Visų šiauliečių gerbiamai šviesuolei šiemet pavasarį būtų sukakę 105 metai.
Šviesaus proto, viskuo besidominti, subtilų humoro jausmą turinti ir optimizmu spinduliuojanti G.Venclauskaitė buvo mylima visų šiauliečių.
G.Venclauskaitės gyvybė užgeso 12 val. 35 min. dienos.
Apie pablogėjusią G.Venclauskaitės sveikatos būklę ją prižiūrinti slaugė telefonu pranešė tuo metu darbe buvusiam proanūkiui Lukui Pampikui.
Viską metęs vaikinas pasiskubino grįžti į namus. Prosenelė užgeso ant proanūkio rankų.
Tėvų rūmus atidavė miestui
G.Venclauskaitė buvo žymaus Lietuvos teisininko, advokato, visuomenės veikėjo, pirmojo Šiaulių miesto burmistro, Steigiamojo, Pirmojo ir Antrojo Seimų atstovo Kazimiero Venclauskio duktė.
G.Venclauskaitė visą gyvenimą tarnavo gimtajam Šiaulių miestui, savo veikloje vadovavosi įstatymu ir sąžine, buvo viena populiariausių Šiaulių miesto teisininkių.
Antrojo pasaulinio karo metais Venclauskių šeima gelbėjo žydus. Už tai G.Venclauskaitei ir jos seseriai Danutei Venclauskaitei suteiktas Pasaulio teisuolio vardas, įteiktas medalis, paskirta Izraelio valstybės parama.
2000-ųjų balandžio 28-ąją G.Venclauskaitė, jos motina Stanislava Venclauskienė (po mirties) ir sesuo D.Venclauskaitė (po mirties) buvo apdovanotos Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.
Išskirtinis, pagarbos ir dėkingumo vertas G.Venclauskaitės ir jos sesers D.Venclauskaitės žingsnis – miestui dovanoti gražūs tėvų rūmai Vytauto gatvėje, kuriuose dabar įsikūręs Šiaulių „Aušros“ muziejus.
G.Venclauskaitei pirmajai mieste suteiktas Šiaulių garbės piliečio vardas.
Valandą praleido mero kėdėje
2012 metais savo šimtąjį gimtadienį švenčiančią G.Venclauskaitę tuometis Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas pasikvietė į savivaldybę ir valandai užleido savo darbo vietą.
Mero regalijomis padabinta G.Venclauskaitė per jai skirtą valandą miesto valdininkams surengė tikrą atestaciją – apie jau atliktus ar dar tik ruošiamus atlikti darbus vienas po kito naujajai merei pranešę savivaldybės skyrių vadovai sulaukė ir konkrečių klausimų, ir jų darbo įvertinimo.
Paaiškėjo, kad rytais laikraščius skaitančiai, o vakarais informacines televizijos laidas žiūrinčiai G.Venclauskaitei miesto problemos buvo žinomos ne blogiau nei į šį renginį pakviestiems žurnalistams.
Subtilų humoro jausmą turėjusi ilgaamžė nepašykštėjo ir taiklių replikų bei pamokymų valdininkams.
Labiau už viską mėgo šokoladą
Energija tryškusi šimtametė tąkart žurnalistams papasakojo, kad kasryt daro fizinius pratimus, o pėsčiomis kasdien nueina apie dešimt kilometrų.
Į žurnalistų klausimą, ką ji valgo, G.Venclauskaitė atsakė, kad labiausiai mėgsta šokoladą, tačiau nevalgo žalumynų, nebent kartais atsikanda obuolio.
Per savo 102-ąjį gimtadienį žurnalistus namuose priėmusi G.Venclauskaitė vaišių stalą paruošė kartu su ją prižiūrinčiu proanūkiu 28 metų L.Pampiku.
Žurnalistus G.Venclauskaitė tąkart pasitiko kramtydama riekę juodos duonos.
„Anksčiau duonos nemėgau, o dabar ją galiu valgyti rytą, per pietus ir vakare“, – sakė ilgaamžė.
Proanūkis prasitarė, kad jo prosenelė mėgsta valgyti košes, ypač avižų, taip pat mėgsta ir mėsą bei žuvį.
„Močiutė valgo ne po daug, bet dažnai – keliolika kartų per dieną. Ji gali užkąsti ir atsikėlusi naktį“, – sakė G.Venclauskaitės proanūkis.
Domėjosi įvykiais šalyje ir pasaulyje
102 metų sulaukusi G.Venclauskaitė tebesidomėjo įvykiais tiek šalyje, tiek pasaulyje.
Žinių ji semdavosi žiūrėdama televizorių.
Mėgstamiausia ilgaamžės televizija buvo „Info TV“.
Buvo apdovanota ordinu
2013 metais G.Venclauskaitė Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga buvo apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius, kuris buvo įteiktas G.Venclauskaitei, yra dvidešimt pirmas pagal svarbą Lietuvos valstybės apdovanojimas.
Juo Lietuvos prezidento dekretu apdovanojami asmenys už išskirtinius nuopelnus garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius, už humanitarinę pagalbą Lietuvai, už ypatingus nuopelnus valstybės tarnyboje, kultūros, mokslo ir švietimo, verslo ir gamybos, sveikatos ir socialinės apsaugos, karybos, sporto, ūkio bei kitose srityse.