„Suverenų“ iš Kauno Vilčinskų byla dėl vaikų pagrobimo juda link finišo: liko baigiamosios kalbos

2024 m. birželio 26 d. 14:55
Didelį atgarsį sukėlusi baudžiamoji byla, iškelta su „suverenų“ judėjimu siejamiems kauniečiams Mindaugui ir Ingai Vilčinskams dėl savo trijų mažamečių vaikų pagrobimo ir pasikėsinimo neteisėtai pereiti valstybės sieną su Baltarusija, juda link pabaigos.
Daugiau nuotraukų (4)
Trečiadienį įvykusiame teismo posėdyje buvo pagarsintas patikslintas kaltinamasis aktas ir kita byla medžiaga, apklausti sutuoktiniai, kurie savo kaltės nepripažįsta.
Apie tai naujienų portalui lrytas.lt pranešė Kauno apylinkės teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Tautvilė Merkevičiūtė.
Kaltinamieji paprašė patikslinti epizodą dėl mėginimo nelegaliai patekti į Baltarusiją – jiems nebuvo aiškus su šiuo epizodu susijęs kaltinimas.
Prokuratūrai patikslinus kaltinimus, posėdis buvo baigtas.
Kadangi teismo procese jau apklausti visi bylos dalyviai ir atlikti kiti reikalingi veiksmai, rugpjūčio 12 dieną bus pereita prie baigiamųjų kaltų.
„Kaltinimų esmė išlieka tokia pati, pagal tuos pačius Baudžiamojo kodekso straipsnius“, – portalą lrytas.lt informavo Kauno prokurorė Gitana Kaupė.
Byloje parodymus davė Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas, Kauno savivaldybei priklausančios vaikų globos įstaigos „Pastogė“ darbuotojai ir kiti asmenys.
Pasienyje – gaudynės
2023 metų vasarą Vilčinskai pagarsėjo visoje Lietuvoje, kuomet jiems dėl vaikų pagrobimo iš „Pastogės“ buvo iškelta baudžiamoji byla.
Sutuoktiniai buvo sulaikyti rugpjūčio 1-osios vakarą netoli Baltarusijos sienos, mėgindami slapta nelegaliai išvežti į šią valstybę savo vaikus. Automobiliu „Ford Focus“ nuo pasieniečių mėginta pasprukti, lekiant daugiau nei 100 kilometrų per valandą greičiu.
Vilčinskams buvo pareikšti įtarimai dėl ne tik dėl vaikų pagrobimo, bet ir pasikėsinimo neteisėtai pereiti valstybės sieną.
2023 metų rugpjūčio 24 dieną Kauno apylinkės teismas rugpjūčio 24 dieną baudžiamuoju įsakymu šioje byloje sutuoktiniams skyrė lygtinį 60 parų areštą.
Iš pradžių jie su bausme sutiko, bet vėliau pakeitė savo nuomonę, pareikalaudami bylos nagrinėjimo teisme, kuris vyksta iki šiol.
Vaikai – sugrąžinti
Su Vilčinskais yra susijęs ne vienas teismo procesas.
Dabartinė baudžiamoji byla nagrinėjama nepaisant to, kad 2024 metų sausio pabaigoje kitoje, civilinėje byloje, porai nuspręsta visus tris vaikus grąžinti: Kauno apygardos teismas nutarė panaikinti Kauno apylinkės teismo sprendimą, pagal kurį dar 2023 metų gegužę Valstybės įvaikinimo ir Vaiko teisių apsaugos tarnybai buvo leista paimti iš Vilčinskų tris jų mažametes atžalas, kurios netrukus buvo įkurdintos globos įstaigoje „Pastogė“.
Po Kauno apygardos teismo sprendimo minėta tarnyba nusprendė vaikus tėvams sugrąžinti.
Tačiau prokuratūra baudžiamojoje byloje toliau palaiko kaltinimus, nes Vilčinskai jiems inkriminuojamas nusikalstamas veikas padarė tada, kai jų atžvilgiu buvo taikomi tam tikri įstatyminiai apribojimai, kuriuos, pasak pareigūnų, jie sulaužė.
Pasiklydo teisės paragrafuose
Vaikų paėmimą š Vilčinskų leidęs Kauno apylinkės teismo sprendimas buvo panaikintas grynai dėl formalių priežasčių.
Pasirodo, vaikų teisėmis besirūpinanti tarnyba turėjo pirmiausiai juos pati paimti iš Vilčinskų, ir tik po to ne vėliau kaip per 5 darbo dienas kreiptis į teismą dėl leidimo paimti vaikus.
Tačiau padaryta atvirkščiai – pirma kreiptasi į teismą, ir tik po to pagal jo sprendimą buvo paimti visi trys mažamečiai. To pakako, kad vaikai būtų grąžinti.
Tėvų elgesys šokiravo
Sprendžiant iš oficialios medžiagos, kuria rėmėsi mažamečių paėmimą sankcionavęs Kauno apylinkės teismas, Vilčinskai visiškai nesudarė sąlygų savo vaikams socializuotis, ir tai apėmė ne tik jų neleidimą į mokyklą.
Tėvų požiūris į atžalų auklėjimą ir kitus dalykus buvo išties šokiruojantis: šeima bent jau dar palyginti visai neseniai neturėjo galiojančių asmens dokumentų, be kurių vaikams gerokai apsunkintos gydymo, švietimo, kelionių į užsienį bei daugelio kitų paslaugų prieinamumas.
Sutuoktiniai anksčiau tvirtino nepripažįstantys nei Lietuvos, nei joje galiojančių teisės aktų.
„Suverenų“ bendruomenė, su kuriais yra siejami Vilčinskai, Valstybės saugumo departamento tvirtinimu, yra valstybės teisėtumą neigianti antivalstybinė ekstremistinė organizacija. Šios organizacijos nariai įsitikinę, jog gali nevykdyti įstatymuose įtvirtintų gyventojų pareigų.
Į teismą atsivežė šunį
„Laisvu, gyvu žmogumi“ save vadinantis M. Vilčinskas buvo atsisakęs Lietuvos pilietybės.
Jo nuomone, privalomasis vaikų ugdymas yra jų dresavimas.
Į vieną Kauno apylinkės teismo posėdį Vilčinskai atvyko su savo šunimi, o rašydami raštus tam pačiam teismui, pridėjo „Vilčinskų bendruomenės“ sutartį su tam tikrais „įkainiais“: pavyzdžiui, pirma sugaišta minutė kainuoja ne mažiau kilogramo „999“ prabos aukso, o parengtas 10 lapų apimties dokumentas – 100 kilogramų aukso.
Įžvelgė pozityvius pokyčius
Tiesa, pastaruoju metu vaikų teisių gynėjai įžvelgė teigiamus pokyčius, bendradarbiaujant su Vilčinskams.
„Svarbu pažymėti, kad pastaruoju metu šeima bendradarbiavo su atvejo vadybininku, socialiniu darbuotoju, kitais paslaugas teikiančias specialistais – priėmė pagalbą ir dėjo pastangas pasiekti pokyčius šeimoje.
Paslaugos šeimai atvejo vadybos metu galės būti tiekiamos ir toliau tol, kol jų reikės“, – portalui lrytas.lt prieš kurį laiką buvo pranešusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno miesto skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.
SuverenaiKaunasvaiko pagrobimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.