Žiaurumu ir sunkiai nusikaltimais pagarsėjusios Kauno Kamuolinių gaujos vadeiva 47 metų Giedrius Janonis-Kamuolys po penktadienį paskelbto nuosprendžio lieka laisvėje – šio miesto teisėjas Algirdas Jaliniauskas ne tik nurėžė prokuratūros pasiūlytą bausmę beveik 3 kartus, bet dar ir sumažino ją dėl pernelyg ilgo proceso, nors sudėtingos, didžiulės apimties bylos, regis, greičiau išnagrinėti buvo vargu ar įmanoma.
Tai – ne pirmas švelnus verdiktas, kurį teismai skyrė Kamuoliui, nagrinėdami ant jų stalų per daugelį metų nugulusias G. Janonio bylas.
Paskutinis nuosprendis Kamuoliui ir kitiems 16 teisiamųjų paskelbtas penktadienį byloje dėl žmogaus pagrobimo, nelegalaus ginklų laikymo, kontrabandos, plėšimo, sunkaus sveikatos sutrikdymo ir kitų nusikaltimų.
Sakydamas baigiamąją kalbą, Generalinės prokuratūros prokuroras Zdzislavas Tuliševskis pasiūlė įkalinti J. Janonį 13 metų, tačiau Kauno apygardos teismas skyrė jam subendrintą 5 metų laisvės atėmimą.
Ši bausmė čia pat dar labiau ištirpo – buvo sutrumpinta iki 4 metų ir 1 mėnesio „dėl pernelyg ilgos proceso trukmės“.
Kadangi Kamuolys iki nuosprendžio paskelbimo buvo suimtas, įskaitant belangėje praleistus metus, laikoma, kad bausmę jis jau yra atlikęs.
Kauno teisme ši Kamuolinių grupuotės byla buvo gauta 2019 metų spalį.
Bausmės nurėžtos ir kitiems mafiozams
Kitiems gaujos „žiedui“ priskiriamiems kauniečiams taip pat skirtos taip pat gerokai mažesnės bausmės nei siūlė prokuroras.
Pavyzdžiui, 48 metų Genadijų Borisovą buvo siūloma įkalinti 13 metų ir 6 mėnesiams, tačiau teisėjas A. Jaliniauskas jam skyrė galutinę pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę, kuri dėl per ilgo proceso, vėlgi, buvo sutrumpinta iki 2 metų.
Kadangi G. Borisovas, kaip ir Kamuolys, iki verdikto paskelbimo buvo ilgą laiką suimtas, jis taip pat laikomas atlikęs bausmę.
Tomą Gaidanką-Ilgą pasiūlyta uždaryti į kalėjimą 13 metų, tačiau teismas skyrė jam subendrintą 3 metų nelaisvės bausmę, čia pat ją sušvelnino pusmečiu ir pareiškė, kad ji taip pat jau yra pilnai atlikta dėl ankstesnio suėmimo.
Deividas Čereška-Pyragėlis, kurį taip pat buvo siūloma įkalinti 13 metų, buvo nuteistas subendrintai kalėti 5 metus, tačiau susiklostė viskas analogiškai, kaip ir G. Janoniui.
Byla – iš 60 tomų
Artūrui Osmiankinui, kurį prokuroras siūlė įkalinti 11 metų ir 6 mėnesiams, skirtas galutinis 8 metų laisvės atėmimas, dėl pernelyg ilgo proceso jis sutrumpintas iki 7 metų, o įskaitant suėmimą, laikoma, kad ir šis nusikalstamo pasaulio veikėjas jau yra atlikęs bausmę.
Taurui Griniui ir Regimantui Jonušui subendrintos bausmės sušvelninta iki pusšeštų metų nelaisvės, Justinui Jašinskui – iki pustrečių metų kalėjimo, Andriui Guogai – iki 2 metų lygtinio laisvės atėmimo.
Andriui Juodžiui skirta galutinė 4 metų laisvės atėmimo bausmė.
