Apie tai portalą Lrytas trečiadienį informavo Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Pociūtė.
Ikiteisminis tyrimas šiuo metu yra atliekamas pagal 5 Baudžiamojo kodekso straipsnius: padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, viešas pritarimas sovietų nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas, viešosios pagarbos vietos išniekinimas ir istorinę reikšmę turinčio svetimo turto sugadinimas.
Tiriant vandališką 2024 metų sausio 29-osios nakties išpuolį, kuomet žymaus laisvės kovotojo paminklas buvo aplietas raudonais dažais, juodais dažais iškeverzojus svastiką, buvo nustatyti ir sulaikyti du įtariamieji: Estijos pilietis ir dvigubą pilietybę (Estijos ir Rusijos) turintis vyras.
Pareigūnų duomenimis, vandališkus išpuolius organizavo Rusijos specialiosios tarnybos.
Estijos piliečio suėmimo terminas šiomis dienos ėjo į pabaigą, todėl prokuratūra kreipėsi į teismą dėl jo pratęsimo. Būdamas laisvėje, įtariamasis gali sprukti nuo teisingumo.
Šis vyras buvo sulaikytas šių metų vasario pradžioje Estijoje ir vėliau perduotas Lietuvos teisėsaugai.
Sėbras suimtas Latvijoje
Antras byloje įtariamas vyras, turintis dvigubą pilietybę, šiuo metu suimtas Latvijoje, nes yra įtariamas ir nusikaltimais, įvykdytais šioje šalyje.
Pasak A. Pociūtės, Latvijos institucijos svarsto jo perdavimo Lietuvai galimybes.
Šiuo metu atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai, vykdomas tarptautinis susižinojimas, toliau renkami tyrimui reikšmingi duomenys.
Įtariamiesiems neapykantos kurstymu vandalams ir Rusijos tarnybų parankiniams gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 7 metų.
Pareigūnai neatskleidžia, ar įtariamieji pripažįsta savo kaltę, taip pat nenurodo, kada baudžiamoji byla turėtų pasiekti teismą.
Slėpė veidą po gobtuvu
2022 metų lapkričio 28-ąją Merkinėje atidengtas paminklas A. Ramanauskui-Vanagui buvo išniekintas jau du kartus.
Paskutinį kartą tai padaryta 2024 metų sausio 29-osios naktį – apie 4 val. 50 min. prie paminklo priėjęs vyras, apliejo jį raudonais dažais, apačioje juodais dažais iškeverzojo svastiką.
Merkinės krašto muziejaus vaizdo kameros užfiksavo nusikaltėlį, kuris slėpė veidą po striukės gobtuvu.
Policija paskelbė pradėjusi tyrimą dėl didelės istorinės vertės turto sugadinimo. Jau iš pat pradžių buvo įtariama, kad išpuolį įvykdė ne vietos gyventojas.
Estijos pilietis buvo sulaikytas šioje šalyje, o dvigubą pilietybę turintis jo sėbras – Latvijoje.
Pareigūnų duomenimis, jie Rusijos specialiųjų tarnybų nurodymu vykdė nusikaltimus Baltijos valstybėse, veikdami prieš jas, jų saugumą.
Išpuoliu Merkinėje įtariamas Estijos ir Rusijos pilietis, latvių duomenimis, tą pačią dieną, 2024 metų sausio 29-ąją, Latvijoje raudonais dažais Latvijoje apipylė Kuržemės įtvirtinimų gynėjams pastatytą paminklinį akmenį.
Ankstesnė byla – sustabdyta
A.Ramanausko-Vanago įamžinimo vietose išpuoliai buvo įvykdyti ir 2023 metų gegužės 8 dieną.
Merkinėje ir Bielėnų kaime (Lazdijų r.) esantys paminklai partizanų vadui buvo aplieti baltais dažais. Į paminklą Bielėnuose dar buvo įsmeigtas kirvis.
Teisėsaugai vandalų išaiškinti nepavyko – kol kas tyrėjai siūlo galo, kuris galėtų atvesti prie niokotojų, neužčiuopė. Po kurio laiko prokuratūra pranešė apie bylos sustabdymą.