Interpolo ieškomi lietuviai – kas tokie ir kodėl visame pasaulyje paskelbta jų paieška

2023 m. vasario 25 d. 15:09
Lrytas.lt
Nužudymai, narkotikų kontrabanda, prekyba ginklais ir sprogmenimis, mirtina avarija, pasikėsinimas nužudyti – tai nusikaltimai, kuriais yra kaltinami Interpolo ieškomi lietuviai.
Daugiau nuotraukų (21)
Pastaruoju metu Lietuvos žiniasklaida vis skelbdavo vienokius ar kitokius ieškomusių Lietuvos nusikaltėlių sąrašus, tačiau juos dažniausiai sudarydavo Lietuvos policija ar Europolas. Kurių Lietuvos piliečių ieško Interpolas, pastaruoju metu mes dažniausiai ir negirdėdavome.
Tad lrytas.lt nusprendė atidžiau pažvelgti ir į šios organizacijos sąrašą.
Interpolas yra 190 pasaulio valstybių vienijanti organizacija, teisėsaugos pareigūnams leidžianti realiu laiku keistis informacija apie ieškomus nusikaltėlius, vogtas transporto priemones, vogtas meno vertybes, dingusius be žinios žmones, DNR, pirštų antspaudus ir pan.
„Red Notices“ yra Interpolo ieškomų nusikaltėlių ir pasislėpusių įtariamųjų sąrašas, kurį pildo visos šalys narės, o jį patikrinti irgi gali bet kurios šalies pareigūnai.
Iš viso šiuo metu Interpolo svetainėje viešai yra skelbiamas daugiau nei 7 tūkst. bėglių sąrašas, tarp kurių ir 6 lietuviškos pavardės. Visų Lietuvos piliečių paiešką yra paskelbę Lietuvos pareigūnai. Į šį visame pasaulyje ieškomų žmonių sąrašą yra įtrauktas ir vienas užsienietis, su kuriuo norėtų pabendrauti mūsų šalies tyrėjai – sukčiavimu įtariamas Izraelio pilietis.
Tiesa, reikia pažymėti, kad ieškomų lietuvių sąrašas, tikėtina, yra ilgesnis, nes ne visos pavardės skelbiamos viešai.
Pagrindas – suėmimo nutartis
Kaip lrytas.lt informavo Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Interpolo tinklapyje ieškomų asmenų profiliai matomi viešai nuo to momento, kai paskelbiama paieška ir pažymima, kad leidžiama informaciją skelbti viešai. Tokia informacija matoma iki tarptautinės paieškos nutraukimo.
„Interpolo kanalu paieška gali būti skelbiama neturint Europos arešto orderio, o tik gavus teismo nutartį asmenį suimti“, – teigiama LKPB atsakyme į lrytas.lt paklausimą apie Interpolo paieškos niuansus.
Atsakyme pažymima, kad tuo tarpu į Europolo ieškomiausių asmenų tinklapį patenka tik tie žmonės, kurių atžvilgiu išduotas Europos arešto orderis, o ieškomiausių asmenų sąrašas kasmet keičiasi priklausomai nuo ENFAST (Europos besislapstančių asmenų paieškos grupių tinklas) organizuojamos kampanijos esmės.
„Kiekvienais metais Europolas, remdamas ENFAST tinklą organizuoja informacinę kampaniją, kurios metu aktyviai skleidžiama informacija apie tam tikrus nusikaltėlius, kurių kandidatūras privalo pateikti kampanijoje dalyvausiančios valstybės narės. Šių metų (2022 m. – red. past.) Europolo informacinė kampanija buvo orientuota į nusikalstamų susivienijimų, bei organizuotų nusikalstamų grupių narius.
Europolo ieškomiausių asmenų sąraše Lietuvos pareigūnai gali nuolatos skelbti du ieškomiausius asmenis, o jau minėtos kampanijos metu, prie dviejų Lietuvos ieškomų asmenų, pareigūnai gali papildomai paskelbti dar 4 ieškomus asmenis pagal nusikalstamų susivienijimų ar organizuotų nusikalstamų grupių narių vaidmenis. Pasibaigus kampanijai, jos metu viešai skelbti asmenys (jei jie nesulaikyti) pašalinami, nes kitų metų kampanijos metu bus skelbiami nauji, papildomai ieškomi asmenys“ , – teigia LKPB informaciją apie tarptautinės paieškos subtilumus redakcijai perdavęs Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Interpolas, skirtingai nei Europolas, atskirai nesudarinėja ieškomiausių asmenų sąrašo, todėl Interpolo paieškoje esančių žmonių pavardės dažnu atveju neatitinka ir Europolo ieškomiausių asmenų sąrašo. Nors, kaip matysime vėliau, pasitaiko ir sutapimų.
