Gydytojai papasakojo, kokia yra gyvatės sukąsto dvimečio būklė

2016 m. gegužės 31 d. 13:03
Sigita Purytė
Pirmadienį greitosios pagalbos medikai skubėjo į Kauno rajone, Ežerėlio miestelyje, esantį vaikų darželį. Pranešta, kad kieme žaidusiam mažyliui į ranką įkando gyvatė.
Daugiau nuotraukų (6)
Neaišku, kokios bus pasekmės
Nelaimė įvyko apie 11 val. vaikų lopšelio-darželio teritorijoje. Dvejų metų vaikui roplys kirto į pirštą, kai mažylis prie jo pasilenkė.
Nelaimę matė darželio auklėtoja, todėl skubiai buvo kreiptasi į medikus.
„Būklė yra patenkinama. Ranka yra melsva, ištinusi, pakankamai skausminga, tinimas neplinta, simptomų neatsirado. Planuojame per keletą dienų išleisti vaiką į namus“, – antradienį sakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas.
Antradienį vaiko būklę komentavo į spaudos konferenciją susirinkę Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius R.Kėvalas ir gydytojai klinikiniai toksikologai Algirdas Stonys bei Jonas Šurkus. 
Dvimetis pirmadienį buvo atgabentas į vaikų priėmimo, vėliau paguldytas į intensyvios terapijos skyrių. „Tino ranka, reikėjo įlašinti priešnuodį. Šiuo metu vaikas perkeltas į vidaus ligų skyrių“, – pasakojo profesorius. 
Ilgalaikes įkandimo pasekmes, anot gydytojų, prognozuoti sunku.
„Pasekmes lemia pirmoji pagalba. Kai angis įkanda, nereikia stabdyti kraujotakos. Berniuką auklėtoja tuoj pat atvežė į ligoninę, mama atvyko tik vėliau. Viskas buvo padaryta tvarkingai“, – sakė R.Kėvalas.
Dvejų metų vaikas iš Kauno klinikų bus paleistas artimiausiomis dienomis. 
Angį atvežė medikams
Gydytojas A.Stonys piktinosi, kad įvykio liudytojai pagavo ir užmušė vaikui įkandusią angį. 
„Jie užmušė gyvatę, atvežė, mačiau ją į kriauklę įdėtame maišelyje. Maža gyvatė, raibumas pradėjęs ryškėti, nedidelė galvytė. Ten buvo jauna, paprastoji angis“, – sakė gydytojas. 
Gydytojai neigė mitą, kad įkandus gyvatei ją reikia pagauti ir atvežti medikams. Nereikia ir čiulpti nuodų. 
Jei dvdimečiui būtų įgėlusi užaugusi gyvatė, pasekmės būtų rimtesnės. Pasisekė, kad į vaiko organizmą pakliuvo mažesnis kiekis nuodų. 
Lietuviai gali džiaugtis, kad regione yra tik vienos nuodingos gyvatės rūšis. Paprastosios angies nuodai daugeliu atvejų nekelia pavojaus žmogaus gyvybei.
„Vienų gyvačių nuodai veikia nervų sistemą, jos greitai užmuša grobį. Kitų nuodai veikia audinius. Mūsų angis mažiausiai nuodinga. Yra įkandimo žymės, uždegimas, krešumo sutrikimai. Būna ir bendrinė intoksikacija. Priklauso nuo pirmos pagalbos“, – pasakojo A.Stonys.
Patyrė išgąstį
„Gerai, kad viską matė auklėtoja, tai galėjome skubiai organizuoti pagalbą. Iš pradžių nuvedėme berniuką į ambulatoriją, po to iškvietėme greitosios pagalbos medikus“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo Ežerėlio vaikų lopšelio-darželio direktorė Jūratė Bliūdžiuvienė.
Vaikas buvo nuvežtas į Kauno klinikas, ten jam suteikta pagalba. Berniuko būklė stabili, tačiau jis paliktas stebėti ligoninėje. „Medikai žadėjo netrukus išleisti į namus“, – sakė darželio vadovė.
J.Bliūdžiuvienė pasakojo, kad miestelyje žmonės gyvatę yra matę, tačiau vaikų darželyje tai pirmas toks atvejis. Gyvatė buvo atšliaužusi iki pat pastato laiptų.
„Patyrėme didelį išgąstį. Didesni vaikai apie gyvates žino, reikės ir mažiesiems papasakoti“, – kalbėjo vaikų darželio vadovė.  
Kauno rajono pakraštyje esančio Ežerėlio miestelio apylinkėse yra daug pelkių ir durpynų, kur gyvatės mėgsta gyventi.
Ką daryti įkandus angiai?
Gydytojai patarė, ką daryti įkandus angiai. Reikia žmogų paguldyti, imobilizuoti įgeltą galūnę, ją šaldyti, duoti žmogui gerti ir vežti jį į ligoninę.
Angis, anot toksikologų, niekada nepuola pati, ji tik ginasi, kai jaučia pavojų. Kartais gyvatė kanda nesuleisdama nuodų. Todėl svarbu po gyvatės įkandimo jos negaudyti, kad ji dar kartą neįkastų.
Gyvatės kurčios, bet jos jaučia vibraciją.
Vienos gyvatės užmušimas problemos neišsprendžia – jos negyvena po vieną.
Australijoje dirbęs profesorius R.Kėvalas matė daug mirčių nuo gyvatės įkandimo. „Lietuvoje šitos problemos nėra. Angis niekada nebus mirtinas pavojus. Labiau bijočiau erkės įkandimo ir susirgti erkiniu encefalitu nei angies įkandimo“, – sakė medikas.
gyvatėangisVaikas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.