Tarnauti kariuomenėje vengęs „suverenas“ išgirdo nuosprendį, bet prieš tai procesą pavertė cirku

2024 m. rugpjūčio 5 d. 15:58
Papildyta
Su „suverenų“ judėjimu siejamam, už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą baudžiamąją bylą „užsidirbusiam“ 23 metų birštoniečiui Svajūnui Varnauskui pirmadienį paskelbtas nuosprendis – Kauno apylinkės teismas jam skyrė 1250 eurų baudą.
Daugiau nuotraukų (8)
Jaunuolis proceso metu elgėsi keistai, netgi buvo išprašytas iš teismo salės.
Valstybės saugumo departamento tvirtinimu, vadinamieji „suverenai“ vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija.
Tarnauti į kariuomenę nėjęs S. Varnauskas pareiškė gimęs „gyvu žmogumi“.
Jaunuolis tikino esantis Gaudijos vaišnavų religinės bendruomenės suverenus narys. Ši bendruomenė yra laikoma viena iš penkių Lietuvoje veikiančių „suverenų“ grupių.
„Suverenai“ įsitikinę, jog gali nevykdyti įstatymuose įtvirtintų gyventojų pareigų.
Argumentai neįtikino
Kaltinamasis teisminio nagrinėjimo metu teigė, kad yra Gaudijos vaišnavų religinės bendruomenės narys ir jo religiniai įsitikinimai jam neleidžia atlikti karinės tarnybos.
„Teismas pažymėjo, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos 27 straipsnyje įtvirtinta, kad žmogaus įsitikinimais, praktikuojama religija ar tikėjimu negali būti pateisinamas nusikaltimas ar įstatymų nevykdymas. Iš bylos duomenų nustatyta, kad Gaudijos vaišnavų religinės bendruomenės nariu jis tapo tik 2024 m. sausio 3 d., todėl kaltinamojo gynėjos teiginiai, jog kaltinamojo religiniai įsitikinimai susiformavo jau seniai, vertinti, kaip neįrodyti“, – teigiama Kauno apylinkės teismo pirmininko padėjėjos ryšiams su visuomene ir žiniasklaida Tautvilės Merkevičiūtės išplatintame teismo pranešime.
„Teismas įvertinęs S. V. duotų parodymų prieštaravimus bei deklaratyvius teiginius, nusprendė, jog asmens veiksmuose yra nustatyta tiesioginė tyčia nevykdyti karo prievolininko pareigų.
Akcentuotina, kad šiuo konkrečiu atveju S. V. karo prievolės ir komplektavimo tarnybai nenurodė, kad jis negali atlikti tarnybos dėl religinių įsitikinimų, neprašė jo atleisti nuo tarnybos dėl šios priežasties, tokie jie argumentai nebuvo atitinkamai vertinami ir priimtas sprendimas, kurį, be kita ko, jis būtų galėjęs skųsti nustatyta tvarka.
Ši priežastis buvo nurodyta tik ikiteisminio tyrimo metu ir teisminio nagrinėjimo metu, kas vertintina kaip asmens pasirinktina gynybinė pozicija. Visuma teismo ištirtų ir įvertintų įrodymų leidžia teismui konstatuoti, kad kaltinamojo S. V. kaltė padarius baudžiamąjį nusižengimą yra visiškai įrodyta ir kvalifikuota tinkamai“ – konstatuojama teisėjos Ingos Ambrulevičiūtės-Januškevičės nuosprendyje.
Kalbėjo apie neliečiamybę
Birštonietis išklausyti nuosprendžio atvyko su savo palaikytojų grupe. 
S. Varnauskas dar iki teismo proceso pradžios dėstė, jog kiekvienas žmogus turi teisę į gyvybę, laisvę ir asmeninę neliečiamybę.
Pasak jo, šaukimu į kariuomenę yra pažeidžiamos jo laisvė ir neliečiamybė.
Prokuratūra tvirtino, jog jaunuoliui būdavo siunčiami oficialūs dokumentai, susiję su karo prievole, bet jis juos ignoruodavo.
Anksčiau jis už karo prievolininko pareigų nevykdymą buvo triskart baustas administracine tvarka.
Pasak pareigūnų, „suverenas“ sulaukdavo įpareigojimų pristatyti karinei įstaigai dokumentus ir pats į ją atvykti, bet to nepadarė.
Įžvelgę piktybiškus veiksmus, pareigūnai iškėlė baudžiamąją bylą.
Už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą yra numatyta bauda arba areštas.
Teismo salę pavertė cirku
Birželio pabaigoje Kauno apylinkės teisme S. Varnauskas buo surengęs keistą spektaklį. Pareiškęs, jog yra laisvas žmogus, „suverenas“ pridūrė, jog kiti žmonės yra vergai.
S. Varnauskas aiškino neturintis asmens dokumento – vietoje jo teismui pateikė religinės bendruomenės pažymėjimą, prisistatydamas „žmogumi“.
„Aš tiktai atstovauju savo valdomą asmenį. Gyvenu visur – buveinėje, adreso nėra“, – nurodė „suverenas“, neatsakydamas į konkrečius teisėjos klausimus.
Birštonietis tąsyk atsisakė duoti parodymus, nerišliai motyvuodamas, jog jis „nėra asmuo“.
Prasidėjus posėdžiui, S. Varnauskas nesiliovė filmavęs mobiliuoju telefonu, nors tai daryti yra draudžiama, nereagavo į perspėjimus liautis, todėl buvo išprašytas iš salės.
Kito posėdžio metu, liepos 22 dieną, sakydamas baigiamąją kalbą prokuroras Evaldas Tarasevičius "suverenui" prašė skirti 1,5 tūkst. eurų baudą, o pats kaltinamasis prašė jį išteisinti, nes negali atlikti karinės tarnybos dėl religinių įsitikinimų. S. Varnauskas tvirtino negaudavęs jam siųstų elektroninių laiškų iš karinės įstaigos, nes jie patekdavo į "šlamšto" skyrelį. 
Teisiama ir „suverenų“ pora
To paties teismo duris varsto ir skandalingai pagarsėję Mindaugas ir Inga Vilčinskai – su „suverenais“ siejami sutuoktiniai yra kaltinami savo trijų vaikų pagrobimu ir pasikėsinimu neteisėtai pereiti Lietuvos sieną su Baltarusija.
Lietuvos įstatymų ir iš viso Lietuvos valstybės nepripažinę, dokumentų neturėję, savo atžalų į mokyklą nevedę, sąlygų socializuotis jiems nesudarę Vilčinskai buvo patekę į vaiko teisių apsaugos specialistų akiratį.
2023 metų gegužę Kauno apylinkės teismas leido paimti Vilčinskų vaikus, bet vėliau jie tėvams buvo sugrąžinti.
SuverenaiBirštonaskarinė tarnyba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.