„Lietuvos kriminalinės policijos biuro tarptautinių ryšių valdybos pareigūnai patys, rankiniu būdu pildydami paieškos formą, turi galimybę ieškomo asmens profilį paviešinti Interpolo kanalu, tai dažniausiai siejama su turima informacija apie asmenų slapstymosi vietą ne Šengeno erdvės valstybių teritorijoje, todėl pareigūnai dėl jų viešinimo kiekvienu atveju sprendžia individualiai“ , – rašoma LKPB informacijoje.
Tad kurių Lietuvos piliečių paiešką šiuo metu galime matyti viešai skelbiamame Interpolo ieškomų bėglių sąraše?
Vytautas Avižinis
Vytautas Avižinis (gim. 1983 m.) ieškomas dėl nužudymo. Jo paiešką 2018 m. liepos 5 d. iniciavo Alytaus apskrities VPK.
Kaip lrytas.lt jau yra skelbęs, nusikaltimas, dėl kurio ieškomas V.Avižinis, įvykdytas 2011 m. sausio 9 d. Tąkart Druskininkuose V.Avižinio nuomojamame bute pradėjo girtauti keturi vyrai. Turimais duomenimis, visi jie priklausė prekybos žmonėmis gaujai.
Vėliau išgertuvės buvo pratęstos V.Avižinio sėbro Andriaus Burbos bute, tuo metu ten buvo ir jo tuometinė žmona mačiusi visus įvykius ir po kelerių metų liudijusi pareigūnams prieš savo vyrą bei V.Avižinį.
Moteris pasakojo mačiusi, kaip virtuvėje girtavę trys vyrai staiga dėl kažko susikivirčijo. V.Avižinis staiga užpylė ant kartu girtavusio Mariaus Tiškino iš keptuvės karšto aliejaus, o po to kartu su A.Burba ėmė jį mušti – spardė, daužė kumščiais.
M.Tiškinas 2010 m. pabaigoje buvo bedarbis, ką tik paleistas iš kalėjimo Šveicarijoje. Vyras po avarijos turėjo fizinę negalią, jam buvo sunku susirasti darbą, tad jį netrukus užverbavo žmonių prekeiviai ir vyriškis klusniai vykdė visus jų paliepimus.
Pasak nužudymą mačiusios buvusios A.Burbos sutuoktinės, aukai netekus sąmonės, smurtautojai suvyniojo kūną į vyšninės spalvos antklodės užvalkalą su geltonomis žvaigždutėmis ir nuvežė į nežinomą vietą.
Nors automobilį ir abu įtariamuosius su juodu maišu, iš kurio kyšojo batai vėliau miške matė vienas liudininkas, M.Tiškino kūnas iki šiol nerastas. O svarbus liudininkas, 2021 m. pradžioje turėjęs teismui pristatyti svarbius šios bylos įrodymus netikėtai mirė nuo COVID-19 prieš pat pasirodydamas teisme.
Tuo tarpu buvusi A.Burbos sutuoktinė teisėsaugai apie žmogžudystę pranešė tik po skyrybų su savo vyru. Ji teigia, kad anksčiau jai buvo grasinama.
Teisėsaugai susidomėjus šia kraupia istorija, A.Burba ir V.Avižinis pasislėpė, ištrynė savo nuotraukas iš socialinių tinklų. A.Burba vėliau buvo sulaikytas Vokietijoje, o V.Avižinis iki šiol slapstosi.
Mindaugas Bedunkevičius
Mindaugas Bedunkevičius (gim. 1979 m.), kaip nurodoma Interpolo duomenų bazėje, Lietuvoje ieškomas dėl neteisėtos prekybos narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, neteisėtos prekybos ginklais, šaudmenimis ir sprogmenimis, didelio kiekio narkotikų kontrabandos.
