37 metų vyrą pareigūnai sulaikė teismo pastate ir uždarė į areštinę, Eltai pranešė Kauno apskrities policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
„Mūsų pareigūnai jį sulaikė teisme“, – sakė O. Vaitkevičienė. Pasak policijos atstovės, įtariamasis buvo blaivus.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir nepagarbos teismui.
Panevėžio apskrities gyventojas Vilmantas Juodelė žinomas policijai, anksčiau teistas. Kaune nagrinėjamoje byloje jis buvo kaltinamas smurtavęs įkalinimo įstaigoje.
Kaip pranešė teismas, 8.50 val. Kauno apylinkės teisme, nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, kurioje V. Juodelė kaltinamas fizinio skausmo sukėlimu, įvyko smurto protrūkis.
Teisėjai Vitai Padriezaitei skelbiant nutartį, kuria atmestas kaltinamojo prašymas dėl laikino asmens dokumento grąžinimo, kaltinamasis reagavo agresyviai – paeiliui metė tris kėdes į teisėją.
Vėliau, iškvietus policijos pareigūnus pagalbos mygtuku ir teisėjai su sekretore bandant iš posėdžių salės pasitraukti, pasivijęs teisėją kaltinamasis dar jai smogė kumščiu.
Teisėja patyrė sumušimus, ji buvo apžiūrėta į įvykio vietą atvykusių medikų. Įtariamasis sulaikytas konvojaus pareigūnų, kurie gavę pagalbos pranešimą reagavo į iškvietimą.
Po šio įvykio teismo pirmininkas Arūnas Purvainis nedelsdamas kreipėsi į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Eltai susisiekus su nukentėjusia teisėja, ši minėjo, kad yra darbo vietoje.
„Galbūt vėliau pateiksiu komentarą“, – Eltai sakė ji.
„Šios dienos incidentas šokiravo visą teisėjų bendruomenę. Išpuolis buvo įvykdytas prieš teisėją. Džiaugiamės, kad ji jaučiasi gerai, grėsmės jos sveikatai nėra. Šis incidentas parodo augumo spragas teismų sistemoje. Kiekvienas toks įvykis iššūkis teismų autoritetui ir stabilumui“, – per konferenciją Kaune sakė Teisėjų tarybos pirmininkė Danguolė Bublienė.
Ji mano, kad šis incidentas paskatins pamąstyti apie saugumą teismuose. Ji sako, kad ne pirmas atvejis, kai darbe nukenčia teisėjai. D. Bublienė sako, kad šis įvykis rodo, kad visuose teismuose fiziškai turi budėti policijos pareigūnai, kol kas jie nuolat budi tik trijuose šalies teismuose.
„Tai rodo didelį poreikį susirūpinti saugumu teismuose“, – sakė Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis.
Sureagavo ir Prezidentas
Ketvirtadienį Kauno apylinkės teisme kaltinamajam sumušus teisėją, šį įvykį prezidentas Gitanas Nausėda vadina pasibaisėtinu. Anot jo, būtina skirti reikiamą dėmesį, siekiant užtikrinti didesnę teisėjų apsaugą.
„Be abejo, kad tai yra išskirtinis ir pasibaisėtinas atvejis. Tokių dalykų mes tikrai netoleruosime. (...) Tikrai reagavimas bus ir jis privalo būti nedelsiant“, – ketvirtadienį lankydamasis Alytuje žurnalistams teigė G. Nausėda.
„Teisėjų apsauga, jų darbo sąlygos, jų galimybės priimti nepriklausomus sprendimus ir jaustis visiškai saugiais yra kertinė valstybės priedermė. Mes ją privalome užtikrinti“, – akcentavo jis.
Šalies vadovo teigimu, pirmiausia reikia susirūpinti didesne teismų patalpų apsauga.
„Tuo tikslu – galbūt kontroliuoti įsinešamas priemones, nes tikrai į teismų pastatus gali būti įsinešamos kažkokios arba šaltojo, arba, neduok Dieve, dar net ir karštojo veikimo priemonės“, – pabrėžė Prezidentas.
Policininkas – ne sargas
Po ketvirtadienį Kauno teisme įvykusio teisėjos užpuolimo, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (VAITĮPS) pirmininkas Vitalijus Jagminas teigia, jog teismai turėtų susirūpinti kaip apsisaugoti nuo agresyvių proceso dalyvių, peržiūrėdami įdiegtas technines priemones, jas stiprindami, pasitelkdami saugos tarnybas, bet ne policijos pareigūnus.
„Policija ir taip turi daugybę funkcijų bei dėl ne komplekto – didžiulį krūvį. Jeigu dar tektų dalyvauti kiekviename teismo posėdyje, kas užtikrintų viešąją tvarką ir reaguotų į įvykius?“ – sako VAITĮPS pirmininkas.
Pasak jo, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, o kartais ir policininkai, konvojuoja į teismą ir jame dalyvauja tuomet, kai asmuo yra suimtas arba sulaikytas, kitais atvejais – saugumas teismo salėse paliktas patiems teismams.
„Mano nuomone, agresyvėjant visuomenei, neišvengiamai teismams teks apgalvoti priemones kaip apsaugoti teisėją ir nukentėjusiuosius teismo salėse. Viena priemonių – samdyti saugos tarnybą, kita – teismo salėse įrengti apsaugos sieneles, atskirą įėjimą į posėdžių salę teisėjui, kad kilus agresijos išpuoliui, jis galėtų saugiai palikti salę ir iškviesti pagalbą.
Kita vertus, jau metas pagalvoti ir kaip apsaugoti byloje dalyvaujančius nukentėjusiuosius, nes teismui sprendžiant ginčus, viena proceso pusė visada būna nepatenkinta sprendimu. Ne išimtis net skyrybų bylos.
Todėl techninės priemonės, kurios neleistų prieiti teismo šalims viena prie kitos, taip pat prie teisėjo, šiandien tampa būtinybe“, – mano V. Jagminas.