Kaune – nuosprendis „suverenams“ Vilčinskams: byloje dėl vaiko pagrobimo išlipo iš balos sausi

2024 m. rugsėjo 18 d. 15:22
„Suverenams“ priskiriamiems kauniečiams Mindaugui ir Ingai Vilčinskams trečiadienį po pietų paskelbtas nuosprendis byloje dėl savo trijų mažamečių vaikų pagrobimo ir pasikėsinimo nelegaliai kirsti valstybės sieną su Baltarusija – keistu ir šokiruojančiu elgesiu garsėjanti pora išlipo iš balos sausa. Epizode dėl pagrobimo Kauno apylinkės teismas juos atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, veikai praradus pavojingumą, o dėl bandymo neteisėtai kirsti sieną jie buvo išteisinti.
Daugiau nuotraukų (4)
Kauno prokurorė Gitana Kaupė siūlė skirti sutuoktiniams vienodas 90 parų arešto bausmes, jų vykdymą atidedant. Verdiktas dar gali būti apskųstas. 
Vilčinskai prieš metus pagarsėjo visoje Lietuvoje, kuomet jiems dėl vaikų pagrobimo iš „Pastogės“ buvo iškelta baudžiamoji byla.
Sutuoktiniai buvo sulaikyti 2023 metų rugpjūčio 1-osios vakarą netoli Baltarusijos sienos, mėgindami išvežti į šią valstybę savo vaikus.
Automobiliu „Ford Focus“ nuo pasieniečių mėginta pasprukti, lekiant daugiau nei 100 kilometrų per valandą greičiu.
Praėjusių metų liepos 18 dieną tėvai atvyko į Kaune įsikūrusį vaikų gerovės centrą „Pastogė“ ir, pasak teisėsaugos pareigūnų savavališkai išsivežė 3 savo atžalas.
Mažamečiai buvo įkurdinti šioje įstaigoje po to, kai 2023 metų gegužės 30 dieną Kauno apylinkės teismas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai leido paimti juos iš Vilčinskų.
Institucijų tvirtinimu, Vilčinskai visiškai nesudarė sąlygų savo vaikams socializuotis, ir tai apėmė ne tik jų neleidimą į mokyklą.
Tėvų požiūris į atžalų auklėjimą ir kitus dalykus buvo išties šokiruojantis: šeima bent jau dar palyginti visai neseniai neturėjo galiojančių asmens dokumentų, be kurių vaikams gerokai apsunkintos gydymo, švietimo, kelionių į užsienį bei daugelio kitų paslaugų prieinamumas.
Sutuoktiniai anksčiau tvirtino nepripažįstantys nei Lietuvos, nei joje galiojančių teisės aktų.
„Laisvu, gyvu žmogumi“ save vadinantis M. Vilčinskas buvo atsisakęs Lietuvos pilietybės. Jo nuomone, privalomasis vaikų ugdymas yra jų dresavimas.
„Suverenų“ bendruomenė, su kuriais yra siejami Vilčinskai, Valstybės saugumo departamento tvirtinimu, yra valstybės teisėtumą neigianti antivalstybinė ekstremistinė organizacija.
Šios organizacijos nariai įsitikinę, jog gali nevykdyti įstatymuose įtvirtintų gyventojų pareigų.
Byloje dėl vaikų pagrobimo sutuoktiniai ir bandymo nelegaliai kirsti sieną sutuoktiniai savo kaltės nepripažino. 
„Jie sako, kad aš nesilaikau įstatymų, o patys įstatymus pažeidinėja ir grobia vaikus“, – po vieno ankstesnių teismo posėdžių savo tiesas dėstė M. Vilčinskas. 
Vaiko teisių sergėtojus jis buvo apkaltinęs dokumentų klastojimu, nors jokių įrodymų nepateikė. 
Vaikai buvo sugrąžinti
Šiuo metu visi trys vaikai jau yra sugrąžinti tėvams – tai padaryta, Vilčinskų skundą išnagrinėjusiam Kauno apygardos teismui 2024 metų sausio pradžioje panaikintus minėtą Kauno apylinkės teismo nutartį.
Tačiau prokuratūra baudžiamosios bylos dėl mažamečių pagrobimo nenutraukė, nes Vilčinskai jiems inkriminuojamas nusikalstamas veikas padarė tada, kai jų atžvilgiu buvo taikomi tam tikri įstatyminiai apribojimai, kuriuos, pasak pareigūnų, jie sulaužė.
Vaikų paėmimą iš Vilčinskų leidęs Kauno apylinkės teismo sprendimas buvo panaikintas grynai dėl formalių priežasčių.
Pasirodo, vaikų teisėmis besirūpinanti tarnyba turėjo pirmiausiai juos pati paimti iš Vilčinskų, ir tik po to ne vėliau kaip per 5 darbo dienas kreiptis į teismą dėl leidimo paimti vaikus.
Tačiau padaryta atvirkščiai – pirma kreiptasi į teismą, ir tik po to pagal jo sprendimą buvo paimti visi trys mažamečiai. To pakako, kad vaikai būtų grąžinti.
Stebino savo keistenybėmis
Į vieną Kauno apylinkės teismo posėdį Vilčinskai atvyko su savo šunimi, o rašydami raštus tam pačiam teismui, pridėjo „Vilčinskų bendruomenės“ sutartį su tam tikrais „įkainiais“.
Pavyzdžiui, pirma sugaišta minutė kainuoja ne mažiau kilogramo „999“ prabos aukso, parengtas 10 lapų apimties dokumentas – 100 kilogramų aukso.
Tiesa, pastaruoju metu vaikų teisių gynėjai įžvelgė teigiamus pokyčius, bendradarbiaujant su Vilčinskams.
„Svarbu pažymėti, kad pastaruoju metu šeima bendradarbiavo su atvejo vadybininku, socialiniu darbuotoju, kitais paslaugas teikiančias specialistais – priėmė pagalbą ir dėjo pastangas pasiekti pokyčius šeimoje.
Paslaugos šeimai atvejo vadybos metu galės būti tiekiamos ir toliau tol, kol jų reikės“, – portalui Lrytas.lt prieš kurį laiką buvo pranešusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno miesto skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.