M.Bedunkevičiaus paiešką 2019 m. birželio 5 d. iniciavo Kauno apskrities VPK.
Viešai prieinamos informacijos apie M.Bedunkevičiaus paiešką ar jam inkriminuojamas veiklas internete nėra. Gerai paieškojus galima tik rasti informacijos, kad žmogus tokiu vardu ir pavarde kurį laiką yra vadovavęs įmonei, besiverčiančiai automobilių prekyba.
2021 m. antroje pusėje paskelbtame Registrų centro informaciniame leidinyje jau nurodoma, kad ta įmonė yra išregistruota.
Arūnas Stiklioraitis
Arūnas Stiklioraitis (gim. 1986 m.) yra vienas labiausiai ieškomų pastarųjų metų Lietuvos nusikaltėlių. Jo paiešką Kauno apskrities VPK paskelbė 2017 m. liepos 27 d. po to, kai jis buvo nuteistas kalėti 11 metų už žmogžudystei prilygintą avariją, per kurią žuvo 22 metų vaikinas, o jo 23 metų sužadėtinė buvo sunkiai sužeista.
„Kamuolinių“ gaujai priklausantis vyras kartais vadinamas siaubą ant ratų sėjančiu kelių monstru. Po to, kai dėl teismų ir prokuratūros neapsižiūrėjimo jis pasislėpė, A.Stiklioraičiui buvo išduotas Europos arešto orderis. Tačiau šią detalę netrukus pražiopsojo ir Vokietijos policija. Lietuvis buvo sulaikytas įtariant jį vagystėmis, tačiau netrukus vokiečiai vyrą paleido ir bėglys vėl pasislėpė.
Ne kartą Skandinavijoje už plėšimą ir vagystes teistas A.Stiklioraitis tragišką avariją sukėlė 2014 metų sausio 30 dieną – triskart viršydamas leistiną greitį, Karaliaus Mindaugo ir A.Juozapavičiaus prospektų sankryžoje jis rėžėsi į „Opel Astra“, kurio vairuotoja greičio neviršijo. A.Stiklioraitis lėkė maždaug 150 kilometrų per valandą greičiu.
Per avariją „Opel“ vairuotoja buvo sunkiai sužeista, o jos sužadėtinis žuvo. Bylos tyrimas ir jos svarstymas teismuose užtruko ilgiau nei ketverius metus, kaltę dėl avarijos nesėkmingai bandė prisiimti A.Stiklioraičio 25 metų draugas Darius Vilūnas, kuris buvo nuteistas už melagingų parodymų davimą.
Iki pasislėpė nuo teisėsaugos, A.Stiklioraitis eismo taisykles iš viso buvo pažeidęs 34 kartus, du kartus jis buvo nutvertas girtas vairuojantis transporto priemones. Jis taip pat yra įkliuvęs dėl virtinės plėšimų ir vagysčių užsienyje.
Dar iki tragiškos avarijos, per kurią žuvo žmogus, 2013 metų spalį A.Stiklioraitis, automobiliu „Volkswagen Golf“ skriedamas 116 kilometrų per valandą greičiu, Kaune, H. ir O.Minkovskių gatvėje, rėžėsi į „Honda Civic“, vairuojamą jauno kauniečio. Pastarasis du mėnesius buvo ištiktas komos. Didžiulių medikų pastangų dėka jaunuolį pavyko išgelbėti.
Vykstant šios avarijos tyrimui, A.Stiklioraitis nesiliovė siautėti keliuose ir po kelių mėnesių sukėlė kitą tragišką avariją, per kurią jau žuvo žmogus. Teismai iki šios avarijos kelių monstrui buvo švelnūs, apsiribodavo baudomis ir teisių atėmimu.
Tačiau net ir nuteisus kalėti 11 metų už mirtinos avarijos sukėlimą, A.Stiklioraitis toliau vaikščiojo laisvėje – po Kauno apygardos teismo nuosprendžio paskelbimo 2017 metų vasarį jis nebuvo suimtas. Susizgribta tik tada, kai Lietuvos apeliacinis teismas atmetė jo skundą, o šaukštai jau buvo po pietų – A.Stiklioraitis buvo dingęs.
