Alytuje nukrito lėktuvas, žuvo buvęs Seimo narys V. Galvonas

2015 m. birželio 26 d. 20:47
Genovaitė Rafanavičienė
Akrobatinio skraidymo aistruoliui Vytautui Galvonui penktadienį Alytaus padangėje vykusi akrobatinio skraidymo stovykla tapo lemtinga. Atliekant manevrą – pilotažo figūrą suktuką – 57 metų V.Galvono pilotuojamas vienvietis akrobatinis lėktuvas JAK-55M vos 50 metrų nuo Nemuno rėžėsi į žemę. Vyras žuvo iš karto.
Daugiau nuotraukų (28)
Atvykę medikai konstatavo buvusio Seimo nario, buvusio finansų viceministro V.Galvono mirtį. Iš patirtų sužalojimų tapo aišku, kad vyras neturėjo jokios galimybės likti gyvas.
Nelaimė pačiame Alytaus aerodromo pakraštyje įvyko 19 val. 27 min. Netrukus pranešimą apie incidentą Alytaus aerodrome gavo Bendrasis pagalbos centras.
Prieš lemtingą skrydį užgeso variklis?
Spėjama, kad nelaimė įvyko ne dėl techninių gedimų, o dėl nesėkmingai atlikto manevro. Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas LRT laidai „Panorama“ sakė, kad Alytuje vyko akrobatinio skraidymo stovykla.
„Tikrai (nelaimė įvyko. – Red.) ne dėl techninės problemos. Buvo atliekama gana paprasta figūra – suktukas, tačiau neužteko aukščio išeiti iš suktuko“, – tvirtino A.Šumskas.
Skrydžiai virš aerodromo Alytuje vyko visą dieną.
Juos penktadienio vakarą stebėję žmonės pasakojo, kad V.Galvono pilotuojamas lėktuvas bandė pakilti, tačiau užgeso ir sustojo kilimo take. Kiek pastovėjęs V.Galvonas antru bandymu pakilo lėktuvu, tačiau netrukus įvyko nelaimė – atliekant manevrą lėktuvas staiga smigo žemyn.
Lėktuvas nukrito apie 400 metrų nuo kilimo tako.
Penktadienio vakarą premjeras Algirdas Butkevičius dėl V.Galvono žūties pareiškė užuojautą jo šeimai, artimiesiems, draugams ir kolegoms.
Politikas buvo ir Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas.
R.Paksas: „V.Galvonas viską darydavo atsakingai“
V.Galvono bendražygis ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas apie nelaimę sužinojo pakeliui į Lietuvą.
Iš Briuselio skridęs europarlamentaras penktadienio vakarą nusileido Kopenhagoje ir vos tik išlipęs iš lėktuvo sulaukė daugybės skambučių.
„V.Galvonas, skrisdamas lėktuvu JAK-55M, pradėjo suktukines statines, po kurių lėktuvas perėjo į suktuką. O tai nėra būdinga ir taip neturėtų būti. Šiame suktuke lėktuvas sukosi žemės link ir kai sukimas buvo sustabdytas ir lėktuvas pradėjo išeidinėti iš tos krintančios, besisukančios padėties, jam nebeužteko aukščo ir, kaip sako lakūnai, lėktuvo pilvas trenkėsi į žemę. Ir viskas taip baigėsi“, – portalui lrytas.lt pasakojo R.Paksas.
Ne kartą akrobatinio skraidymo varžybose dalyvavęs R.Paksas yra skraidęs kartu su V.Galvonu, o jų draugystė truko beveik 40 metų.
„Aš jį pažinojau nuo 1975 metų – ir kaip lakūną, ir kaip politiką, ir kaip labai gerą draugą. Mes visai neseniai, prieš man išskrendant į Briuselį, kalbėjome, kad vienas pirmųjų jo skrydžių buvo būtent su manimi.
Jis viską darė atsakingai. Ir versle, kai vadovavo „Šiaurės miesteliui“, vėliau politikoje, kai buvo mano, kaip prezidento, patarėjas informacinių technologijų klausimais, taip pat ir būdamas Seimo narys, ir Anykščių savivaldybės narys, taip pat ir skraidydamas.
Todėl aš nemanau, kad tai buvo nutrūktgalviškumas. Žmogus gyveno skraidymu, degė juo. Jam vadovaujant federacijai ji pradėjo augti – atsirado noras užsakyti naujų lėktuvų, pradėjo vykti treniruočių stovyklos, atsigavo ir akrobatinio skraidymo bendruomenė. Labai gaila žmogaus. Visai jo šeimai – žmonai, dukrai, sūnui, kuriuos labai gerai pažįstu, noriu pareikšti nuoširdžią užuojautą“, – kalbėjo R.Paksas.
J.Kairys – sukrėstas
Vieną garsiausių Lietuvos lakūnų Jurgį Kairį šiurpi žinia apie dar vieno aviatorių bendruomenės nario netektį pasiekė Rumunijoje – šiuo metu Bukarešte esantis lakūnas apie V.Galvono žūtį sužinojo iš draugų.
