Prokuroras moterį tarnybos metu nušovusiom policininkui D. Šerpyčiui siūlo skirti 2 metų trukmės laisvės apribojimą

2024 m. gruodžio 18 d. 11:29
Papildyta
Prokuroras Rolandas Imbrasas moters nužudymu tarnybos metu kaltinamam policininkui Dariui Šerpyčiui siūlo skirti 2 metų trukmės laisvės apribojimą ir tiek pat laiko uždrausti dirbti darbą, susijusį su disponavimu šaunamuoju ginklu.
Daugiau nuotraukų (2)
Tokią bausmę prokuroras trečiadienį pasiūlė Vilniaus apygardos teismo posėdyje pasakytoje savo baigiamojoje kalboje. Anot R. Imbraso, pareigūnas, tarnybos metu nušovęs moterį, turėtų būti pripažintas kaltu dėl žmogaus nužudymo tarnybos metu, taip pat dėl piktnaudžiavimo tarnyba.
R. Imbrasas pasiūlė teismui policininkui D. Šerpyčiui skirti 2 metų laisvės apribojimą, 2 metų laikotarpiui uždrausti jam dirbti darbą, susijusį disponavimu šaunamuoju ginklu.
Anksčiau buvo pranešta, kad Vilniaus rajone pareigūno nušautos moters sūnūs iš D. Šerpyčio ir Lietuvos valstybės prašo jiems priteisti 100 tūkst. eurų, tai yra kiekvienam po 50 tūkst. eurų. Prokuroras R. Imbrasas teigė su tokia pozicija nesutinkantis ir pasiūlė teismui nukentėjusiesiems priteisti po 30 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo.
Prokuroras R. Imbrasas savo baigiamojoje kalboje teigė, kad byloje surinkti duomenys rodo, jog pernai Vilniaus rajone psichikos liga serganti moteris, kai pas ją atvyko pareigūnai, akivaizdžiai nesuprato, kad tai buvo policininkai. Valstybės kaltintojo įsitikinimu, tai policijos pareigūnai turėjo tinkamai įvertinti ir atitinkamai pritaikyti savo veiksmus.
„Policijos veiksmai buvo neorganizuoti, agresyviai grasinta išlaužti, išdaužti. (…) Moteris nesuprato pareigūnų reikalavimų“, – teisme dėstė prokuroras.
Anot jo, į moters namus atvykę pareigūnai esą elgėsi neprofesionaliai, nes šaukė ant moters, grasino įsilaužti į jos namus, nesiekė užmegzti taikaus, ramaus pokalbio su ja. Pasak R. Imbraso, policininkai turėjo suprasti, kad bendrauti su psichikos liga sergančia moterimi reikia kitaip.
„Pareigūnų bendravimas turi būti taktiškas, jie neturi kelti tono. (…) Peržiūrėjus vaizdo įrašus, galima daryti išvadą, kad asmuo nesuprato, kad atvyko pareigūnai. (…) Pareigūnai nesivadovavo tarptautinėmis rekomendacijomis, kaip reikia elgtis su žmonėmis, kurie serga psichinėmis ligomis ar turinčius psichinę negalią“, – aiškino valstybės kaltintojas.
R. Imbrasas, aptardamas situaciją, kai į moterį buvo paleisti šūviai, kurių vienas nulėmė jos mirtį, pabrėžė, kad policininkų išsidėstymas aplink agresyvų asmenį buvo chaotiškas, neorganizuotas ir tai, pasak prokuroro, kėlė grėsmę patiems pareigūnams.
„Nesutinku, kad ginklo panaudojimas buvo teisėtas ir pagrįstas. (…) Atstumas (tarp pareigūno ir moters – ELTA) leido atlikti ne vieną įspėjamąjį šūvį, bet tai nebuvo padaryta“, – dėstė prokuroras.
Jo įsitikinimu, D. Šerpytis, šaudydamas į moterį, peržengė būtinosios ginties ribas.
Nušautos moters sūnų advokatas Dainius Dargevičius teisme nurodė palaikantis prokuroro R. Imbraso poziciją. Jis taip pat prašė D. Šerpytį pripažinti kaltu dėl jam pareikštų kaltinimų.
„Kaltinamasis išprovokavo konfliktą, kaltinamasis tyčia šovė moteriai į pilvą“, – nurodė D. Dargevičius.
Anot jo, po kiekvieno D. Šerpyčio į moterį paleisto šūvio buvo galima mėginti atsitraukti, tačiau kaltinamasis, pasak advokato, to nepadarė.
