Tai ypač aktualu nuolat plūstant nerimą keliančioms žinioms apie tragiškas pasekmes, kurias sukelia kvaišalų plitimas: pavyzdžiui, praėjusį savaitgalį Marijampolėje mirė nuo narkotikų apsinuodijęs 17-metis, ligoninėje atsidūrė du kartu su juo kvaišalus vartoję 17 ir 18 metų vaikinai.
Dar vienas, 16 metų paauglys iš Marijampolės apsinuodijo kvaišalais pirmadienį, jis taip pat dėl sudėtingų komplikacijų buvo pristatytas į gydymo įstaigą.
Narkotikai laužo žmonių likimus, ypač pažeidžiamas tampa jaunimas, kurių aplinkoje plūsta mirtį ir sunkius simptomus sukeliančios medžiagos.
Skelbiama, kad viena kvaišalų kelio atšakų pastaruoju metu buvo suardyta Kauno kriminalistų ir prokurorų pastangomis.
Penktadienį, 10 valandą Kauno apygardos prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje penktadienį dalyvavo ne tik teisėsaugininkai, atskleisiantys gaujos išdraskymo operacijos detales, bet ir Kauno klinikų medikai. Portalo lrytas.lt žiniomis, jie informuos apie kvaišalų, kuriais disponavo platintojų grupuotė, sukeliamas pasekmes sveikatai.
Bendrą tyrimą atlieka Kauno apygardos prokuratūros ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Pradėjus šį ikiteisminį tyrimą, nusikaltimų gijos atvedė prie didelės ir gerai organizuotos tarptautinės grupuotės.
Lietuvoje sulaikyra 15 įtariamųjų
Didžiuliai sintetinių narkotikų kiekiai buvo gaminami Graikijoje esančioje laboratorijoje. Per teisėsaugos reidą šioje šalyje buvo sulaikyti 5 įtariamieji, išdraskyti kvaišalų gamybos židiniai, aptikta jų daugiau nei 50 kilogramų. Taip pat rasti ginklai, didelės grynųjų pinigų sumos.
Iš Graikijos narkotikai buvo tiekiami į Lietuvą ir kitas Europos valstybes, JAV ir net Australiją.
Narkotikams pasiekdavus Lietuvą, vietos platintojai juos pristatydavo moksleiviams ir vyresniems žmonėms.
Iškėlus bylas dėl narkotikų atsisiuntimo ir prekybos, buvo sulaikyti 15 įtariamųjų, kurių jauniausiam – vos 16 metų. Jis platino kvaišalus panašaus amžiaus jaunuoliams.
Sulaikymai vyko Vilniuje, Kaune, Pasvalyje, Ukmergėje ir kituose miestuose.
Kai kurie per kratas rasti kvaišalai būdavo sumaišomi su elektroninių cigarečių skysčiu.
Buvo aptikti tarp jaunimo smarkiai plintantys „Smile“, kiti sintetiniai narkotikai.
Iš kvaišalų, aptiktų per reidus Lietuvoje, buvo galima pasigaminti apie 10 tūkst. dozių.
Demaskuoti kvaišalų iršvą padėjo lietuviai
„Šie ikiteisminiai tyrimai išsiskiria tuo, kad bendravimas, sandoriai, atsiskaitymai vyko tik internetinėje erdvėje, kurią stebintys policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos į Lietuvą patenka iš Graikijos“, – pranešė Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Tomas Staniulis.
Susisiekus su Graikijos teisėsauga, šios šalies pareigūnai, remdamiesi iš kolegų Lietuvoje gauta informacija, išaiškino didelę narkotikų laboratoriją.
„Graikijoje įtariamiesiems gresia įkalinimas iki gyvos galvos, Lietuvoje – iki 15 metų“, – teigė T. Staniulis.
Ikiteisminiai tyrimai buvo pradėti šių metų gegužę, jie tęsiasi iki šiol.
Pasak Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininko Aleksejaus Gubenko, sulaikymų metu buvo aptikti įvairių rūšių sintetiniai narkotikai, patekdavę į Lietuvą iš Graikijos, taip pat rasta kanapių, apie 20 tūkst. eurų grynaisiais.
