G. Rogačas aiškino pats tarnavęs Lietuvos kariuomenėje. Šiuo metu jis tebėra įtrauktas į jos rezervą.
Mūsų valstybės pilietis, kurį pagal jo pasisakymus būtų galima priskirti penktajai kolonai, įraše teigė dirbantis vadybininku Vilniaus riešutų prekybos įmonėje. Nors savo pašnekovui „pokalbių ruletėje“ G. Rogačas tvirtino gyvenantis sostinėje, iš tikrųjų jis yra iš Šalčininkų rajono.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja trečiadienį informavo naujienų portalą lrytas.lt, jog ikiteisminis tyrimas atliekamas pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 3 dalį („Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų“).
Didelį atgarsį sukėlęs vaizdo įrašas su G. Rogaču ne tik šokiravo visuomenę, bet ir iškėlė klausimus, kokia dalis Lietuvoje yra atvirai nelojalių valstybei piliečių, įžūliai palaikančių Rusijos agresiją, kokias sankcijas reikėtų taikyti tokiems asmenims, kaip jie elgtųsi, jeigu šios šalies armija grasintų okupuoti Lietuvą ar net imtųsi realių veiksmų.
Iššaudytų parlamentą
Pokalbį su G. Rogaču išplatino ukrainietis Edgaras Mirotvorecas, kovojantis su vadinamaisiais „vatnikais“ iš Rusijos ir kitų valstybių, platinantis pokalbius su tais, kurie palaiko brutalią ir agresyvią Rusijos politiką.
Bendraudamas rusiškai su G. Rogaču, E. Mirotvorecas pats apsimetė esantis iš Rusijos ir palaikantis „spec. operaciją“, tačiau pakalbio pabaigoje informavo, jog demaskavo ir jį, ir kartu buvusį G. Rogačo 24 metų draugą: „Pakliuvote, vaikinai. Slava Ukraini!“.
Pokalbio pradžioje pareiškęs, jog jo tėvai – lenkai, G. Rogačas pridūrė: „Bet aš vis tiek rusas. „Chochlai“ eina na..., pid ....“.
Toliau sekė necencūrinė ir užgauli tirada lietuvių atžvilgiu, prisodrinta grasinimais: „Duotų „kalašnikovą“, iššaudyčiau visą Seimą“.
Pašnekovui pasakius, jog „mes, rusai, greitai pas jus ateisime – lauksi mūsų?“, G. Rogačas entuziastingai atsakė: „Davaite, labai laukiu“.
Lietuvius maišė su purvais, žemino kariuomenę
„Rusų pasaulio“ gerbėjas žemino Lietuvos kariuomenę, išvadinęs ją „mėšlu“: „Buvau joje. Čia surenka riebius, „ch...“, „salagas“, kurie nemoka rankose laikyti automato“.
G. Rogačas dėstė, jog Lietuvoje labai blogai gyventi, tačiau E. Mirotvorecui pasiūlius persikelti į Maskvą, abu pašnekovai netryško entuziazmu.
Kalbėdamas apie lietuvius, Lietuvos kariuomenės rezervistas išbėrė tiradas, kuriuose sunku būtų surasti viešai skelbtinus žodžius: „gando...“, „suk..s“, „pyder...“, „dalbaj...“ „svoločiai“.
Vienas „kultūringiausių“ epitetų buvo „lietuviai – ne žmonės“.
Norėjo sumušti ukrainiečius
Bjaurių epitetų nepagailėta ir ukrainiečių atžvilgiu: „chochlai“, „ukropai“, „išsigimėliai“, kuriuos, pagal žargoną, besiliejusį iš G. Rogačo ir jo draugo lūpų, reikia naikinti („Jeb...šit“, „py...dit“, „na... položu“ („patiesiu“).
G. Rogačas neslėpė su bendraminčiais norėjęs Vilniuje sumušti nuo karo baisumų besiglaudžiančius ukrainiečius, tačiau atbaidė mintis, kad gali kilti problemų su teisėsauga.
Šalčininkietis, neslėpdamas pasitenkinimo, pareiškė pašnekovui: „Per 3 valandas Lietuvą tikrai užimtumėte“, pridūręs, jog neva dauguma Lietuvos kaimiškųjų vietovių gyventojų yra už Rusiją.
Pašnekovui „pasiūlius“ G. Rogačui su panašiai mąstančiais užsiimti Lietuvoje naktimis „partizanine veikla“, pastarasis atsiduso: „Ginklų tai nėra“.
Kol kas abu neapklausti
Baudžiamoji byla dėl G. Rogačo tiradų buvo iškelta gruodžio 5 dieną, tačiau įtarimai nei jam, nei Rusijos agresiją palaikančiam, už smurtą ukrainiečių atžvilgiu pasisakiusiam jo draugui dar nėra pareikšti.
Atliekama pokalbio, kuriame dalyvavo G. Rogačas ir jo draugas, turinio ekspertizė, galinti užtrukti nuo 2 savaičių iki 2 mėnesių.
Pasak Vilniaus apskrities VPK atstovės J. Samorokovskajos, šiuo metu laukiama ekspertų išvadų, kurias gavus, bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų.
G. Rogačas ir pastarojo bičiulis kol kas nėra apklausti.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Šalčininkų rajono policijos komisariato pareigūnai.
Už smurto ir neapykantos kurstymą gresia bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų.
Šiuo metu iškelta byla tiktai dėl smurto ir neapykantos kurstymo, tačiau G. Rogačo pasisakymai akivaizdžiai liudija ir apie viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, už kurį yra numatyta atsakomybė pagal dar vieną Baudžiamojo kodekso straipsnį.
Rengiant straipsnį, portalui lrytas.lt su pačiu G. Rogaču susisiekti nepavyko. Jei jo komentaras bus gautas, jis bus pridėtas prie straipsnio.