Pirmas posėdis rugpjūčio pabaigoje buvo atidėtas, nes jame negalėjo dalyvauti 260 tūkst. eurų bendro dydžio kyšių paėmimu iš nuolat didžiulius savivaldybės rengiamus statybų konkursus laiminčios „Autokaustos“ direktoriaus ir vieno savininkų Juozo Kriaučiūno kaltinamo V. Šiliausko advokatas.
Antradienio rytą V. Šiliauskui ir jo gynėjui atvykus į teismo posėdį, prasidėjo bylos nagrinėjimas.
Teisiamųjų suole atsidūręs buvęs aukštas Kauno valdininkas dabar dirba vadybininku privačioje įmonėje.
Šiuo metu yra areštuotas V. Šiliausko turtas, prilygstantis inkriminuojamų kyšių sumai. Tai – nekilnojamo turto objektai, piniginės lėšos banke.
V.Šiliauskui, pas kurį namuose, įvairiose slėptuvėse per kratas rastas maždaug ketvirtis milijono eurų grynaisiais, gresia kalėjimas iki 8 metų. Dideli pluoštai banknotų buvo laikomi ir stiklainiuose.
Paaiškėjo šokiruojantys faktai
Kaltinimą teisme palaikantis Kauno prokuroras Valentinas Alekna antradienį pagarsino kaltinamąjį aktą, kuriame atsispindi didžiulių kyšių paėmimo chronologija nuo pat 2021 metų pradžios. Tai tęsėsi maždaug metus.
Tyrėjų duomenimis, V.Šiliauskas pirmą kartą užpraeitų metų pradžioje, tiksliai nenustatytu laiku, būdamas savivaldybėje, tiesiogiai pareikalavo iš J. Kriaučiūno duoti jam 20 tūkst. eurų kyšį.
Kitą dieną V. Šiliauskas, nuvykęs į „Autokaustos" patalpas Marvelės gatvėje, paėmė iš J. Kriaučiūno šį kyšį už savo palankumą pelningus konkursus laiminčios bendrovės atžvilgiu.
Pasak prokurorų, ne vėliau kaip 2021 metų gegužės 25-ąją savivaldybės administracijos direktorius iš "Autokaustos" pareikalavo vadovo dar vieno 20 tūkst. eurų dydžio kyšio, kurį jis kitą dieną atvežė į V. Šiliausko namus Kauno rajone, Noreikiškių kaime.
Pagal trečią epizodą laikotarpiu nuo 2021 metų gegužės 27 dienos iki birželio vidurio, darbo dieną, būdamas savivaldybėse patalpose, V. Šiliauskas ir vėl pareikalavo iš J. Kriaučiūno 20 tūkst. kyšio. Pinigai jau tradiciškai buvo atvežti valdininkui sekančią dieną, tuo pačiu adresu Noreikiškėse.
Ketvirtame epizode pažymima, jog savivaldybės administracijos direktorius birželio antroje pusėje, ne vėliau kaip birželio 21 dieną, pareikalavo iš "Autokaustos" vadovo 10 tūkst. eurų kyšio, kurį J.Kriaučiūnas turintis įmesti į pašto dėžutę, esančią prie valdininko namo. Tai buvo padaryta birželio 22-osios vakarą.
Penktame epizode minima, jog V. Šiliauskas nuo birželio 23 iki 30 dienos pareikalavo iš J. Kriaučiūno 10 tūkst. eurų kyšio, kuriuos taip pat nurodė palikti pašto dėžutėje, esančioje prie valdininko namų Noreikiškėse. Šiuos pinigus savivaldybės administracijos direktorius paėmė liepos 1-osios vakarą.
2021 metų lapkričio pradžioje V. Šiliauskas vėl pareikalavo duoti 10 tūkst. eurų kyšį. J. Kriaučiūno pristatytus pinigus valdininkas ir šįsyk pasiėmė iš savo pašto dėžutės.
Pagal septintą inkriminuojamą epizodą, 2021 metų gruodžio pradžioje V. Šiliauskas pareikalavo iš J. Kriaučiūno dar 30 tūkst. eurų kyšio, kuriuos gruodžio 7 dieną valdininkas pasiėmė iš tos pačios savo pašto dėžutės.
