Praėjusią savaitę buvo surengta daugybė kratų įvairiuose Lietuvos miestuose – buvo rasti įkalčiai, sulaikyti įtariamieji.
Internetinė prekyba vyko trijose Lietuvos piliečio administruojamuose, Jungtinėje Karalystėje registruotose svetainėse – cigaretės ir jų skysčiai būdavo pristatomi iš užsienio į Lietuvą per pervežimo firmą ir išskirstoma klientams į paštomatus.
Nelegalia prekyba ypač domėjosi nepilnamečiai. Pareigūnai atkreipė dėmesį, jog cigaretės ir jų papildymo skysčiai buvo lengvai prieinami net vaikams, šios internetinės prekybos niekas neribojo.
Neretai elektroninės cigaretės su skysčiais iš internetinių parduotuvių būdavo perkamos dideliais kiekiais – įtariama, jog tai buvo perpardavinėtojai, Lietuvoje realizuodavę šias prekes brangesnėmis kainomis.
Bendrą tyrimą atlieka prokurorai su policijos pareigūnais. Kauno apygardos prokuratūroje trečiadienį buvo surengta spaudos konferencija, kurios metu pateikta daugiau tyrimo detalių.
Konferencijoje dalyvavo Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Dainius Simonavičius ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimų valdybos viršininkė Jūratė Maksimavičienė.
Surengta daugybė kratų
„Pareigūnams vis dažniau tenka tirti nusikaltimus, kurie padaromi, pasitelkus virtualios erdvės teikiamas galimybes.
Šiuo atveju kalbame apie neteisėta prekybą elektroninėmis cigaretėmis ir jų papildymo skysčiais. Tai yra akcizais apmokestinamos prekės, kurių apyvarta griežtai kontroliuojama. Tų prekių populiarumas, jų paplitimas – dažniausiai tarp jaunimo, kai kam tampa galimybe užsiimti nelegalia veikla“, – pasakojo D. Simonavičius.
Pareigūnai tyrimą dėl klestinčios nelegalios elektroninių cigarečių prekybos pradėjo šių metų lapkritį.
Buvo gauta informacijos, kad interneto svetainėse ir „Telegram“ kanale neteisėtai prekiaujama akcizinėmis prekėmis“, – informavo J. Maksimavičienė.
Šias Jungtinėje Karalystėje registruotas svetaines ir kanalą administruoja Lietuvos pilietis.
Praėjusią savaitę policija atliko 13 kratų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Utenoje ir Tauragėje.
Kratos truko 4 dienas, jose dalyvavo apie 40 pareigūnų.
Kratų metų buvo aptikta maždaug 1500 elektroninių cigarečių ir daugiau nei 4000 vienetų jų skysčių.
Itin domino nepilnamečius
Pasak prokuroro D. Simonavičiaus, tokia internetinė prekyba laikoma pakankamai įžūlia. Virtualioje erdvėje vartotojams sukuriama atvira, viešai prieinama tokių prekių pasiūla.
„Jokių prekybos apribojimų nebuvo taikoma. Elektronines cigaretes ir jų papildymo skysčius galėjo įsigyti net 5 metų vaikas, jeigu jis turėtų pakankamai įgūdžių“, – atkreipė dėmesį prokuroras.
Prekeiviai ne tik nemokėjo mokesčių, pažeidė akcizinių prekių gabenimo, kitas taisykles bet ir skatino nepilnamečių susidomėjimą cigaretėmis – minėtos svetainės, atidarytos daugiau nei prieš metus, tarp jų buvo itin populiarios.
Elektroninės cigaretės ir jų skysčiai Lietuvą pasiekdavo iš Jungtinės Karalystės – viską pristatydavo pervežimo įmonė, o vėliau klientams prekės buvo pristatomos į paštomatus.
Veikė ir vadinamieji didmenininkai, užsisakavę didelius prekių kiekius, kuriuos Lietuvoje perpardavinėdami brangesnėmis kainomis.
Manoma, kad nemaži cigarečių bei jas papildančių skysčių srautai pasiekdavo ir nepilnamečius.
Svetainės – uždarytos
Surengus sėkmingus reidus, nelegalus verslas buvo nutrauktas, svetainės ir „Telegram“ kanalas – uždaryti.
Įtarimai dėl neteisėtos prekybos akcizinėmis prekėmis šiuo metu pareikšti dviem asmenims.
Dar 8 asmenys pripažinti specialiaisiais liudytojais – ateityje jie gali tapti ir įtariamaisiais.
Šiuo metu įtariamieji nėra suimti – jiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.