Gaisro Baltų prospekte žaizdos vis dar kraujuoja

2013 m. vasario 9 d. 16:54
Ingrida Žirlienė
Iš dviejų žmonių mirtimi paženklinto Kauno daugiabučio gyventojų atminties iki šiol neišbluko tragiško nakties gaisro vaizdai ir nenurimo netekties skausmas. Nukentėjusiems žmonėms gali tekti atlyginti ir dalį ugnies nuniokoto namo remonto išlaidų.
Daugiau nuotraukų (1)
Pernai kovo pabaigoje Baltų prospekto 27-ajame name kilęs gaisras nusinešė 18 metų Mindaugo Skruodžio gyvybę. Neilgai trukus ligoninėje mirė šalia degusio buto gyvenęs pensininkas Jonas Jungaitis.
Sudegusio buto durys septintame aukšte jau pakeistos, sudėti ir nauji langai, bet šis nelaimės paženklintas būstas tuščias.
Stipriai nuo liepsnų nukentėjusio aštunto aukšto gyventojai savo būstui ieško pirkėjų. Kol kas nesėkmingai.
Namo gyventojai viliasi, kad jiems nereikės mokėti bent už laiptinės remontą, tačiau miesto valdžia gerų naujienų nežada.
Vyras apdegė visą kūną
20-ojo buto šeimininkė garbaus amžiaus Elytė Jungaitienė, pravėrusi savo namų duris, pradeda ašaroti – gaisras nusinešė jos mylimo vyro gyvybę.
„Jonas nukentėjo ne tik fiziškai. Jis po gaisro niekaip neatsigavo nuo patirto šoko.
Ligoninėje ištiko infarktas, o paskui prikibo plaučių uždegimas”, – braukdama ašaras kalbėjo pernai gegužę našle tapusi moteris.
Jos vyras per gaisrą apdegė galvą, kelius, nugarą, padus. Pati E. Jungaitienė spėjo užsimesti antklodę, todėl liko gyva, tačiau po gaisro sveikata sušlubavo.
Dabar naktimis vienai trijų kambarių bute moteriai miegoti nejauku.
„Šis gaisras skaudžiai smogė mūsų šeimai, tapau našle”, – guodėsi E. Jungaitienė. Kasdien ji vis žvelgia į savo vyro Jono nuotrauką. Fotografijoje ant sekcijos svetainėje užfiksuota ir abiejų sutuoktinių 50 metų santuokos sukakties akimirka.
Dažnai keitėsi nuomininkai
E. Jungaitienės namuose – jauku, pro langą šypsosi šykščios besibaigiančios žiemos saulės spinduliai. Pensininkė jaučiasi viena lyg pirštas: vienintelė dukra su šeima gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Kiek nurimusi E. Jungaitienė pasakojo, kad jos dukra prieš 12 metų nelaimės paženklintą 19-ąjį butą pardavė kauniečiui, o šis būstą padovanojo dukrai.
„Kurį laiką ten gyveno tvarkingi žmonės, bet vėliau buto šeimininkai kelis kartus keitėsi.
Kai name apsigyveno paskutiniai nuomininkai, kurie ir nukentėjo gaisro metu, savaitgaliais dažnai vykdavo triukšmingi vakarėliai”, – prisimena E. Jungaitienė.
Dabar jos kaimynystėje – tylu. Meistrai pakeitė sudegusio buto duris ir langus. Ar viduje vyko remontas, kaimynai nežino.
Sumokėjo už buto išvalymą
15 metų Šilainiuose gyvenančios E. Jungaitienės butui liepsnos ir dūmai taip pat padarė nemažai nuostolių.
Daugiau kaip tūkstantį litų moteris jau išleido už tai, kad specialistai nušveistų suodžius nuo lubų ir plaunamų tapetų.
Šiuos pinigus ji taupė seniems langams pakeisti.
„Per tris mėnesius įmonei išmokėjau už buto išvalymą. Dabar, kai vyro nebėra, tenka gyventi iš vienos pensijos. Vien šildymas apie 800 litų per mėnesį kainuoja”, – skundėsi senjorė.
Laiptinės vaizdas pasikeitė
Šiandien garsiojo daugiabučio lauko durys jau nebe atlapotos, kaip anksčiau, kol norėta išvėdinti laiptinę.
Bet kas pakliūti į vidų negali – duryse sumontuota kodinė spyna. Laiptinėje nosies neberiečia aitrus degėsių kvapas. Septintame aukšte milžiniško gaisro požymių beveik nematyti – perdažytos sienos, pakeisti plastmasiniai turėklų porankiai.
Ant laiptų pūpso didelis vazonas, kuriame E. Jungaitienė pasodino jukos daigą, aštunto aukšto aikštelėje vazone stiebiasi nedidelis medelis. Apie siautusį didžiulį gaisrą byloja tik aprūkusios laiptų pakopų atramos.
Sudegusį 19-ąjį butą nuo pašalinių akių saugo nebe skiedrų plokštė, o naujos tamsiai rudos durys. Visuose keturiuose kambariuose ir virtuvėje pakeisti langai. Pabeldus durų niekas neatidaro, nes būstas negyvenamas. Tik jo balkone burkuoja balandžiai, nes jų niekas nevaiko.
Pirkėjų taip ir neranda
Per gaisrą nukentėjo ir aukščiau esantis butas. Sudegė jo virtuvės elektros instaliacija, kuri jau pakeista, baldai. Teko keisti langus.
Jau kurį laiką šio buto šeimininkai mėgina jį parduoti.
Už keturių kambarių 83 kvadratinių metrų gyvenamąjį plotą aštuntame aukšte jie prašo 99 tūkst. litų.