Edgarui Meizeraičiui ji sušvelninta iki 2 metų, Eligijui Maželiui – iki 3 metų, o Mariui Navickui – iki pustrečių metų nelaisvės.
Dar keturi „kamuoliniams“ priskiriami kauniečiai, Nerijus Venclavičius, Rolandas Borisovas, Mindaugas Lukauskis ir Genadijus Ževžikovas apskritai buvo išteisinti dėl visų jiems pareikštų kaltinimų.
Kiti gaujos nariais buvo išteisinti dėl dalies jiems inkriminuotų nusikaltimų.
Šią bylą sudarė 60 tomų, tačiau Kauno apygardos teisme šiuo metu nagrinėjama dar viena Kamuolinių byla, kurioje kaltinimai pareikšti G. Janoniui ir dar 26 gaujai priskiriamiems asmenims.
Mafiozai netilpo į teismo salę
Antrąją arba pagrindinę Kamuolinių grupuotės bylą sudaro net 400 tomų – nors byla Kauno apygardos teisme atsidūrė prieš metus, jos nagrinėjimas dar net nėra įsibėgėjęs.
Antrojoje byloje Kamuolys su savo sėbrais teisiami dėl ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo ir dalyvavimo jo veikloje, žmogžudystės, sunkaus sveikatos sutrikdymo, kontrabandos, disponavimo labai dideliu narkotikų kiekiu, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimo, reketo ir kitų nusikaltimų.
Posėdžius vis tenka atidėti dėl advokatų užimtumo ir kitų priežasčių.
Bandant atversti šią bylą, į teismą buvo sugužėjusi tokia didelė mafiozų kompanija, kad visiems jos dalyviams sutalpinti prireikė netgi dviejų salių.
Kamuolį lydi švelnūs teismų verdiktai
Švelnių teismų sprendimų G. Janonio atžvilgiu būta ir anksčiau.
Pavyzdžiui, 2011 metų balandį verslininko Šarūno V. reketo byloje Kauno apygardos teismas Kamuolį nuteisė lygtiniu 3 metų laisvės atėmimu, tuo tarpu kartu su juo kaltintiems D. Čereškai, A. Juodžiui ir Mariui Pilveliui skirtos realios laisvės atėmimo bausmės nuo 3 iki 8 metų.
Verslininkas teisme teigė, jog jis buvo pagrobtas du kartus – pagrobėjai jį sumušė, jam buvo sulaužytos kojos, iš jo buvo reikalaujama šešiaženklių sumų, jis gydėsi Kauno klinikose.
Pasak Šarūno V., kad jis greičiau apsispręstų, buvo sumuštas jo sūnus, kuriam buvo peršauta koja, sulaužytas žandikaulis. G. Janonis ir kiti teisiamieji savo kaltę neigė, tvirtino nepažįstantys verslininko.
Kamuolinių skundas šioje turto prievartavimo byloje buvo nagrinėjamas daugiau nei trejus metus – nuosprendžiui įsiteisėjus 2014 metų gegužę G.Janonis buvo įpareigotas be atsakingos institucijos sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei 7 paroms.
Pasak Probacijos tarnybos atstovų, G. Janonis visgi išvyko į Vokietiją, kur pateko į šios šalies teisėsaugos akiratį dėl galimai įvykdyto naujo nusikaltimo.
Tačiau Kauno apylinkės teismas 2016 metų birželį atmetė Probacijos tarnybos prašymą uždaryti jį į įkalinimo įstaigą už lygtinės bausmės reikalavimų nevykdymą.
Kamuolys buvo įtariamas išpuolio prieš Tadą Petrošių, sietą su Agurkinių gauja, ir pastarojo asmens sargybinį Renaldą Mockų organizavimu.
Jie 2009 metų rugpjūtį buvo apšaudyti iš „Kalašnikov“ automatų Kauno rajone. G.Janonis buvo suimtas, bet neilgai trukus atsidūrė laisvėje – pritrūko jo kaltės įrodymų.