Smurto prieš nepilnametį bylai vadovavusi prokurorė pati sulaukė tyrimo – elgesys pribloškė tėvus

2024 m. lapkričio 22 d. 17:04
Lrytas.lt
Susipažinusi su penktadienį jai atsiųsta informacija, susijusia su ikiteisminiu tyrimu, kuris buvo pradėtas šių metų pavasarį dėl įtariamo smurto prieš nepilnametį Kaune, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl šiam ikiteisminiam tyrimui vadovavusios Kauno apylinkės prokuratūros prokurorės Aistės Česaitienės veiksmų.
Daugiau nuotraukų (1)
Patikrinimą atlikti pavesta Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriui, penktadienio vakarą pranešė Generalinė prokuratūra.
Prokurorės Aistės Česaitienės pavardė visų pirmą garsiai nuskambėjo komunikacijos eksperto Jauniaus Špakausko įraše socialiniame tinkle „Facebook“, kur jis papasakojo apie tyrimą, kuomet dar pavasarį po pamokų vienoje Kauno gimnazijoje buvo sumuštas jo vaikas. Egzekucijoje dalyvavo šeši kiti nepilnamečiai, savo auką nusitempę į netoliese esantį miškelį ir dar reikalavę pinigų.
Nukentėjęs vaikas po egzekucijos kurį laiką atsisakė lankyti mokyklą, o vėliau buvo priverstas keisti mokymo įstaigą. Aukai, o ne smurtautojams teko keisti mokyklą, pasak įrašo autoriaus, dėl nejautraus ir neprofesionalaus mokyklos direktorės elgesio.
Tąkart apie įvykį ir vykstantį tyrimą skelbė ir žiniasklaida. Po šių pranešimų, pasak J.Špakausko, prokurorė pradėjo kerštauti.
„Labiausiai sąžiningą ir patriotišką mūsų šeimą sukrėtė prokuratūros elgesys. Lietuvos valstybę ir jos žmones ginti turinti prokurorė Aistė Česaitienė (lai Lietuva žino savo herojus!) pirmiausiai apkaltino, kad mūsų vaikas „per jautrus“. Bet tikrai nesitikėjome, kad susidursime su neįtikėtinu be galo įžūliai besielgiančios prokurorės kerštu žiniasklaidoje pasirodžius straipsniui, nušviečiančiui institucijų neveiklumą. Pasirodžiui straipsniui prokurorė liepė pasirašyti raštą, kad neviešinsime ikiteisminio tyrimo informacijos (kuri mums nebuvo teikiama!), slėpdamasi įstatymu turinčiu saugoti nepilnamečių duomenis.
Žinoma, tas padaryta ignoruojant faktą, kad straipsnyje nebuvo atskleisti nė vieno vaiko duomenys (!), net aukos vardas, tik paviešintas gerbiamos, paaukštinimo laukiančios, prokurorės vardas ir pavardė“, – socialiniame tinkle penktadienį rašė komunikacijos ekspertas.
Jis prisiminė, kad policijos tyrėja tyrimo pradžioje tvirtino, jog viskas vyks greitai, nes situacija yra jautri, po žiniasklaidos pranešimų apie bylą tėvus informavo, jog viskas vis dėlto vyks įprasta tvarka. Galiausiai, praėjus pusmečiui nuo tyrimo pradžios, jis buvo nutrauktas – paskutinę įstatymų numatyto termino dieną.
„Mūsų šeimos nusamdytas advokatas sakė, kad profesionaliai dirbanti prokurorė nutraukdama ikiteisminį tyrimą priteistų bent 500 eurų žalą, tuo tarpu mums kreipiantis, rengiant civilinį ieškinį, nebuvo pasiūlyta nieko – tyrimas nutrauktas neatlyginus nei turtinės, nei neturtinės žalos. Iš 6 budelių, teliko vos vienas kaltininkas, kuris spardė ir daužė mūsų vaiką. Kitas jaunasis nusikaltėlis reketavęs, spaudęs, žeminęs – išteisintas visiškai. Ratu stovėję egzekucijos liudininkai „tik žiūrėjo kitur, į kitas puses“, ir „nieko nematė“. Koks netikėtas apakimas unikaliu istoriniu momentu!“, – stebėjosi sumušto vaiko tėvas.
Savo įraše jis kėlė klausimą, kokį signalą gavo šeši smurtavę jaunuoliai: „Kad gali mušti, daužyti, spardyti, reketuoti, spjaudyti ant nieko dėto žmogaus absoliučiai be jokių pasekmių? Kad gali terorizuoti jauną žmogų saugioje turinčioje būti aplinkoje – mokykloje? Kad padaręs žiaurų nusikaltimą ne tik kad nesulauksi Lietuvoje jokios bausmės, bet netgi bus absoliučiai apsaugotas tavo privatumas? Kad žmogų ginti turintys pareigūnai – policijos tyrėjai ir prokurorai, gerbiami teisėjai – stos ne į aukos, bet į budelių pusę? Dar daugiau, kad nusikaltėliams tinkama maniera valstybės pareigūnai „auklės“, darys spaudimą, grasins aukos tėvams? Tokius signalus Lietuvos valstybės vardu mums siunčia institucijos“.
Po šio įrašo socialiniame tinkle, istoriją vėl aprašė žiniasklaida. O portalas „Delfi“ prisiminė, kad anksčiau dėl šio įvykio kreipėsi į prokurorę A. Česaitienę, kuri bandė įrodyti, jog žiniasklaida neturi teisės net domėtis tokiomis istorijomis.
„Dabar žiūrėkite, kaip aš jums pasakysiu kaip žurnalistui, – kalbėjo prokurorė. – Tai yra nepilnamečių tyrimas, tiek įtariamųjų, tiek nukentėjusiųjų. Motina ir kiti proceso dalyviai yra įspėti, kad draudžiama skelbti duomenis apie nepilnamečius įtariamuosius ir nukentėjusiuosius pagal Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 177 str. Žurnalistams irgi ne pro šalį būtų pasidomėti baudžiamąjį procesą reglamentuojančiu kodeksu ir juose nurodyta tvarka, atitinkamais straipsniais, reglamentuojančiais nepilnamečių tyrimą.“
Po to, kai penktadienį žiniasklaida vėl paviešino šią istoriją su nukentėjusio vaiko tėvo kaltinimais tyrimą kontroliavusiai prokurorei, generalinė prokurorė Nida Grunskienė ir pradėjo tarnybinį patikrinimą.
tyrimasprokuratūraKaunas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.