Vilniaus pakraštyje, Valakupių rajone, penktadienį duris atvėrė Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centras. Čia iš toli šviečia sutvarkytas trijų aukštų pastatas prie miško. Anksčiau čia buvo įsikūręs socialinių darbuotojų rengimo centras.
Įžengus į vidų, pirmame aukšte pasitinka laukimo kambarys su skandinaviško stiliaus baldais. Jaukiame kambaryje vaikams atsipalaiduoti turėtų padėti daugybė žaislų – kampe pavažinėti ir pasupti prašosi lėlė-kūdikis, šalia stovi namelis ir žaisliniai jo gyventojai, gausybė dėlionių.
Šalia įkurtas nedidukas ir šviesus pokalbių kambarys, kuriame stovi du patogūs foteliai ir kuklus stalelis. Kampe matoma maža vaizdo ir garso įrašymo aparatūra. Tai viena svarbiausių šio namo vietų, kurioje paaiškės daug ikiteisminių tyrimų detalių.
Pirmame aukšte paruoštas gydytojo kabinetas. Tiek gydytojo-eksperto, tiek ginekologo, tiek pediatro apžiūrai. Centras pasirašė darbo sutartis su gydytojais, kurie prireikus bus iškviesti.
Pagalbos centre įrengti šeši gyvenamieji kambariai, kuriuose vienu metu galės apsistoti dešimt vaikų. Šalia jų yra tualetai, dušai ir vonios. Įrengtos virtuvėlės su nauja buitine technika.
Keturmetė laukia pagalbos
Naujojo pagalbos centro vadovė G.Bėkštienė teigė, kad į centrą pateks galimai nuo seksualinės prievartos nukentėję vaikai, jei prireiks, ir jų artimieji, kuriems bus suteikta pagalba. Su jais dirbs šeši darbuotojai – 2 psichologai, du socialiniai darbuotojai, koordinatorius ir padėjėjas.
Moteris sako, kad nukentėjusių vaikų Lietuvoje yra labai daug ir jau laukiama, kada bus galima juos atvežti į centrą. G.Bėkštienė prisiminė ir skaudų praėjusios savaitės skambutį.
„Paskambino Vaiko teisių atstovė iš vieno Lietuvos rajono ir paklausė, kada pradėsime dirbti, nes yra ketverių metų mergaitė, kuriai reikia pagalbos. Aš paklausiau: „Ar ji galimai yra patyrusį seksualinį smurtą?“ Atsakė: „Ne, ne galimai, o tikrai jį patyrė“, – sakė pašnekovė.
Centro vadovė bendravo su tyrimą vykdančiu pareigūnu. „Jis pasakė, kad dėl to vaiko kovos iki galo. Žino, kad jis tikrai yra patyręs seksualinę prievartą ir labai nori pas mus patekti“, – sakė ji.
Specialistai šiuo metu renka dokumentus ir planuoja atkeliauti į Pagalbos centrą, kuriame bus vykdoma apklausa ir stengiamasi vaikui padėti. Kas nuskriaudė mažametę? Kol kas nėra žinoma.
Direktorė G.Bėkštienė priminė, kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, ir dėl privatumo sakė negalinti teikti daugiau informacijos apie vaiko gyvenamąją vietą ar kitų duomenų.
„Į centrą pirmiausia kreipiasi Vaiko teisių specialistai, kurie visą informaciją surinkę iš prokuroro ir kitų instancijų. Jie privalo informuoti, kad nori mums atvežti vaiką. Pagal visas numatytas taisykles arba jie mums atveža, arba važiuojame ir atsivežame patys“, – kalbėjo pašnekovė.
Centre galima gyventi tris dienas, o reikiant tas terminas gali būti pratęstas. Pagalba teikiama ne tik vaikui, bet ir tėvams. Paaiškinama, kaip elgtis su vaiku, ką daryti konkrečiu atveju.
„Nepamirškime, kad kartais seksualinis smurtas patiriamas ir šeimoje. Tuomet pas mus vaiką atvežtų socialiniai darbuotojai. Mes jį patys prižiūrėtume. Ieškotume, kur tą vaiką nukreipti“, – sakė vadovė G.Bėkštienė.
Siekiamybė – apklausiamas tik kartą
Steigiamo centro pagrindinis tikslas – kad vaiko apklausa būtų vykdoma tik vieną kartą. Ją vykdys psichologas, o stebėti galės ikiteisminio tyrimo pareigūnai, vaiką apžiūrėti galės ir medikai.
