Šį ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrej Mirnyj, tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2019 m. gegužės 31 d. iki 2023 m. balandžio 17 d. L. Jonauskas, eidamas Mažeikių rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, manoma, suklastojo 12 išmokų ataskaitų, melagingai nurodydamas duomenis apie dalį patirtų išlaidų kurui, automobilio remonto, plovimo, valymo paslaugoms, automobilio prekėms ir pavežėjo paslaugoms, kurios buvo susijusios su asmeninių išlaidų apmokėjimu, o ne su tarybos nario veikla.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad tarybos narys, klastodamas išmokų ataskaitas ir jas pateikdamas savivaldybei, apgaule savo naudai įgijo 3197 eurus, priklausiusius Mažeikių rajono savivaldybės administracijai.
L. Jonauskas taip pat kaltinamas tuo, kad piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas sau turtinės naudos. Manoma, kad politikas, tyčia pažeisdamas tarybos nario veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus ir nuostatas, aktyviais, sistemingais, ilgą laiką trukusiais neteisėtais veiksmais iškraipė jam, kaip valstybės tarnautojui suteiktų teisių esmę, sumenkino tarybos nario autoritetą ir visuomenės pasitikėjimą juo, pakenkė Mažeikių rajono savivaldybės ir tarybos įvaizdžiui bei sumenkino jų prestižą.
Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Šiaulių apygardos teismui.
Baudžiamasis kodeksas už šiuos nusikaltimus numato įvairias bausmes, tarp kurių ir laisvės atėmimas iki 7 metų.
Vadovaujantis nekaltumo prezumpcija, asmuo yra nekaltas, kol jo kaltumas nėra įrodytas įstatymo numatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.