Internete įkeltame skelbime rašoma, kad butas paruoštas remontui. Pateikiamos ir nuotraukos, kuriose matyti nušveistos būsto sienos. Kol kas bandymai parduoti šį nekilnojamąjį turtą – nesėkmingi.
„Kas norės tokį būstą pirkti? Šildymas brangiai kainuoja. Kai kurie žmonės prietaringi, bijo naujos nelaimės”, – svarstė namo kieme sutikta pagyvenusi moteris.
Suodžius valė sausu ledu
Tiek ją, tiek kitus šio namo gyventojus baugina kalbos, kad teks sumokėti už gaisro padarinių pašalinimą.
Daugiabutį prižiūrinčios bendrovės „Mano būstas” skaičiavimais, laiptinėje atlikti darbai kainavo daugiau kaip 51 tūkst. litų.
Už šią sumą buvo sutvarkytos šildymo, karšto ir šalto vandens sistemos, elektros tiekimas laiptinėje, įstatytos degusio buto durys ir užsandarinti jo langai, išvalyta laiptinė.
Vėliau buvo sutvarkyta šildymo sistema, nuotekų ir lietaus stovas, suremontuotas liftas, laiptinėje pakeisti langų stiklai, elektros skydeliai, atliktas laiptinės ir fasado remontas.
„Suodžiai nuo laiptinės sienų ir lubų buvo valomi naudojant sausą ledą. Tai – veiksminga tradicinių valymo metodų alternatyva. Šio valymo būdo pageidavo namo gyventojai”, – tikino bendrovės „Mano būstas” atstovas Paulius Ugianskis.
Nemato galimybių padėti
Kauno savivaldybė gaisro padariniams šalinti iš administracijos direktoriaus rezervo fondo yra skyrusi 25,8 tūkst. litų.
„Gyventojai prašo daugiau pinigų, tačiau kol kas galimybių jų skirti neturime”, – apgailestavo savivaldybės Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja Laura Stankevičienė.
Gaisro nuostoliams padengti prašoma dar 25 tūkst. litų.
Remonto darbai jau atlikti, o daugiabučio gyventojai sunerimę: jei miesto valdžia dar kartą neateis į pagalbą, esą namo administratorius trūkstamą dalį pinigų ketina surinkti iš gaisro metu ir taip smarkiai nukentėjusių žmonių.
„Artimiausiu metu savivaldybė planuoja pakartotinai svarstyti finansavimo klausimą. Tikimės, kad šis prašymas bus patenkintas, ir gyventojams neteks patirti neplanuotos finansinės naštos”, – vylėsi P.Ugianskis.
Vieno įtariamojo vis dar ieško
Per Baltų prospekto 27-ajame name kilusį gaisrą vienas žmogus žuvo, 11 atsidūrė Kauno klinikose, pusės jaunuolių būklė buvo sunki, du buvo gydomi intensyviosios terapijos skyriuje. Evakuoti ir 39 devynaukščio namo gyventojai.
Netrukus buvo sulaikyti trys įtariamieji buto padegimu: 17-metis P.S. ir 22-ejų Paulius Diliūnas buvo suimti, trečiam įtariamajam Lukui Butkui paskirta kardomoji priemonė – dokumentų paėmimas ir registracija policijos įstaigoje. Vėliau buvo rastas ir suimtas ketvirtas įtariamasis – 22-ejų Andrius Lukoševičius. 22-ejų Martyno Sasnausko policija tebeieško.
Ikiteisminį tyrimą dėl nužudymo kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu kontroliuojantis Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Andrius Kiuršinas viliasi, kad per mėnesį pavyks užbaigti bylą.
Kartu su baudžiamąja byla teismui teks nagrinėti ir gausybę civilinių ieškinių, kuriuos teikia tiek nuo gaisro nukentėję gyventojai, tiek draudimo bendrovės. Kauno savivaldybė taip pat ketina pateikti civilinį ieškinį dėl turtinės žalos atlyginimo.
Nuomotoja nesijaučia kalta
Ketvirtą valandą ryto Baltų prospekto daugiabučio gyventojus iš gilaus miego pažadinusi ugnis ir jos suniokotas keturių kambarių butas dar ilgam išliks ne tik vakarėlio dalyvių, bet ir būsto šeimininkės atmintyje.
Kaune įsikūrusios konditerijos įmonės vadove dirbanti Eglė Bujavičienė nesijaučia kalta dėl sprendimo išnuomoti butą ir juo labiau dėl sukelto gaisro padarinių. Su tragiškai pasibaigusį vakarėlį surengusiais jaunuoliais buvo pasirašyta nuomos sutartis. Kas mėnesį kaunietė tikrindavo, kaip prižiūrimas jos turtas. Nuomininkai laiku mokėjo mokesčius. Butas nebuvo apdraustas.
E.Bujavičienė tikino, kad buto nuoma nebuvo verslas, kuriam privaloma turėti licenciją. Kaunietė pasiryžusi išieškoti patirtus nuostolius iš gaisrą sukėlusių asmenų.
Viliasi sulaukti teisingumo
Džiuljeta Skruodienė
Gaisre žuvusiojo motina
„Turėjau dešimt vaikų, liko – devyni. Skauda širdį, negaliu net kalbėti. Nė vienas iš sulaikytų įtariamųjų tėvų net neatsiprašė. Laukiame, kol byla pasieks teismą. O ten bus – kaip bus.
Vis prisimenu nukentėjusiųjų pasakojimus: kaip mano sūnų, duris atidariusį, kažkas apliejo degiu skysčiu, kaip jis užsiliepsnojo.
Vienas iš mano vaikų tik neseniai nustojo pas psichologą vaikščioti – ilgą laiką vaikas negalėjo atsigauti nuo patirto šoko.”
KaunasBaltų prospektasGaisras
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.