„H. Daktaras yra labai pavojingas visuomenei, jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma“, – konstatavo Apeliacinio teismo kolegija, vadovaujama teisėjo Evaldo Gražio.
Pabrėžta, jog H. Daktaras nuo pilnametystės nesilaikė įstatymų, nerodė noro keistis, bausmės jam nedarė jokios įtakos, o paskutiniai nusikaltimai, kuriuos jis įvykdė, yra itin sunkūs ir pavojingi.
Liūdnai pagarsėjusio mafiozo „kūrinys“ – nusikalstamas susivienijimas, jo narių daromi nusikaltimai ilgą laiką baugino visuomenę.
Be to, teismas akcentavo, jog Henytės elgesys kalėjime negali būti laikomas nepriekaištingu – pavyzdžiui, 2021 metų vasarą jam skirta nuobauda už alkoholinių gėrimų ir jų surogatų vartojimą, o jo vertybinės nuostatos, požiūris į padarytus nusikaltimus nėra pasikeitę taip, jog jis nebekeltų pavojaus visuomenei.
Daugiau nei po savaitės H. Daktarui sukaks 66 metai.
Kalinio „stažas“ – 23 metai
H. Daktaras apskundė Apeliaciniam teismui spalio pabaigoje priimtą Kauno apygardos teismo sprendimą, kuriuo buvo atmestas Pravieniškių 2-ojo kalėjimo viršininko teikimas dėl griežčiausios bausmės H. Daktarui pakeitimo į terminuotą.
Tokie prašymai dėl nuteistiesiems skirto įkalinimo iki gyvos galvos sušvelninimo gali būti teikiami kiekvienais metais – Henytė nesėkmingai veržiasi į laisvę nuo pat 2019-ųjų.
Daug kartų teistas H.Daktaras pirmą kartą kalėjime atsidūrė būdamas 19 metų, o bendras jo „stažas“ įkalinimo įstaigose – daugiau nei 23 metai.
Pagal pakeistus įstatymus iki gyvos galvos nuteisti asmenys, praleidę už grotų ne mažiau kaip 20 metų, turi teisę prašyti nustatyti terminuotą laisvės atėmimą nuo 5 iki 10 metų.
Nuosprendžiai – ir sėbrams
Dėl paskutinių nusikaltimų už grotų H.Daktaras atsidūrė 2009 metais.
Belangėje iki gyvos galvos jis atsidūrė už kito Kauno mafiozo, Rimanto Ganusausko-Mongolo nužudymą ir kitus žaurius nusikaltimus.
Henytė vadovavo ginkluotam nusikalstamam susivienijimui, kuris vykdė žmogžudystes, plėšimus, užsiėmė reketu.
Klaipėdos apygardos teismas 2013 metų birželio 14 dieną už vadovavimą organizuotam ginkluotam nusikalstamam susivienijimui, žmogžudystę ir kitus nusikaltimus nusprendė įkalinti H. Daktarą iki gyvos galvos.
Be Henytės, šioje byloje nuosprendžius išgirdo dar keliolika įvairias pakopas mafijos hierarchijoje užimančių asmenų.
Iš anksto iškasė duobę
R.Ganusauskas-Mongolas buvo nužudytas dar 1993 metų gruodžio 25 dieną.
Susidorojimą su R.Ganusausku suplanavo H.Daktaras, niršdamas, kad Mongolas atsiskyrė nuo gaujos ir nenori dalytis pelnu. Henytė įtarė, kad R.Ganusauskas yra susijęs su 1993 m. spalį surengtomis žudynėmis Kauno restorane „Vilija“, kurių metu buvo pasikėsinta ir į H.Daktarą.
1993 m. gruodžio 25 d. H.Daktaras, Egidijus Abarius-Goga ir jų sėbrai rado Mongolą name, kuriame jis slėpėsi, ir nuvežė į mišką, kur buvo iš anksto iškasę duobę.
E.Abarius nukreipė pistoletą R.Ganusauskui į galvą, bet ginklas užsikirto, tada ginklą stvėrė H.Daktaras – auka krito nuo dviejų šūvių.
Mongolo kūnas iki šiol nerastas. H.Daktaras tikino, kad R.Ganusauskas neva yra gyvas ir slapstosi užsienyje.