Pasak direktorės G.Bėkštienės, vaiko apklausa bus įrašoma, o įrašas galės būti panaudotas ir teisme. Pakartotinė vaiko apklausa nuotoliniu būdu, pareikalavus teisėjui, galės būti vykdoma ir proceso metu. Centre vaikai galės būti ir laikinai apgyvendinami. Vaikui teikiama kompleksinė – psichologinė ir medicininė pagalba.
Be to, vaikui pagalba bus teikiama ir vėliau, už centro ribų. Bus įkurtos mobilios specialistų komandos dešimtyje šalies regionų, kurias sudarys psichologas, vaiko teisių apsaugos tarnybos, policijos atstovai ir socialinis darbuotojas.
Centras steigiamas Islandijos pavyzdžiu. Būtent Islandijoje jau 19 metų gyvuoja vaiko namo koncepcija, kurią pasitelkia ir Lietuva. G.Bėkštienės teigimu, Islandijos pavyzdys įrodo, kad per kelerius metus įmanoma visiškai išgydyti seksualinį smurtą patyrusius vaikus.
Islandijos pavyzdžiu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrės teigimu, būtent galimybės kiekvienam nukentėjusiam vaikui gauti kompleksinę pagalbą vienoje vietoje iki šiol labai trūko.
Ministrė akcentavo, kad vaikų seksualinio išnaudojimo atvejai nėra pavieniai, tad ir šis projektas pasirinktas neatsitiktinai.
„Įgyvendindami pagalbos centro projektą siekiame, kad pagalba nuo seksualinės prievartos nukentėjusiems vaikams būtų dar efektyvesnė. Svarbu, kad mūsų šalyje vaikai jaustųsi kiek įmanoma saugiau ir jiems netektų išgyventi seksualinės prievartos siaubo, o vėliau gydyti širdies žaizdas. Taigi nuoširdžiai linkiu, kad šis centras sulauktų kuo mažiau lankytojų“, – sakė A.Pabedinskienė.
Pasak renginyje dalyvavusio Islandijos vyriausybinės vaiko teisių apsaugos agentūros „Barnaverndarstofa“ generalinio direktoriaus Bragio Gundbrandssono, labai svarbu smurto, nukreipto prieš vaikus, temą pripažinti ir apie tai kalbėti.
Jo teigimu, tokio smurto apraiškų pasitaiko visose visuomenėse. Islandijoje fiksuojama apie 250 tokių atvejų per metus.
Kaip tvirtino Islandijos vyriausybinės vaiko teisių apsaugos agentūros vadovas, labai svarbu, kad visuomenė būtų aktyvi ir atitinkamas tarnybas informuotų apie tokius atvejus.
Statistika: apie šimtas atvejų per metus
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė:
Pirmas ir pats svarbiausias dalykas – tai paties nusikaltimo fiksavimas ir vaikų apklausimas jiems tinkamiausioje aplinkoje, kad jie būtų mažiau pažeidžiami ir mažiau išgyventų pačios apklausos problemas.
Iki 2012 metų tas paslaugas daugiausia teikė nevyriausybinis sektorius, vėliau tas apklausas bandėme perkelti į teismus, bet akivaizdu, kad atvežti vaiką į vieną vietą, kur vėliau jis galėtų būti apklaustas visų pareigūnų, apžiūrėtas medikų ir pakalbintas psichologų – tai yra svarbu. Tas Vaiko namo atsiradimas, islandiško modelio patvirtinimas ir Skandinavijos šalyse skirtingų modelių pabandymas rodo, kad tai yra geriausia galimybė vaikams, kurie patyrė bet kokią seksualinę prievartą, išnaudojimą.
Viena statistika yra, kai bylos pasiekia teismą – apie šimtas atvejų. Kitos, kai tiesiog tik pranešama apie nusikaltimus, tačiau pasitaiko ir nemažai melagingų pranešimų. Kalbame apie kelis šimtus atvejų Lietuvoje per metus, kai vaikai patiria seksualinį išnaudojimą, prievartą ar priekabiavimą.
Žiūrint į nusikaltimų statistiką, dažniausiai tai vaikai patiria savo artimiausioje aplinkoje ir dažnai jie pažįsta tą žmogų. Dažniausiai tai būna arba šeimos nariai, arba kaimynai, arba mokytojai, arba globos namų darbuotojai, ar kiti artimiausi žmonės. Daugiausia iš jų būna vyrai.
Labai svarbu, kad vaikas būtų apklausiamas suprantamai ir jam būtų leidžiama pasisakyti išsamiai. Fiksuojama tam, kad vaikas po to nebūtų tąsomas po teisėsaugos institucijas ir nereikėtų jam atvykti į teismą.