„Man ką tik paskambino draugai ir pranešė. Kol kas nieko negaliu pasakyti, nes jokių detalių apie nelaimę nežinau. Apie patį V.Galvoną jau visi žino, manęs neklauskite. Išgirsime, sužinosime, kas nutiko.
Mums čia tikrai ne pramoga ir labai gaila, kad taip atsitiko“, – portalui lrytas.lt kalbėjo J.Kairys, kuris šeštadienį iš Rumunijos skris į Lenkiją – Krokuvoje vyksiantį aviacijos šou.
Pakenkė korupcijos skandalas
Nuo 2006 metų partijai „Tvarka ir teisingumas“ priklausęs V.Galvonas Seimo nariu buvo dvi kadencijas – 2004–2012 metais.  2011-aisiais buvo išrinktas Anykščių rajono savivaldybės tarybos nariu, bet mandato atsisakė. 2012 metais Seimo rinkimuose buvo „Tvarkos ir teisingumo“ remiamas kandidatas šios partijos sąraše ir vienmandatėje Anykščių-Kupiškio rinkimų apygardoje, tačiau išrinktas nebuvo.
2013 metų sausį jis tapo finansų viceministru, tačiau politinę karjerą aptemdė kilęs skandalas. 2014-ųjų vasarą į viešumą iškilo žinia, kad V.Galvonas įsivėlė į įtartinus sandorius su lažybų bendrove „TOP Sport“.
Buvo pranešta, kad azartinių lošimų verslą ministerijoje kuravęs politikas iš lažybų verslininkų paėmė paskolą už juokingo dydžio palūkanas. Pats V.Galvonas tąkart teigė, kad informacija dėl paskolos yra „provokacija ir falsifikatas“.
Edmundo Jakilaičio vedama LRT televizijos laida „Dėmesio centre“ paskelbė paskolos sutartį, kurioje nurodoma, kad viceministras iš lošimų bendrovės „Top Sport“ savininko Gintaro Staniulio pasiskolino 300 tūkst. litų už 0,2 proc. palūkanas.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija dėl to pradėjo tyrimą, o pats V.Galvonas kreipėsi į prokurorus dėl dokumentų klastojimo ir pareikalavo, kad E.Jakilaitis būtų nušalintas nuo LRT eterio.
Pusę metų trukęs tyrimas atskleidė, kad skandalinga sutartis nebuvo suklastota. Po kilusio skandalo V.Galvonas nebuvo grąžintas į finansų viceministro postą Vyriausybei liepą gavus naujus įgaliojimus.
Anykščiuose gimęs V.Galvonas nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio Vilniuje vadovavo įvairioms uždarosioms akcinėms bendrovėms – buvo „Esmi“ parduotuvės „Astra“ direktorius, „Ogmios“ centro prekybos direktorius, „Šiaurės miestelio“ direktorius.
2003 metais tapo tuomečio prezidento R.Pakso patarėju, o vėliau dvi kadencijas buvo Seimo narys.
V.Galvonas su žmona Laima Rita augino du vaikus – dukrą Miglę Mariją ir sūnų Julių Vytautą.
Aistra skraidyti pražudė garsenybes
Nedidelių lėktuvų katastrofos Lietuvą sukrečia kone kasmet. Tragiškai pasibaigę skrydžiai nusinešė ir ne vieno garsaus piloto ar visuomenėje žinomų ir skrydžiams neabejingų žmonių gyvybę.
* 2004 metų pavasarį per sportinio lėktuvo avariją Aleksoto aerodrome buvo sunkiai sužalotas akrobatinio skraidymo čempionas 30-metis Darius Išganaitis, jis vėliau mirė ligoninėje. Nelaimė nusinešė ir kartu skridusio 37 metų mechaniko Rolando Žiaugrės gyvybę.
* 2006 metų rudenį Prienų rajone esančiame Pociūnų aerodrome žuvo M-1 radijo stoties generalinis direktorius, verslininkas Hubertas Grušnys. Jis spalio 21-ąją pilotuodamas nuosavą dvimotorį lėktuvą „Diamond“ užkabino mechaninio prietaiso trosą, kuris nurėžė lėktuvo sparną – „Diamond“ rėžėsi į žemę. Nukritęs lėktuvas užsidegė, o H.Grušnys žuvo.
* 2008 metų liepą Panevėžio rajone, netoli Dubulių tvenkinio, žuvo garsus lakūnas Vytautas Lapėnas. Dviviečiu aparatu vienas skridęs V.Lapėnas žuvo iš karto. Užgesinus liepsnas paaiškėjo, kad iš autožyrą pilotavusio žmogaus liko tik apanglėję likučiai. Lakūnas vos prieš tris dienas buvo atšventęs savo 50-metį.
AlytusaerodromasVytautas Galvonas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.