Pasak narų, minosvaidžio minos buvo pastebėtos maždaug 3 metrų gylyje, netoli maudyklos lieptelio, nuo kurio į vandenį šokinėjo vaikai.
„Nusileidę prie dugno iš pradžių pamatėme vieną mažą sprogmenį. Pakėlę akis matėme, kaip tiesiai virš minų vandenyje turškiasi vaikai. Jie plaukiojo, taškėsi vandeniu. Gerai, kad nesiekė dugno. Šioje vietoje vandens telkinys gilėja staigiai. Visai netoli pastebėjome dar tris didesnius sprogmenis“, – pasakojo nardymo centro „Diugonis“ instruktorius G.Krakauskas.
Tuo tarpu aplinkosaugininkas J.Bacevičius prisipažino, kad po vandeniu išvydus sprogmenis, jausmas nebuvo labai malonus.
Jie paskambino policijos pareigūnams, taip pat buvo iškviesti išminuotojai. Paskelbtas planas „Skydas“. Atvyko greitosios medicinos pagalbos automobilis, ugniagesių-gelbėtojų brigada, kuri pradėjo neeilinę operaciją.
Sprogmenys buvo skandinami ežere
Įvykio vietoje dirbančiam lrytas.lt žurnalistui vienas vietinis gelbėtojas sakė, kad pamena ne vieną panašų atvejį.
Anot trakiškio, netoli ežero buvo vokiečių Gestapo būstinė, buvo įsikūręs vokiečių kariuomenės dalinys. Seni vietiniai žmonės teigia, kad rusų pajėgų antpuolis Trakuose buvo labai galingas ir staigus, todėl vokiečiai dalį savo amunicijos, sprogmenų nuskandino, kad šie neatitektų priešams.
Policija aptvėrė dalį Totoriškių ežero pakrantės. Apie 16 val. į įvykio vietą atvyko pirmieji išminuotojai. Netrukus pakrantėje pasirodė ir iš Kauno atvykę išminuotojai, apmokyti dirbti po vandeniu.
Minos gulėjo dumble, išsibarsčiusios kelių metrų perimetre. Neatmetama, kad ežere gali būti ir daugiau sprogmenų. Vietos gyventojai pasakoja, kad sprogmenų ir šaudmenų čia buvo rasta ir anksčiau, sklinda net legendos apie nuskendusį rusų tanką.
Apie 19 val. pranešta, kad narai ištraukė tris minas, tačiau sudrumsčius vandenį nepavyko rasti ketvirtosios – mažiausios – minos.
Iš vandens ištrauktas minas nuspręsta išvežti į Senųjų Trakų karjerą ir ten sunaikinti. Paaiškėjo, kad tai – 82 mm minosvaidžio minos.
Išminuotojai taip pat nustatė, kad jos nebuvo iššautos, minos be sprogdiklių. Gali būti, kad jos buvo tiesiog sumestos į vandenį.
Įvykio vietoje per naktį palikta apsauga, ketvirtadienį išminuotojai vėl bandys surasti ežero dugne likusį sprogmenį.
Ežero dugne – šiukšlynas
Nardymo instruktorius G.Krakauskas sprogmenų Lietuvos vandens telkinių dugne aptinka jau ne pirmą kartą. Kiekvieną kartą jis skambina specialiosioms tarnyboms ir kviečia išminuotojus.
„Bet minos ežero dugne – dar ne viskas. Jei pamatytumėte, koks ten šiukšlynas, negalėtume patikėti savo akimis. Kalnai tuščių butelių, padangos, kažkokie rakandai... Toks jausmas, kad viską, ko tik žmonėms nereikia, šie meta į ežerą“, – stebėjosi aplinkosaugininkas J. Bacevičius.
Tačiau tuo pačiu jis pripažįsta, kad surasti ir nubausti šiukšlintojus yra nepaprastai sunku.