Kompiuteriuose aptikta ir kriptovaliutos, kuria greičiausiai irgi vykdavo atsiskaitymai.
Dar ne visos gijos aptiktos
„Per Europolą ir Lietuvos kriminalinės policijos biurą buvo susisiekta su Graikijos teisėsaugos pareigūnais, pradėtas bendras tyrimas, kurio metu buvo nustatyti asmenys, gaminę narkotikus ir tiekę juos po visą Europą“, – papasakojo A. Gubenko.
Sulaikius 15 įtariamųjų Lietuvoje, šiuo metu nustatinėjami kiti asmenys, prisidėję prie narkotikų platinimo.
Graikijoje taip pat ieškoma paslėptų mirtino narkotikų verslo gijų, nustatinėjami kiti tinklo nariai.
Spaudos konferencijos metu dalyvavo ir Graikijos policijos atstovas iš Salonikų miesto, kuris nuotoliniu informavo apie sėkmingą narkotikų platintojų tinklo demaskavimo operaciją, paimtus didelius sintetinių narkotikų kiekius.
Pasekmės – baisios
„Naujosios psichoaktyvios medžiagos, su kuriomis susiduriame šiame tyrime, yra imituojančios seniai žinomų narkotinių medžiagų poveikį. Skaičiuojama, kad Europoje per savaitę vidutiniškai atsiranda po dvi naujas tokias medžiagas.
Todėl jas sunku kontroliuoti, o medikams sunku atpažinti, kas iš tikrųjų atsitiko pacientui.
Skubios pagalbos skyriuje dažniausiai susiduriame su paaugliais, kurie galimai eksperimentuodami patiria sudėtingas sveikatos problemas“, – tvirtino Kauno klinikų skubiosios medicinos gydytojas Audrys Kukulskis.
Narkotikus vartojantys moksleiviai ir kiti pacientai patiria pavojingas komplikacijas, juos ištinka insultas, traukuliai, širdies veiklos, sąmonės sutrikimai, sutrinka sąmonė.
Pasitaiko ir tragiškų atvejų, kaip antai praėjusį savaitgalį mirė narkotikais apsinuodijęs 17-metis.
Paaugliai paliekami likimo valiai
„Vykdant šias nusikaltimas veikas, kartais net nereikia organizuotos grupės, ką parodė vieno ikiteisminio tyrimo metu nustatytos aplinkybės.
„Būdamas 16 metų, įtariamasis, gyvenantis Lietuvoje, sugebėjo parsisiųsti narkotikų iš Graikijos, atlikti keletą cheminių reakcijų, padaryti atitinkamą kiekį dozių ir savo vadinamam „čate“, kuriame yra 400 asmenų, mėgino platinti narkotines medžiagas.
Todėl ypatingai didelis dėmesys turi būti skiriamas šių nusikaltimų užkardymui ir išaiškinimui, skiriant atitinkamas bausmes“, – tvirtino T. Staniulis.
Prokuroras atkreipė dėmesį, jog visuomenėje yra didelė tolerancija narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimui.
Dėl šios priežasties į kvaišalų platinimą, vartojimą įsitraukia nemažas skaičius jaunuolių.
„Labai liūdna, bet mėginama įtraukti jaunus asmenis. Artimiausia jų aplinka mato tokias pasekmes, bet tai toleruoja. Nėra jokio pagalbos suteikimo, tiesiog paaugliai paliekami likimo valiai.
Labai gaila, kuomet yra tokia narkotikų paklausa iš užsienio ir tokia jų paklausa Lietuvoje, mes susiduriame su tokiomis sunkiomis, neatstatomomis pasekmėmis“, – pasakojo T. Staniulis.
Teisėsauga nustatė minėtuose tyrimuose 15 įtariamųjų Lietuvoje, tačiau negalima suskaičiuoti, kiek yra nukentėjusiųjų, įtrauktų į kvaišalų liūną nepilnamečių. Nustačius vieną vaiką, šį skaičių reikėtų dauginti iš dešimties, nes kenčia jų šeimų nariai, mokytojai, kiti žmonės.
Tendencija kelia nerimą, nes tokių ikiteisminių tyrimų daugėja.
„Būtų labai gerai, kad visuomenė tokių atvejų netoleruotų“, – akcentavo T. Staniulis.