Paskutiniame, aštuntajame epizode nurodoma, jog 2022 metų kovo 7 dieną savivaldybės administracijos direktorius pareikalavo iš J. Kriaučiūno jau 200 tūkst. eurų kyšio. Kitą dieną jis paėmė šiek tiek mažesnę sumą, 140 tūkst. eurų, kuriuos „Autokaustos“ vadovas buvo įmetęs į pašto dėžutę.
Kai kurie pinigų įdėjimo į pašto dėžutę epizodai buvo slapta legaliai pareigūnų nufilmuoti.
Pinigų buvo reikalaujama už palankius sprendimus „Autokaustai“, pasirašant papildomus susitarimus dėl statybos darbų Mokslo ir inovacijos sklaidos centre Karaliaus Mindaugo propekte, taip pat dėl darbų S. Dariaus ir S. Girėno sveikatinimo, kultūros ir užimtumo centre, kituose objektuose.
Planavo apsigyventi Ispanijoje
Pasak V. Šiliausko, dar 2021 metais, iki plataus mąsto Rusijos invazijos į Ukrainą, dėl agresyvių Rusijos veiksmų jis pasijuto nesaugiai ir nusprendė persikelti gyventi į Tenerifę.
Valdininkas paskaičiavo, jog jo ir jo šeimos įsikūrimui šioje Ispanijos saloje reikėtų apie 300 tūkst. eurų - esą maždaug tokią sumą kainuotų būstas, kitų poreikių tenkinimas.
Valdininkas tvirtino sumąstęs ir atitinkamus pasipelnymo planus.
Žinodamas apie tvirtą finansinę „Autokaustos“ padėtį, jos dalyvavimą didelės vertės statybos darbų konkursuose, jis aiškiai leido suprasti J. Kriaučiūnui, jog už palankius sprendimus bendrovės atžvilgiu reikia susimokėti.
„Savo kaltę pripažįstu, atsiprašau dėl tokių poelgių. Labai apgailestauju, kad sugalvovau padaryti tokią nesąmonę.
Man didžiausia bauda, kad iš savivaldybės administracijos direktoriaus nukritau iki vadybininko“, – duodamas parodymus teisme, antradienį pareiškė V. Šiliauskas.
Buvęs aukštas Kauno valdininkas minėjo 10 000, 20 000 eurų bei kitas kyšių sumas, kurias paėmė iš J. Kriaučiūno.
Po judviejų pokalbio apie didžiausią, 200 tūkst. eurų kyšį, valdininkas gavo 140 tūkst. eurų.
Teisme iškilus klausimui, dėl kokių priežasčių jam visgi buvo duota mažesnė suma, V. Šiliauskas pasvarstė: „Gal į pašto dėžutę netilpo“.
Ikiteisminio tyrimo metu buvęs aukštas valdininkas neigė kaltinimus, jog reikalavo iš J. Kriaučiūno duoti jam kyšius, tačiau teisme savo poziciją pakeitė ir reikalavimo faktą pripažino.
Dar iki teismo duodamas parodymus V. Šiliauskas kalbėjo apie „organizuotą nusikalstamą grupę“ savivaldybėje, galimas korupcines schemas, neteisėtą mero Visvaldo Matijošaičio įtaką, nurodydamas daugybę konkrečių detalių. Tiesa, jos nėra susijusios su byla, dėl kurios dabar yra teisiamas buvęs savivaldybės administracijos direktorius.
Šiandien teisme V. Šiliauskas tvirtino, jog, kas liečia jo bylos epizodus, jis jokio neleistino spaudimo nepatyręs.
Visgi V. Šiliauskas, išgirdęs prokuroro V. Aleknos klausimą dėl V. Matijošaičio poveikio, pridūrė, jog remiantis jo duotais parodymais, buvo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas, kuris vyksta iki šiol.
V. Šiliauskas apie minėto tyrimo aplinkybes komentuoti nepanoro, nes yra įsipareigojęs neatskleisti jo detalių.
Sprendžiant iš buvusio administracijos direktoriaus pasakojimo, šis tyrimas vykdomas itin lėtais tempais. Antroje byloje V. Šiliauskas dar net nėra apklaustas, niekam įtarimai nepareikšti, nors nuo skandalingų faktų pateikimo praėjo jau pusantrų metų.
Tvirtino buvęs apakintas
„Visiškai prisipažinau savo kaltę – nežinau, kas mane apakino, ar situacija šalyje, neramumai (susiję su agresyvėjančiais Rusijos veiksmais Ukrainos atžvilgiu – Red.).
