Partizanų vado A. Ramanausko-Vanago paminklų išniekinimo bylos – „tamsios“, prokuratūra atsitvėrė tylos siena Prieš gegužės 9-ąją nerimaujama dėl naujų išpuolių

2024 m. balandžio 21 d. 20:08
Legendinio partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago (1918–1957) paminklų išniekinimo Merkinėje ir Lazdijų rajone bylos, panašu, kol kas išlieka „tamsios“ – pirmas ikiteisminis tyrimas dėl pernai gegužę įvykdyto vandalizmo tebėra sustabdytas, taip ir neišaiškinus piktadarių, o antroje byloje, pasak portalo lrytas.lt šaltinių, įtarimai dėl 2024 metų sausio 29-osios išpuolio iki šiol niekam nėra pareikšti.
Daugiau nuotraukų (4)
Neapykantą kurstančius, laisvės kovas ir ryškiausius jų veikėjus niekinančius vandalizmo pliūpsnius, įtariama, organizavo Rusijos specialiosios tarnybos.
Pirmi išpuoliai prieš A. Ramanausko-Vanago atminimo ženklus buvo surengti 2023 metų gegužės 8 dieną – agresiją prieš Ukrainą šiuo metu vykdančios Rusijos itin pompastiškai švenčiamos pergalės prieš nacistinę Vokietiją dienos išvakarėse.
Neatmestina, kad artėjant gegužės 9-ajai prorusiškų, sovietmečio besiilginčių jėgų išpuoliai gali pasikartoti, tad visuomenei vertėtų neprarasti budrumo, atkreipti dėmesį į įtartinus asmenis, besisukiojančius ne tik A. Ramanausko-Vanago paminklų, bet ir kitose laisvės kovas, sovietinį terorą akcentuojančiose vietose.
Pėdsakai veda į Rusijos tarnybas
2022 metų lapkričio 28-ąją Merkinėje atidengtas paminklas A. Ramanauskui-Vanagui buvo išniekintas jau du kartus.
Paskutinį kartą tai padaryta 2024 metų sausio 29-osios naktį – apie 4 val. 50 min. prie paminklo priėjęs vyras, apliejo jį raudonais dažais, apačioje juodais dažais iškeverzojo svastiką.
Merkinės krašto muziejaus vaizdo kameros užfiksavo nusikaltėlį, kuris slėpė veidą po striukės gobtuvu.
Policija paskelbė pradėjusi tyrimą dėl didelės istorinės vertės turto sugadinimo.
Jau iš pat pradžių buvo įtariama, kad išpuolį įvykdė ne vietos gyventojas.
Vasario 20 dieną Generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas išplatino pranešimą, kad bendradarbiaujant Baltijos šalių teisėsaugai, Estijoje ir Latvijoje sulaikyti asmenys, kurie įtariami Rusijos tarnybų nurodymu vykdę nusikalstamas veikas šiose valstybėse.
Pranešime pridurta, kad Estijoje sulaikytiems asmenims pareikšti įtarimai veikus prieš valstybės saugumą, o Latvijoje – padėjus Rusijos tarnyboms veikti prieš Latviją, atliekamuose tyrimuose bendradarbiaujama su Lietuvos institucijomis.
Dalis sulaikytų asmenų yra Rusijos piliečiai, dalis turi dvigubą Rusijos ir Estijos pilietybę. Sulaikymai vyko nuo 2023 metų gruodžio.
Abu išpuoliai – tą pačią dieną
Latvijos valstybės saugumo tarnyba vasario 20-ąją paskelbė apie Estijos ir Rusijos pilietybę turinčio vyro sulaikymą.
Latvijos pareigūnų tvirtinimu, sausio 29-ąją – tą pačią dieną, kai buvo išniekintas A. Ramanausko-Vanago paminklas Merkinėje, jis raudonais dažais Latvijoje apipylė Kuržemės įtvirtinimų gynėjams pastatytą paminklinį akmenį.
Latvijos institucijų duomenimis, šis vyriškis galėjo įvykdyti ir daugiau išpuolių Baltijos šalyse prieš laisvės kovų įamžinimo vietose. Tąsyk jis buvo suimtas – ar šiuo metu jis tebėra belangėje, neskelbiama.
Kadangi braižas panašus, įtarta, jog abu nusikaltimus įvykdė tas pats vandalas arba tos pačios Rusijos parankinių grupės atstovai.
Kai kurie Lietuvos portalai paskelbė, jog šis piktavalis, tikėtina, dažais apliejo ir Vanago paminklą Merkinėje, tačiau mūsų valstybės pareigūnai to nepatvirtino.
Į akis krito tai, kad Lietuvoje ikiteisminiai tyrimai buvo pradėti dėl svetimo turto sugadinimo ir viešosios tvarkos pažeidimo, o Latvijoje ir Estijoje – dėl veikimo prieš šias valstybes, nors visi išpuoliai buvo panašūs, išniekinant paminklus laisvės kovoms, ryškioms jų asmenybėms.
Iš prokurorų – tyla
Po minėtų oficialių pranešimų Lietuvos teisėsauga nuo visuomenės ir žiniasklaidos atsitvėrė tylos siena.
Portalas lrytas.lt šią savaitę pasiteiravo Generalinės prokuratūros, kaip vyksta tyrimas dėl sausio 29-ąją Merkinėje išniekinto A. Ramanauskui-Vanagui, ar yra nustatyti šį vandalizmą įvykdę asmenys, jei taip – iš kokių jie šalių, ar jiems pareikšti įtarimai, ar įvyko sulaikymai būtent dėl šio vandalizmo akto.
„Informuojame, kad siekiant nepakenkti ikiteisminiam tyrimui, informacija apie tyrimo eigą šiuo metu neskelbtina“, – teigiama lakoniškame komentare, kurį atsiuntė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Mažonė.
Tačiau patikimi portalo lrytas.lt šaltiniai buvo atviresni – jų žiniomis, įtarimai dėl paminklo Merkinėje išniekinimo dar niekam nėra pareikšti.
„Bent jau paskutiniu metu neturime duomenų, kad būtų kam nors pareikšti įtarimai“, – tvirtino šaltiniai.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, o jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Egidijus Palaima.
Ankstesnė byla – sustabdyta
A.Ramanausko-Vanago įamžinimo vietose išpuoliai buvo įvykdyti ir praėjusių metų gegužės 8 dieną.
Merkinėje ir Bielėnų kaime (Lazdijų r.) esantys paminklai partizanų vadui buvo aplieti baltais dažais. Į paminklą Bielėnuose dar buvo įsmeigtas kirvis.
Teisėsaugai vandalų išaiškinti nepavyko – kol kas tyrėjai siūlo galo, kuris galėtų atvesti prie niokotojų, neužčiuopė.
Generalinės prokuratūros atstovė V. Mažonė pranešė portalui.lt, kad ikiteisminis tyrimas šiuo metu sustabdytas, nenustačius nusikalstamas padariusių asmenų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.