmė kyla tik vienos laiptinės gyventojams, šių būtų savininkai, iki rekonstrukcijos pabaigos, čia galėtų palikti tik daiktus. Likusių dviejų laiptinių būtų gyventojai galės grįžti į namus.
Pasak J.Ražaičio, dabar būtų sunku pasakyti, kiek gali trukti rekonstrukcijos darbai. Statybų ekspertas galvoja, kad jie galėtų užtrukti apie mėnesį.
„Čia dalykas neįprastas, tai sunku pasakyti. Aš manau, kad tas projektas jau buvo rengtas avarinės būklės likvidavimui, bet jis buvo nekokybiškas parengtas, mes parašėm pastabas ir iki šiol jis nepataisytas pagal tas ekspertizės pastabas.
Tai nežinia, kada likdvidavimo projektas bus sutvarkytas ir po to dar reikės atlikti darbus. Manau, kad tai gali trukti apie mėnesį.“ – teigė J.Ražaitis.
Apie 15 val. 30 min. PAGD pranešė, kad antros ir trečios laiptinės gyventojai gali grįžti į savo butus, tačiau pirmos laiptinės gyventojai tokios galimybės neturi.
„Bus tvirtinami atramsčiai, kad išvengti griūties pavojaus, jais turi pasirūpinti savivaldybė“, – komentavo V.Šmigelskienė.
Pirmosios laiptinės gyventojų apyvendinimu rūpinasi Kauno civilinės saugos specialistai:
„Siūloma važiuoti į Birutės g. 29A, Moterų krizių centrą. Tie, kurie norės, bus nugabenti tenai. Kol kas jų yra keturi, bet dar ne visi žmonės yra grįžę po darbų, todėl nėra aiškus tikslus skaičius“, – aiškino Kauno miesto savivaldybės administracijos, viešosios tvarkos skyriaus civilinės saugos ir mobilizacijos poskyrio vedėja Raminta Jančiauskaitė.
Kaip BNS sakė namą administruojančios „Būsto valdos“ vadovas Gintaras Bilevičius, pirmosios laiptinės gyventojai grįžti namo negalės, kol nebus atlikti namo sutvirtinimo darbai.
Iki ryto name bus statomi atramsčiai, sutvirtinsiantys laiptinę nuo rūsio iki penktojo aukšto. Tuomet gyventojams bus leista grįžti pasiimti būtiniausius daiktus.
Vėliau bus ieškoma rangovo remonto darbams name atlikti.
„Kol nebus atlikti darbai, gyventojai negalės grįžti ir gyventi“, – sakė administratoriaus vadovas.
Skaičiuojama, kad statybos darbai gali kainuoti iki 100 tūkst. eurų ir trukti apie mėnesį.
Tikimasi, kad prie remonto darbų finansiškai prisidės savivaldybė, tačiau likusią jų dalį turės apmokėti gyventojai.
Pasak G. Bilevičiaus, po to pinigus jie galės siekti prisiteisti iš gyventojo, kurio atlikti nederinti darbai, kaip manoma, sukėlė namo skilimą.
„Trečiojo buto savininkas yra piktybinis, jis nepripažįsta savo kaltės, nors ekspertizės išvados yra aiškios, kad tai jo kaltė, bet tikriausiai tik teisminiu keliu bus galima tą atlikti. Mes būsime kaip tarpininkai, pagelbėsime, kiek galėsime“, – sakė „Būsto valdos“ vadovas.