Norėjau pasirūpinti šeima, ieškojau būdų, kaip surasti pinigų, kad galėčiau su šeimos nariais persikelti į Ispaniją.
Planavome įsigyti šioje šalyje būstą, reikėjo pinigų.
Todėl aš sugalvojau būdą, kaip tą dalyką padaryti.
J. Kriaučiūnas – verslininkas, jis puikiai suprato situaciją. Mainais už pinigus siūliau jam savo, kaip savivaldybės administracijos vadovo, palankumą“, – per posėdžio pertrauką išėjęs iš teismo salės, žurnalistams pareiškė V. Šiliauskas.
Įvardijo „nusikalstamos grupės“ struktūrą
Didžiausio kyšio byloje V. Šiliauskas teisiamas vienas, nors jis smulkiai, su konkrečiais faktais dar 2022 metų kovą papasakojo pareigūnams apie savivaldybėje veikusią „organizuotą nusikalstamą grupę“, susidedančią iš Kauno mero, verslininko Visvaldo Matijošaičio, pastarojo sūnaus, miesto tarybos nario ir taip pat verslu užsiimančio Šarūno Matijošaičio „Autokaustos“ direktoriaus J. Kriaučiūno bei kitų įtakingų asmenų.
Buvęs savivaldybės administracijos direktorius nuo baudžiamosios atsakomybės nebuvo atleistas, skirtingai nei J. Kriaučiūnas, pas kurį buvo rasta namuose 400 tūkst. eurų grynaisiais.
„Autokaustos“ vadovas ilgą laiką buvo įtariamuoju, prokurorai netgi siūlė jį suimti, tačiau baigiantis ikiteisminiam tyrimui, prieš bylos perdavimą į teismą jis buvo atleistas nuo atsakomybės.
Prokuratūra priėmė palankų sprendimą „Autokaustos“ direktoriui, pritaikydama Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriame minimos atitinkamos sąlygos – jeigu buvo reikalaujama kyšio, provokuojama jį duoti arba jeigu davėjas pats nedelsdamas pranešė apie tai teisėsaugai.
Prabilo apie korupcines schemas
Buvęs Kauno savivaldybės administracijos vadovas per apklausas labai išsamiai detalizavo galimas korupcines schemas, kuriose kiekvienas minėtos grupės narys atliko savo rolę.
V. Šiliauskas tai padarė dar praėjusių metų kovo pabaigoje, tačiau niekas iš įvardintųjų baudžiamojon atsakomybėn nebuvo patrauktas.
Šiuo metu pagal V. Šiliausko pateiktus duomenis yra atliekamas atskiras ikiteisminis tyrimas dėl galimos sisteminės korupcijos Kaune, bet praėjus pusantrų metų nuo skandalingos informacijos išdėstymo byla tebėra iškelta tiktai pagal faktą, netraukiant atsakomybėn konkrečių asmenų.
V.Šiliauskas per apklausas pasakojo apie galimų tamsių schemų ypatumus: Š. Matijošaitis generuoja idėjas, kokį miesto turtą (pastatą, žemės sklypą ir t. t.) būtų galima pasisavinti, tačiau kadangi sūnus neturi pakankamai įtakos ir galių priimant sprendimus, jo nusikalstamos idėjos perduodamos tėvui ir įsukamos į vykdymo mašiną.
Atskleidė ir daugiau skandalingų faktų
Taip, anot V. Šiliausko, būdavo piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos.
Pasak buvusio savivaldybės administracijos vadovo, šias nešvarias užmačias vykdyti V. Matijošaitis pavesdavo jam, jo tuomečiui pavaduotojui Tadui Metelioniui, ilgamečiams savivaldybės padalinių vadovams, Architektūros ir urbanistikos (dabar – Miesto planavimo ir architektūros) skyriaus vedėjui Nerijui Valatkevičiui ir Statybos valdymo skyriaus vedėjui Vigimantui Abramavičiui, taip pat Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjai Rūtai Šimkaitytei-Kudarauskei.
V. Šiliausko tvirtinimu, vadovaujančias pareigas užimantiems valdininkams būdavo duodami neteisėti nurodymai – vykdytojai privalėjo parengti įvairius Matijošaičių šeimai naudingus dokumentus, o jis, V. Šiliauskas, priimdavo atitinkamus sprendimus.