Egidijus Kiveris
Lietuvos teisėsaugai nėra paslaptis, kur gyvena ir kuo užsiima nuo 2016 m. lapkričio 10 d. ieškomas Egidijus Kiveris (gim. 1971 m.). Ką ten teisėsauga – lietuvis turi veikiantį „Facebook“ profilį ir ten karts nuo karto viešina savo gyvenimo Brazilijoje detales. Pastarąjį kartą viešai matomos nuotraukos buvo įkeltos sausio 11 d.
Problema yra ta, kad nors ir gavusi Lietuvos prašymą dėl ekstradicijos, Brazilija jo vykdymą yra sustabdžiusi.
E.Kiveris 2013 m. buvo nuteistas dėl narkotikų kontrabandos. Jam buvo skirta švelni bausmė – vos 2 metai kalėjimo. Tačiau vyras nepanoro jos atlikti ir pasislėpė.
Portalas „Delfi“ yra skelbęs, kad E.Kiveris yra Pietų Amerikos šamanų pasekėjas ir nuteistas jis buvo už tai, kad siuntėsi iš Brazilijos į Lietuvą psichotropines medžiagas DMT ir harminą, vadinamąją ajahuaską (haliucinogeninis gėrimas, kurį naudoja indėnų šamanai, kad susijungtų su dvasiomis).
Siuntinys buvo sulaikytas muitinėje, jį atsisiuntęs ir teisme kaltę iš dalies pripažinęs E.Kiveris buvo nuteistas.
Po nuosprendžio paskelbimo vyras pasislėpė, Vilniaus apskrities VPK paskelbė jo paiešką, buvo išduotas Interpolo arešto orderis, galiojantis iki šiol.
2017 m. E.Kiveris buvo sulaikytas Brazilijoje, bet po metų ši šalis informavo Lietuvą, kad ekstradicijos procesas sustabdytas, kol bus išnagrinėtas lietuvo prašymas dėl prieglobsčio.
Neringa Jakelaitienė
Interpolo ieškomiausių sąraše yra ir viena moteris. Tai – Neringa Jakelaitienė (gimusi 1978 m.). Dar 2014 m. ji buvo nuteista pusšeštų metų kalėti dėl pasikėsinimo nužudyti buvusį sugyventinį. Nuosprendį moteris skundė, tačiau supratusi, kad kalėti teks, pasislėpė.
Kaip paaiškėjo teisme nagrinėjant bylą, 2006 metų kovo 4-osios rytą N.Jakelaitienė kerštaudama, kad ją paliko, bandė sudeginti buvusį savo sugyventinį. Moteris užlipo ant medinio namo laiptinės stogo ir greičiausiai ketino padegti buvusio draugo butą, bet vyras išgirdęs triukšmą atidarė langą ir pažiūrėjo, kas vyksta kieme.
Tuo pasinaudojo N.Jakelaitienė. Iš atsinešto butelio, ji šliukštelėjo ant vyro benzino, žiebtuvėliu jį padegė ir patraukė į artimiausią kavinę. Vėliau ji buvo rasta kavinės tualete su nebaigtu gerti buteliu alkoholio.
Buvęs N.Jakelaitienės sugyventinis buvo sunkiai sužalotas – apdegė apie 52 procentus kūno. Vyras iškart nurodė jį padegusią moterį, tačiau ji kaltę neigė ir elgėsi taip, kad tyrėjai suabejojo jos psichikos būkle.
N.Jakelaitienei buvo skirta psichiatrijos ekspertizė. Nors jai nustatytas mišrus asmenybės sutrikimas, gydytojai nusprendė, kad padegdama sugyventinį ji galėjo suprasti savo veiksmus ir už juos turi atsakyti.
Pati N.Jakelaitienė, tikėdamasi, kad bus pripažinta neveiksnia ir išsisuks nuo teistumo, tvirtino, jog jos ligos daug sunkesnės, nei sakė psichiatrai, – esą ją kamuoja šizofreniniai sutrikimai, depresija, jai esą reikia nuolatinės medikų priežiūros, todėl jai bus sunku atlikti bausmę.
Paaiškėjus, kad teisiamųjų suolo išvengti nepavyks, N.Jakelaitienė pradėjo skundais atakuoti visas įmanomas instancijas. Moteris nenurimo ir prasidėjus teismams. Ji šalino teismus, prokurorę, teismo sekretorę, nuolat keitė advokatus, pati juos užsipuldavo teismo salėje, stabdydavo procesą prašymų srautu, reikalaudavo kviesti įvairių sričių specialistus ar tiesiog numodavo ranka į teismo posėdžius, pareiškusi, kad serga.
