Kauno apygardos teismas gegužės pabaigoje atmetė prokuratūros prašymą suimti „Aguoninių“ grupuotę subūrusį Klaidensą ilgiausiai leistinam terminui, 3 mėnesiams, už tai, kad jis neįvykdė jam nustatytų sąlygų ir nesumokėjo nustatytu terminu 80 tūkst. eurų užstato.
Šio miesto prokurorai teikė skundą Apeliaciniam teismui, kuris ketvirtadienį paliko galioti Kauno teisėjų sprendimą.
Tai naujienų portalui patvirtino Apeliacinio teismo pirmininko atstovė ryšiams su visuomene Venta Valčackienė.
K. Kanarskas kartu su savo 6 sėbrais šioje byloje buvo suimtas, bet vėliau išleistas į laisvę, paskyrus švelnesnes kardomąsias priemones.
Teisėjai pasielgė atlaidžiai
Paaiškėjo, jog liūdnai pagarsėjęs šešėlinio pasaulio veikėjas nustatytu laiku neįnešė viso užstato dydžio, kurį turėjo padaryti pagal ankstesnę teismo nutartį: vienoje 80 tūkst. eurų buvo įnešęs tiktai 50 tūkst. eurų.
Motyvuodama paskirtų įpareigojimų neįvykdymu, prokuratūra prašė grąžinti Klaidensą į belangę.
Tačiau nesilaikymas nustatytų sąlygų teisėjams, kurių kolegos jas ir paskyrė, pasirodė ne toks reikšmingas, kad už tai Kauno mafijos šului būtų galima taikyti suėmimą.
„Kardomosios priemonės – suėmimo taikymo pagrindai nėra išnykę, bet šiuo konkrečiu atveju jos taikymo tikslai gali būti pasiekti švelnesnėmis priemonėmis“, – apie Apeliacinio teismo kolegijos, vadovaujamos teisėjo Justo Namavičiaus, priimtą mafiozui palankų sprendimą informavo V. Valčackienė.
Kolegijos vertinimu, K. Kanarskas jam paskirtų kardomųjų priemonių iš esmės nepažeidė – nevengė proceso, netrukdė atlikti teismui tam tikrų veiksmų, nepadarė naujų nusikaltimų, yra sumokėjęs didžiąją dalį užstato.
Skirdami švelnesnes kardomąsias priemones nei suėmimas, teisėjai įvertino ir kitus faktorius: K. Kanarsko sveikatos būklę, šeimines aplinkybes, jo paties elgesį proceso metu, atsižvelgta ir į tai, kad jis anksčiau tam tikrą laikotarpį jau buvo suimtas.
Prokurorų požiūris – visiškai priešingas
Prokurorai ir anksčiau laikėsi nuomonės, jog K. Kanarsko negalima išleisti į laisvę iki nuosprendžio: būdamas laisvėje, jis gali pabėgti į užsienį, daryti naujus nusikaltimus.
Šiuo metu Klaidensas su savo bendrininkais yra teisiamas dėl labai sunkių ir pavojingų visuomenei nusikaltimų, už kuriuos numatytos itin griežtos bausmės nusikalstamo susivienijimo organizavimo arba vadovavimo jam, narkotikų platinimo labais dideliais kiekiais ir kitų inkriminuojamų nusikaltimų.
K. Kanarskui šioje byloje gresia kalėjimas iki gyvos galvos.
Be užstato, jam buvo skirta intensyvi priežiūra, nešiojant elektroninę apykoję, dokumentų poėmis ir kitos priemonės, švelnesnės už suėmimą.
Milijoninė kvaišalų vertė
Teisėsaugos duomenimis, daugiau nei prieš du dešimtmečius K. Kanarsko suburta Kauno Aguoninių gauja vėliau transformavosi į Kamuolinių grupuotę.
Kartu su Klaidensu narkotikų ir nusikalstamo susivienijimo organizavimo byloje šiuo metu kiti 6 šešėliniam pasauliui priskiriami veikėjai.
Narpliojant grupuotės nusikaltimus, per kratas Lietuvoje buvo aptikti dideli kiekiai amfetamino, kanapių, koviniai ginklai, šaudmenys.
Kriminalistų žiniomis, K. Kanarsko grupuotės čiuptuvai driekėsi ne tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje: pogrindinėje apyvartoje tekėjo milžiniškos sumos.
Tyrimo metu Alikantėje buvo aptikta šiai gaujai priskiriama kanapių plantacija, kurios narkotinių medžiagų vertė sudaro maždaug 1 mln. eurų.
Tyrimo dėl 18-metės nužudymo nekomentuoja
Tačiau yra atliekamas ir kitas ikiteisminis tyrimas, kuriame figūruoja Klaidensas.
Kraupus nusikaltimas buvo įvykdytas dar 2002 metais, kuomet Kaune, Dainavos mikrorajone esančiame daugiabučių kvartale buvo išprievartauta ir nužudyta 18 metų mergina – pareigūnai šioje byloje įtarė K. Kanarską ir Kamuolinių gaujos narį Joną Sniešką-Džonį.
To meto tyrimo duomenimis, K.Kanarskas siekė draugystės su kasininke prekybos centre dirbusia mergina, o atstumtas sumanė žiaurų keršto planą.
Iškėlus žmogžudystės bylą, žmogžudystės paspruko – 2021 metų rugpjūtį jis buvo sučiuptas Jungtinėje Karalystėje ir perduotas Lietuvos pareigūnams, o 2022 metų gegužę nusižudė Vilniaus areštinėje.
2003 metais Klaidensas šioje byloje buvo išteisintas, tačiau beveik dviem dešimtmečiams paaiškėjo naujos aplinkybės, kuriomis remianti pernai balandį nužudymo byla buvo atnaujinta.
Buvo nustatyta, kad prieš daugelį metų įvykdytą merginos nužudymą tyrę teisėsaugos pareigūnai dirbo aplaidžiai, galimai piktnaudžiavo, slėpė įkalčius, padėję K. Kanarskui išlipti iš balos sausam. Tačiau dėl suėjusių senaties terminų šių buvusių pareigūnų teisti jau negalima.
Generalinės prokuratūros prokuroras Redas Savickas patvirtino portalui lrytas.lt, jog atnaujintas tyrimas tebevyksta, bet plačiau apie jį nekomentavo. Pareigūnai nedetalizavo, ar K. Kanarskui yra pareikšti įtarimai.