Tiksinti bomba ar nuslūgęs pavojus: vaikus į šulinį įmetusiai „Saviečių pabaisai“ paliktos pačios švelniausios gydymo sąlygos Įžvelgė savikritiškumo stoką

2024 m. rugsėjo 6 d. 09:20
Kauno apylinkės teismas rugpjūčio pabaigoje pratęsė priverčiamąsias medicinos priemones „Saviečių pabaisa“ pramintam, savo du mažus vaikus į šulinį įmetusiam 44 metų Aurelijui Berui – beveik prieš dešimtmetį visą Lietuvą pašiurpinęs vyras toliau bus gydomas ambulatorinio stebėjimo sąlygomis.
Daugiau nuotraukų (8)
Konstatuota, jog A. Bero būklė dabar nėra paūmėjusi, todėl taikyti griežtesnio stebėjimo sąlygas, perkeliant jį į gydymo įstaigą, esą nėra pagrindo. Su švelniausių, ambulatorinių sąlygų palikimu sutiko ir prokuratūra.
Po dvigubos žmogžudystės nepakaltinamu pripažintas, ilgą laiką Rokiškio psichiatrijos ligoninėje gydytas A. Beras šiuo metu gyvena Jonavos rajone esančiuose globos namuose – ten įkurdintas, jis gauna reikalingų vaistų, nuolat lankosi pas medikus.
Liūdnai pagarsėjęs pacientas gali išvykti už jų globos įstaigos ribų be pareigūnų palydos. Vaikų žudikui po ilgo laiko atsirado galimybė be jokių kliūčių įsigyti svaigalų – kraupų nusikaltimą jis įvykdė būtent išsivysčius alkoholio sukeltai psichozei.
Buvę A. Bero aplinkos žmonės, kurie prašė viešai jų neįvardinti, portalui lrytas.lt tvirtino, jog esant tokiai situacijai, jie jaučiasi nesaugūs. Apie Saviečių pabaisa praminto vyro sugrįžimą į gretimą rajoną jie sužinojo tik praėjus 8 mėnesiams nuo sprendimo išleisti jį iš psichiatrijos ligoninės – niekas iš institucijų jiems apie tai iš anksto nepranešė.
Remdamasis medikų komisijos nuomone, Kauno apylinkės teismas pripažino, jog išvis nutraukti priverstinį gydymą A. Berui šiuo metu būtų netikslinga: būsena dar nėra pakankamai stabili, trūksta savikritiškumo, jis nėra visiškai pasveikęs.
Teikimą dėl priverčiamosios medicinos priemonės pratęsimo teismui pristatė Integralios medicinos centras, suteikiantis A. Berui ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.
Kitas svarstymas dėl priverstinio gydymo sąlygų įvyks po pusmečio. Jos gali būti pakeistos, jeigu būklė pablogėtų.
Tačiau jei A. Beras visiškai pasveiktų, į kalėjimą nebūtų perkeltas, nes nusikaltimo metu nesuvokė savo veiksmų ir dėl šios priežasties negali būti teisiamas. 
Naktį įmetė mažylius į šulinį
Abu mažyliai buvo nužudyti 2016 metų sausio 2-osios naktį – svaigalais piktnaudžiavęs A.Beras savo 2 metų sūnų ir 4 mėnesių dukrelę įmetė į šulinį asmeninėje valdoje Saviečių kaime, prieš tai žiauriai sumušęs tuometę savo sugyventinę Liną Cvilikaitę, subadęs jai šakute nugarą.
Gyvi liko du vyresnieji A. Bero ir L. Cvilikaitės vaikai, kurie šiuo metu gyvena pas globėjus.
Psichiatrų rankose A. Beras atsidūrė jau tą patį mėnesį, ėmęs neadekvačiai elgtis kameroje, o 2016-ųjų lapkritį Kauno apygardos teismas, remdamasis ekspertizės išvadomis, pripažino A. Berą nepakaltinamu ir skyrė jam priverstinį gydymą griežto stebėjimo sąlygomis.
Vėliau sąlygos švelnėjo: iš griežto – į sustiprintą, iš sustiprinto – į bendrą stebėjimą, kol galop 2023 metų rudenį Rokiškio teismas spalį nusprendė jį iš viso išleisti iš gydymo įstaigos: pareikšta, jog būklei pagerėjus, vaikų žudikas esą jau gali būti stebimas ambulatorinėmis sąlygomis.
Tragediją kartą jau prasnaudė
Tačiau vieną kartą tragedija jau buvo prasnausta. Dabar jau buvusi A. Bero šeimos kaimynė iš Saviečių iškart po nužudymo stebėjosi atsakingų institucijų neveiklumu – pasak jos, vyras nuolat girtavo, elgėsi agresyviai, žiauriai mušdavo tuometę gyvenimo draugę L. Cvilikaitę, neleisdavo jai žiūrėti televizoriaus, sergėdavo, kad ji nepabėgtų iš namų, versdamas miegoti virtuvėje ant purvino čiužinio, kirviu nukirto galvą kalytei.