Pareigūno advokatas prašo išteisinimo
Moters nužudymu tarnybos metu kaltinamo policininko D. Šerpyčio advokatas Romualdas Drakšas savo baigiamojoje kalboje teigė nesutinkantis su jo ginamajam pareikštais kaltinimais ir prašo teismo pareigūną išteisinti dėl visų inkriminuotų nusikaltimų jam.
R. Drakšas tvirtino, kad byloje būtina įvertinti aplinkybes, jog moteris dar prieš atvykstant pareigūnams užpuolė pas ją atvažiavusius medikus, tada vėliau su peiliu puolė policininkus, nereagavo į pareigūnų reikalavimus. Anot jo, tai įvertinus, jam kelia nuostabą svarstymai apie tai, kad pareigūnai galėjo dar palaukti, nemėginti sulaikyti agresyvios moters, pagalvoti apie alternatyvių veiksmų planą.
„Ko reikėjo laukti? Aplinkybių, kurių metu galima buvo nuraminti psichinį ligonį? Tokių aplinkybių nebūtų. (...) Reikėtų paklausti visuomenės, ko ji norėtų iš policijos pareigūnų? Visi norime ryžto, tik ryžtingas pareigūnas imsis priemonių ir nedels“, – sakė R. Drakšas.
Jis nesutiko su nušautos moters sūnų advokato D. Dargevičiaus pozicija, kad D. Šerpytis galėjo išprovokuoti moters agresyvumą.
„Kalbant apie provokacijas. Įdomu, kas moterį išprovokavo pulti medikus? (…) Jos psichozė buvo užtrukusi ir lėmė jos veiksmus, o ne provokacijos“, – dėstė pareigūno advokatas.
R. Drakšo įsitikinimu, jo ginamasis D. Šerpytis, paleisdamas šūvius į moterį, elgėsi taip, kaip turėjo elgtis bet koks kitas pareigūnas tokiose situacijoje.
„D. Šerpytis veikė neabejotinai būtinosios ginties ribose“, – sakė advokatas.
D. Šerpytis: man nekilo abejonių, kad ji mane nužudys
Pats kaltinamasis D. Šerpytis teisme trečiadienį teigė suprantantis, kad jo paleisti šūviai nužudė žmogų.
„Vėl ir vėl prisimenu moters veidą, vis užduodu sau klausimą, ką galėjau dar padaryti“, – sakė kaltinamasis.
Vis dėlto, pareigūnas nurodė manantis, jog jis, šaudamas į agresyvią moterį, gynėsi, nesiekdamas jos nužudyti.
„Man nekilo net menkiausių abejonių, kad ji mane nužudys“, – teigė D. Šerpytis.
Jo manymu, laukti, kol moteris nusiramins, nebuvo pagrindo. Pareigūnas atkreipė dėmesį, kad ji jau buvo galima padariusi dvi nusikalstamas veikas – apgadino medikų automobilį ir užpuolė mediką.
„Gal reikėjo palaukti? Nežinau, kas būtų įvykę po 10 minučių. (...) Nebuvo laiko laukti. (...) Esu įsitikinęs, kad elgėmės teisingai pagal susiklosčiusias aplinkybes“, – dėstė kaltinamasis.
Vilniaus apygardos teismas sprendimą byloje ketina skelbti 2025 m. sausio 31 d.
Prieš moterį naudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas, šaunamasis ginklas
ELTA primena, kad pernai gruodį agresyvią moterį Vilniaus rajone nušovusiam policijos pareigūnui D. Šerpyčiui pareikšti kaltinimai dėl jos nužudymo viršijus įgaliojimus ir piktnaudžiavimo tarnyba.
2023 m. gruodžio 12 d. Vilniaus rajone agresyvi, psichikos sutrikimų turėjusi 1972-aisiais gimusi moteris su kastuvu puolė ir aptalžė pas ją atvykusius medikus bei greitosios medicinos pagalbos automobilį, po to su peiliu puolė atvykusius policijos pareigūnus. Pareigūnai įvairiais būdais bandė ją raminti, malšinti, bet moteris su peiliu puolė juos. Į moterį pareigūnas paleido kelis šūvius.
Medicininė pagalba nukentėjusiajai buvo pradėta teikti nedelsiant, tačiau dėl patirtų sužalojimų sunkumo ji mirė įvykio vietoje.
Siekiant sutramdyti agresyvią moterį, naudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“. Tačiau, kaip teigė policija, moteris nereagavo, specialiosiomis priemonėmis jos sutramdyti nepavyko.
Kaip anksčiau informavo prokratūra, kaltinamajame akte nurodoma, kad siekdamas sulaikyti asmenį pareigūnas neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai, todėl moters žūtis kvalifikuotina kaip nužudymas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.