Kaip rašoma Klaipėdos apskrities VPK pranešime, liepos 3 d. Klaipėdos miesto policija, Klaipėdos rajono policijos komisariatas ir Kretingos r. policijos komisariatas vieną po kito pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl įvairiose vietose rastų padirbtų įvairaus nominalo eurų kupiūrų ir vienos netikros monetos.
Iš viso per parą surinktos 7 medžiagos ir pradėta 11 ikiteisminių tyrimų dėl netikrų pinigų ar vertybinių popierių gaminimo, laikymo arba realizavimo.
Baudžiamasis kodeksas nurodo, kad tas, kas gamino netikrus ar klastojo tikrus Lietuvos ar kitos valstybės apyvartoje esančius ar oficialiai patvirtintus, bet į apyvartą dar neišleistus pinigus arba vertybinius popierius arba įgijo, importavo, eksportavo, gabeno, laikė ar realizavo netikrus arba suklastotus Lietuvos ar kitos valstybės apyvartoje esančius ar oficialiai patvirtintus, bet į apyvartą dar neišleistus pinigus arba vertybinius popierius, arba gamino, įgijo, laikė ar realizavo įrangą, programinę įrangą, elektroninius duomenis ar kitokias priemones, įskaitant bet kokias apsaugos priemones ar specialiąsias medžiagas, tiesiogiai skirtas ar pritaikytas netikriems pinigams ar vertybiniams popieriams gaminti ar tikriems pinigams ar vertybiniams popieriams klastoti, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Tas, kas pagamino, suklastojo, įgijo, importavo, eksportavo, gabeno, laikė arba realizavo didelį kiekį arba didelės vertės netikrų ar suklastotų Lietuvos ar kitos valstybės apyvartoje esančių ar oficialiai patvirtintų, bet į apyvartą dar neišleistų pinigų arba vertybinių popierių, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki dešimties metų.
Tas, kas gavęs kaip tikrus realizavo nedidelį kiekį žinomai netikrų ar suklastotų Lietuvos ar kitos valstybės apyvartoje esančių pinigų ar vertybinių popierių, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
„Apčiuopkite, pažvelkite, pakreipkite“
Lietuvos bankas yra platinęs patarimų rinkinį, kaip atskirti tikrus pinigu snuo padirbtų. Tikriems banknotams atskirti nuo padirbtų Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento ekspertė Ugnė Vilūnaitė siūlo taikyti metodą „apčiuopkite, pažvelkite, pakreipkite“.
Apčiuopimo metodu tikrinamas banknoto popieriaus standumas bei spausdinto paviršiaus nelygumai.
„Banknotai gaminami iš medvilnės – jie turi specifiškai šiugždėti ir būti standūs, šiek tiek šiurkštoki. Perbraukite pirštu per priekinę banknoto pusę ir kai kuriose banknoto vietose, kur dažų sluoksnis storesnis, pajusite paviršiaus nelygumus. Ant visų antros serijos eurų banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iškilių trumpų brūkšnelių. Pagrindinis atvaizdas – raidės ir didysis nominalo skaičius – taip pat storesnis. Jis taip pat juntamas apčiuopus pirštais“, – sako U. Vilūnaitė.
Žvelgiant į tikrą banknotą prieš šviesą verta atkreipti dėmesį į vandens ženklą, siūlelį ir Europos portretą.
„Vandens ženklas suformuojamas keičiant popieriaus storį. Šviesesni elementai matomi ten, kur popierius plonesnis, o tamsesni – kur jis storesnis. Pakėlus prieš šviesą atvaizdo spalvų tonai tolygiai keičiasi iš šviesių į tamsius. Europos serijos banknotuose vandens ženklas visuose nominaluose vienodas – matomas Europos portretas, nominalo skaičius ir architektūrinis fragmentas“, – sako Lietuvos banko ekspertė.
Apsauginis siūlelis yra įterptas į banknoto popierių. Pakėlus banknotą prieš šviesą, apsauginis siūlelis atrodo kaip tamsi linija. Tačiau jame matyti euro ženklas ir nominalo skaičius.
Į 20, 50, 100 ir 200 eurų banknotus pažvelgus prieš šviesą langelis su Europos portretu tampa permatomas ir jame išryškėja iš abiejų banknoto pusių matomas Europos portretas.
Pakreipę banknotą pamatysite, kad banknoto hologramos vaizdas ryškiai ir aiškiai keičiasi vaivorykštės spalvomis. Juostelėje matyti banknoto nominalo skaičius, Europos portretas, architektūrinis elementas ir euro simbolis. Pakreipus banknotą kairiajame apatiniame kampe nominalo skaičiaus spalva pasikeičia iš ryškiai žalios į sodriai mėlyną. Ant 100 ir 200 eurų banknotų ant nominalo skaičiaus matomi euro simboliai.
Daugiau Lietuvos banko patarimų, kaip atskirti tikrus pinigus nuo padirbtų, rasite paspaudę čia.