Pati L. Cvilikaitė skųstis tarnyboms veikiausiai nedrįsdavo.
„Dar iki nusikaltimo skambinau vaikų teisių gynėjams, sakau, žiūrėkite tuos vaikus – čia nieko gero nebus, o jie man pasakė, kad nieko blogo nemato“, – piktinosi kaimynė.
Bendruomenė buvo įaudrinta
Pirmą kartą išleisti A. Berą iš ligoninės ir gydyti jį ambulatorinėmis sąlygomis Rokiškio teismo rūmuose buvo nuspręsta dar 2022 metų lapkritį, tačiau vaikžudžio sesuo, iš pradžių sutikusi jį priimti į savo namus Jonavos rajone, persigalvojo. Pasikeitus šioms aplinkybėms, Panevėžio apygardos teismas Rokiškio teismo nutartį netrukus panaikino.
Žudiko išleidimui tada kategoriškai prieštaravo Jonavos savivaldybė, vietos bendruomenė ir Panevėžio prokuratūra, savo skunde aukštesnės instancijos teismui nurodžiusi, kad nebuvo atsižvelgta į socialinio pavojingumo kriterijus.
Prokurorai buvo įsitikinę, kad gydymą ir toliau reikia tęsti stacionarinio, o ne ambulatorinio stebėjimo sąlygomis. Rokiškio teismo žingsnis tuo metu smarkiai įaudrino vietos bendruomenę: žmonės neslėpė nerimo dėl savo, o ypač dėl dviejų vyresniųjų A. Bero vaikų saugumo.
Pasak jų, nusprendžiant išleisti A. Berą, nebuvo atsižvelgta į daugelį svarbių faktorių, kurie jam sugrįžus į laisvę gali tapti uždelsto veikimo bomba, sukelti labai sunkias pasekmes: svarbiausias iš jų – taurelės prieinamumas.
Įkurdintas globos namuose
Pernai situacija iš esmės pasikeitė. 2023 metų rugsėjį Rokiškio teismo rūmai nusprendė tenkinti Rokiškio psichiatrijos ligoninės teikimą pakeisti A. Berui priverčiamąsias medicinos priemones: vietoje stacionarinio gydymo bendrojo stebėjimo sąlygomis taikyti ambulatorinį stebėjimą, nes paciento būklė esą yra pagerėjusi ir stabili jau pusantrų metų.
Prokuratūra šįsyk teismo nutarties neskundė. Saviečių siaubūnu pramintas vyras buvo tyliai įkurdintas Jonavos rajone, Ruklos miestelyje įsikūrusiuose privačiuose Paupio globos namuose. Šioje viešojoje įstaigoje teikiamos globos ir slaugos paslaugos, padedama neįgaliesiems integruotis į visuomenę.
A.Beras turi nuolat paskirtu laiku lankytis pas psichiatrus, kurie gali rekomenduoti sugrąžinti jį į ligoninę, jeigu būklė pablogėtų.
Paupio globos namų direktorės pavaduotoja socialiniams reikalams Evelina Pekienė naujienų portalui lrytas.lt dar anksčiau patvirtino, jog A. Beras yra apgyvendintas šioje įstaigoje.
Perkėlus A. Berą iš psichiatrijos ligoninės, jo gyvenimo sąlygos visiškai pasikeitė – jis gali laisvai judėti be jokių apribojimų.
Vyras be pareigūnų palydos vyksta ugdyti darbinių įgūdžių Karmėlavoje, gali savarankiškai, be jokių apribojimų ir atsakingų institucijų atstovų palydų lankytis Ruklos miestelyje, kitose vietovėse.
Tiesa, į Karmėlavos dirbtuves ir atgal į Ruklą jis vyksta, lydimas socialinių darbuotojų. Tačiau kitu laiku jis turi galimybę netrukdomai įsigyti alkoholinių gėrimų, lankytis viešose vietose. 
Pasak E. Pekienės, A. Berui yra taikomos ilgalaikės socialinės globos paslaugos,. Grėsmės jis neva nekelia.
Svaigalai – lengvai prieinami
Manoma, jog priežiūra, vaistai, alkoholio neprieinamumas įstaigos viduje ir kiti faktoriai neleis ateityje pasikartoti siaubingai agresijai, kurios apimtas A. Beras Saviečiuose, savo valdoje įmetė į šulinį du jaunėlius vaikus.
Tačiau faktas lieka faktu – svaigalai jam dabar tapo paprastai prieinami: jeigu jis norėtų, galėtų juos be kliūčių įsigyti, būdamas už globos įstaigos ribų. Būtent piktnaudžiavimas svaigalais ir sukėlė A. Berui alkoholinę psichozę, kuri, kaip pripažino teismai dvigubos žmogžudystės byloje, turėjo reikšmingos įtakos šiam siaubingam žingsniui.
Tiesa, tvirtinama, kad globos namuose iki šiol A. Beras nebuvo pastebėtas apsvaigęs ar tiesiog „su kvapeliu“. Skundų iš Ruklos ar aplinkinių vietovių gyventojų dėl jo elgesio kol kas taip pat nėra gauta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.