Įtariamieji įkliuvo pernai lapkritį po kratų Lietuvoje ir Šiaurės Airijoje.
Visos operacijos atliktos glaudžiai bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos kriminalistais.
Lietuvoje pareigūnams talkino policijos antiteroristinių veiksmų rinktinė „Aras“.
Aptikta daug narkotikų
Lietuvoje sulaikytas iš Plungės kilęs už chuliganizmą, sukčiavimą, turto prievartavimą teistas 43 metų vyras, įtariamas organizavęs kokaino platinimo užsienyje tinklą. Per kratą jo gyvenamojoje vietoje rasta kanapių. Įtariamajam skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.
Tą pačią dieną Šiaurės Airijoje pagal Lietuvai išduotą Europos arešto orderį buvo suimtas kitas 42 metų lietuvis, anksčiau teistas už vagystes, apiplėšimą, nesunkų sveikatos sutrikdymą, išžaginimą. Kol kas neaišku, kur jis stos prieš teismą – užsienyje, kur įkliuvo, ar Lietuvoje.
Sulaikytiesiems pareikšti įtarimai dėl neteisėto narkotinių medžiagų laikymo dideliais ir labai dideliais kiekiais, jų platinimo.
Įtariama, kad abu vyrai veikė kaip bendrininkai.
Svetur rado šešėlinę rinką
Tarptautinis tyrimas siekia 2019–2020 metus, kai bendradarbiaujant ir keičiantis operatyvine informacija Šiaurės Airijoje sulaikyti su plungiškiu susiję šeši asmenys.
Pas juos rasti ir paimti dideli kokaino kiekiai.
Šie asmenys už nusikalstamas veikas jau nuteisti Šiaurės Airijoje. Teisėsaugininkai tą kartą konfiskavo narkotikų, kurių vertė juodojoje rinkoje galėjo siekti 120 tūkst. eurų.
Už neteisėtą disponavimą dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu turint tikslą jas platinti baudžiama laisvės atėmimu nuo dešimties iki penkiolikos metų.
Klaipėdos apskrities policijos žiniomis, pernai lapkritį sulaikyti vyrai nesiejami su kita Šiaurės Airijoje kvaišalus platinusia gauja, kuriai, kaip įtariama, vadovavo kitas plungiškis – narkotikų baronu vadinamas 40-metis Kęstutis Klemauskas.
Sindikatas lobo iš kokaino
K.Klemausko grupuotė prieš ketverius metus buvo susekta ir demaskuota bendradarbiaujant trijų Europos Sąjungos valstybių kovos su organizuotu nusikalstamumu tarnyboms. Kokainą, heroiną, kitokius kvaišalus Dublino ir kitų Šiaurės Airijos miestų gatvėse platino užverbuoti lietuviai ir airiai.
Per kratas aptikta daugiau kaip 136 tūkst. eurų, 12 400 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų grynaisiais veikiausiai buvo tiktai dalis pelno, susižerto iš prekybos narkotikais. Tokio pobūdžio tarptautinei operacijai pirmąkart vadovo Hagoje įkurtas koordinavimo centras.
Šiaurės Airijoje sulaikytiems aštuoniems, o Lietuvoje dviem šios gaujos nariams skirta griežčiausia sankcija – suėmimas. Didelės apimties ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas.
Tarptautinio nusikalstamo sindikato lyderiu įvardijamas anksčiau neteistas K.Klemauskas.
Žemaitis dangstėsi verslininko vardu – vadovavo Plungėje įkurtai autoserviso įmonei „Transfortas“.
Teisiami ir sūnus, ir motina
Iš šalies atrodė, kad iki suėmimo daugiau laiko praleisdavęs ne Šiaurės Airijoje, o Lietuvoje K.Klemauskas čia rūpindavosi tik savo legalaus verslo reikalais.
Kai per kratas „Transforto“ teritorijoje po žeme aptiktos slaptavietės su didelėmis pinigų sumomis, Plungės verslininką prislėgė nauji įtarimai dėl nusikalstamai įgytų lėšų legalizavimo.
Klaipėdos apygardos teisme jau atversta viena su K.Klemausku susijusi baudžiamoji byla – jam ir dvejais metais vyresnei gyvenimo draugei plungiškei Jurgitai Rupeikienei pareikšti kaltinimai dėl labai didelio narkotikų kiekio platinimo, bendrininkavimo.
Įtarimų neišvengė K.Klemausko motina Danutė Klemauskienė – Plungės namo, kuriame ji gyveno, rūsyje kriminalistai aptiko nemenkas nežinia iš kur ten atsiradusių grynųjų pinigų sumas.
D.Klemauskienė, pasitelkusi vieną Kretingos juristą, buhalterę, tuos pinigus bandė apgaulingai legalizuoti. Dėl to moteris, kaip ir jos sūnus, irgi stojo prieš teismą.