Teismas išnarpliojo korupcijos bylą: mokyklų direktorės melžė verslininką

2023 m. birželio 25 d. 13:46
Bauda nuo 753 eurų iki beveik 17 tūkstančių eurų. Tokią bausmę Šiaulių teisme penktadienį išgirdo dėl kyšių pričiuptos buvusios mokyklų direktorės, jas kyšiais maitinęs verslininkui bei jų talkininkai.
Daugiau nuotraukų (4)
Buvusi „Rasos“ progimnazijos direktorė 44 metų Audronė Ispiryan turės sumokėti beveik 13,2 tūkstančio eurų ir negalės dirbti valstybės taryboje 4 metus. 
Iki korupcijos skandalo Sporto gimnazijai vadovavusi 55 metų Irma Abromaitienė nubausta daugiau kaip 7,5 tūkstančio eurų bauda. Be to, iš direktorės į pavaduotojas perėjusiai šiaulietei teks ieškotis ir darbo, nes jai uždrausta 3 metus dirbti valstybės tarnybose.
Šias pedagoges kyšiais maitinęs bendrovės „Švaros piramidė“ savininkas 53 metų Vidmantas Šimkus nubaustas beveik 17 tūkstančių eurų bauda. Šiaulietis privalės grąžinti beveik 8,3 tūkstančio eurų, kuriuos apgaule gavo iš Užimtumo tarnybos.
Buvusi „Švaros piramidės“ valymo paslaugų vadovė 43 metų Aušra Brikienė turės sumokėti daugiau kaip 7,5 tūkstančio eurų baudą. Buvusiai ilgametei „Rasos“ progimnazijos buhalterei 56 metų Rimai Andrijauskienei skirta beveik 5,7 tūkstančio eurų bauda.
Pastarosios sutuoktinis 70 metų Vladas Andrijauskas ir buvusi „Švaros piramidės“ vadybininkė 56 metų Rasa Gutkauskienė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Tiesa, abu privalės sumokėti po 753 eurus į nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų fondą. 
Sėmė kyšius už palankumą
2017 m. kovą operaciją atlikę STT agentai sulaikė trijų mokyklų vadoves – A.Ispiryan, I.Abromaitienę ir Medelyno progimnazijai vadovavusią Ingridą Mazrimienę.
Pastaroji kaltę pripažino išsyk, todėl buvo atleista nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir prieš teismą nestojo. Tai padėjo jai išsaugoti ir darbo vietą, be to, pedagogė turėjo sumokėti daugiau 1500 eurų baudą ir prarado kyšiais gautus 1300 eurų.
Bylos duomenimis, kyšiai pedagogėms buvo mokami kiekvieną mėnesį. Jos buvo pamaloninamos 100–200 eurų „priedu“, kad palankiau žiūrėtų į valymo paslaugą teikiančią įmonę – ne tik nenutrauktų sutarčių, bet ir vėliau jas pratęstų. 
Pasipelnė beveik 10 tūkst. eurų
Į kyšininkavimo schemas buvo įpainiotos ir dvi šios įmonės darbuotojos – valymo paslaugų vadovė A.Brikienė bei vadybininkė R.Gutkauskienė. 
Jų pareiga buvo nuvežti vadinamąją  įmonės „paramą“, kad mokyklų direktorės nereikštų pretenzijų dėl paslaugų kokybės. 
Iš viso per kelerius metus iš „Švaros piramidės“ bendrovės trim direktorėms išmokėta 9660 eurų. Didžiąją dalį – 7160 eurų – išmelžė A.Ispiryan, I.Mazrimienė gavo 1300, o I.Abromaitienė – 1200 eurų. 
Išnaudojo neįgalumo kortą
Be to, buvo sukurpta ir schema įdarbinti „mirusią sielą“. Ja tapo buhalterės R.Andrijauskienės sutuoktinis neįgalumą turintis V.Andrijauskas.
Šis šiaulietis nedirbo nė dienos, bet į jo sąskaitą kiekvieną mėnesį kapsėjo pinigai. Jie daugiausia buvo naudojami direktorės A.Ispiryan palankumui pelnyti.  
Neįgaliųjų įdarbinimas yra remiamas valstybės, tad ji patyrė žalos. Tyrėjai paskaičiavo, kad ši lauko darbininko „mirusi siela“ valstybės biudžetui per Užimtumo tarnybos programas kainavo beveik 8300 eurų. 
Didžioji dalis pinigų – 7160 eurų atgulė į A.Ispiryan kišenę, kiti liko papirkimu, sukčiavimu, apgaulingu buhalterine apskaitos tvarkymu apkaltintam verslininkui.
Kaltę pripažino ne visi
Direktorės posto netekusios A.Ispiryan ir I.Abromaitienė tikino esančios nekaltos, iš savo įmonės „Švaros piramidė“ direktorių į vadybininkus pasitraukęs V.Šimkus kaltę pripažino iš dalies. 
Verslininkas įtikinėjo, jog kyšininkavimo schemą sumanė pačios pavaldinės, kurioms dėl užimtumo kituose versluose buvo patikėjęs veiksmų laisvę. „Švaros piramidės“ įmonės darbuotojos R.Gutkauskienė ir A.Brikienė kaltės neneigė, bet sako vykdžiusios įmonės savininko ir vadovo V.Šimkaus nurodymus. 
Teisiamuosius galėjo paguosti nebent tai, kad ši operacija buvo atlikta 2017 m. pavasarį, o ne metų pabaigoje, nes nuo rudens už korupcines veikas baudžiama kur kas griežčiau. 
Be to, ir baudos jiems skaičiuojamos pagal 2017 m. galiojusio minimalus gyvenimo lygio (MGL) dydį.
Tiesa, Šiaulių teismo nuosprendis - ne galutinis, jį dar galima apskųsti.
TeismasbausmėsŠiauliai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.