Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroras Oskaras Martynaitis, o tyrimą atliko Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai.
Baudžiamosios bylos duomenimis, Marijampolės ir Vilkaviškio gyventojai viešojoje erdvėje skelbėsi apie bendrovių „Euro sprendimai“, „Sėkmingas prekybininkas“, „Autentika“, „Jonseris“, „Gramana“ tariamai atliekamus statybos ir remonto darbus, nestandartinių baldų ir durų gamybą bei pristatymą, montavimą, kietojo kuro pardavimą.
Tyrimo metu nustatyta, kad paslaugomis ar prekėmis susidomėjusių klientų atžvilgiu buvo naudojama apgaulė – sudaromas įvaizdis apie sėkmingai veikiančias bendroves, informuojama apie tariamai teikiamas paslaugas arba vykdomą prekybą, žinant, kad darbai nebus atlikti, prekės pirkėjams nebus pristatytos, siūlomos paslaugos nebus suteiktos.
Kaltinamieji, prisidengdami minėtų įmonių vardais taip pat sukčiavo ir pirkdami automobilius išsimokėtinai. Tyrimo duomenimis, internetinėse automobilių skelbimų svetainėse būdavo ieškoma tinkamų automobilių, pardavėjams siunčiami pasiūlymai parduoti juos išsimokėtinai.
Įtariama, kad kaltinamieji prisistatydavo sėkmingai veikiančių bendrovių darbuotojais, nurodydami, kad jų veiklai skubiai reikalingi automobiliai, bet dėl vėluojančių klientų apmokėjimų jie negali iš karto sumokėti visos sumos ir prašydavo transporto priemones parduoti išsimokėtinai. Taip įgyti svetimi automobiliai, dažniausiai tą pačią dieną, už ženkliai mažesnę kainą būdavo parduodami tretiesiems asmenims.
Nustatyta, kad 12 kaltinamųjų sistemingai sukčiavimo veikdami organizuotoje grupėje, kurioje kiekvienas kaltinamasis turėjo savo vaidmenį. Vieni grupės nariai ieškojo automobilių pirkimui, vykdė automobilių pirkimą ir pardavimą, ieškojo automobilių supirkėjų, perpardavinėtojų, sudarydavo automobilių pirkimo–pardavimo sutartis su fiziniais asmenimis. Kiti kaltinamieji priimdavo užsakymus dėl statybos ir remonto darbų, sudarinėdavo sutartis su fiziniais asmenimis dėl tariamai teikiamų paslaugų, pagal sudarytas sutartis paimdavo avansus.
Manoma, kad šią organizuotą grupę subūrė, jai vadovavo ir jos veiklą koordinavo kaltinamasis L. V., kuris kitiems asmenims duodavo nurodymus bei kūrė sukčiavimo schemas.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo identifikuoti 132 sukčiavimo atvejai, kurių metu buvo įgytas didelės – beveik 600 tūkst. eurų – vertės svetimas turtas.
„Ikiteisminis tyrimas buvo itin sudėtingas, didelės apimties. Pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo nustatyti galimai sukčiavimu užsiėmę 10 įtariamųjų, o tyrimo eigoje buvo nustatyti dar du kartu veikę asmenys. Džiaugiuosi tyrimą atlikusių policijos pareigūnų darbu, kurie neskaičiavo savo laiko ir kruopščiai dirbo. Jų dėka 109 tomų apimties baudžiamoji byla per pusantrų metų buvo užbaigta ir dabar perduota teismui. Ši byla yra viena didžiausių Marijampolės apylinkės prokuratūros istorijoje“, – sako ikiteisminiam tyrimui vadovavęs ir jį kontroliavęs Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroras Oskaras Martynaitis.
Baudžiamasis kodeksas už sukčiavimą numato baudą arba laisvės atėmimo bausmę iki aštuonerių metų.
Baudžiamąją bylą sudaro 109 tomai, o bylos medžiaga su 782 lapų kaltinamuoju aktu perduota nagrinėti Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmams.
Vadovaujantis nekaltumo prezumpcija, asmenys yra nekalti, kol jų kaltumas nėra įrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.