Taip Klaipėdos apygardos teisme N.Jakelaitienė procesą stabdė net trejus metus. Bet nei isteriškas ilgesys, nei maldavimai ir ašaros nepadėjo.
Palangiškės N.Jakelaitienės pavardę Lietuva sužinojo 2013 m., kai Seime buvo naikinama iš Lietuvos tuo metu dingusios N.Venckienės teisinė neliečiamybė.
Kartu su kitais veikėjais palaikyti N.Venckienės atvykusią N.Jakelaitienę tąkart ištiko isterija. Ji klykė, verkė, kažką nerišliai šūkaliojo lietuvių ir anglų kalbomis, o kai apsaugos darbuotojai paprašė palikti Seimo rūmus, pasipriešino. Jiems neliko nieko kita, kaip tik paimti moterį už parankių ir palydėti iki durų.
Vedama N.Jakelaitienė ir toliau muistėsi, nerišliai kalbėjo apie tai, kad ją nuodija, į maistą beria miltelius.
Įdomu tai, kad nors apie N.Jakelaitienės paiešką galima viešai sužinoti iš Interpolo duomenų bazės, patikrinus viešai prieinamą Lietuvos vidaus reikalų ministerijos ieškomų asmenų registrą, duomenų apie N.Jakelaitienės paiešką sistema neranda.
„Duomenų, kad šis asmuo įtrauktas į Ieškomų asmenų duomenų bazę, nėra“, – toks įrašas pasirodo VRM ieškomų asmenų registre vedant į jį N.Jakelaitienės.
Tiesa, kiek žemiau galima rasti ir pastabą, kad tai nebūtinai reiškia, jog žmogus nėra įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą: „Jei ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas nusprendžia neskelbti duomenų apie ieškomą asmenį internete, tai šiame puslapyje apie šiuos ieškomus asmenis duomenys neatvaizduojami“.
Komentuodamas šį atvejį LKPB lrytas.lt irgi patvirtino, kad tik nuo bėglio ieškančio pareigūno sprendimo priklauso bus viešai skelbiama informacija apie paiešką ar ne: „Dėl asmenų, kurie pateko į ieškomų asmenų Interpolo paiešką, tačiau jų paieška nesimato IRD (Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos – red. past.) registre pažymime, kad jie ieškomi ir Lietuvoje, tačiau skelbdamas paiešką pareigūnas priima sprendimą (pažymėdamas tai registre), kad jo paieška būtų matoma viešai Lietuvoje“.
Algimantas Ringaila
Algimanto Ringailos (gim. 1979 m.) Kauno apskrities VPK ieško nuo 2014 m. birželio 20 d.
Jis įtariamas dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje, taip pat ir neteisėtu narkotinių ir psichotropinių medžiagų gabenimu.
2016 m. sausio mėn. Europolui sukūrus labiausiai ieškomų Europos bėglių svetainę eumostwanted.eu ir pirmą kartą paviešinus visoje Europoje labiausiai ieškomų 45 bėglių pavardes, tarp jų buvo ir keturi lietuviai. Algimantas Ringaila tąkart buvo vienas iš jų.
Pasak Europolo informacijos, Agurkinių grupuotei priskiriamas A.Ringaila įtariamas tuo, kad būdamas šios grupuotės nariu narkotikus gabendavo itin dideliais kiekiais. Įtariama, kad Agurkinių gaujai vyras priklausė nuo 2005 m. iki 2014 m.
2022 m. pabaigoje skelbtame Europolo ieškomiausiųjų sąraše A.Ringailos jau nebuvo, ten puikavosi kitos šešios pavardės. Tačiau Interpolo sąraše šis įtariamasis vis dar yra.
Ronnen Irani Oren
Visi aukščiau išvardinti lietuviai į Interpolo ieškomiausiųjų sąrašą pateko Lietuvos pareigūnų prašymu. Kitos šalys mūsų tautiečių Interpolo kanalais neieško arba apie tai viešai nėra skelbiama. Tačiau jei pažiūrėti pilną sąrašą žmonių, kurių Lietuva ieško Interpolo kanalais, ten rasime dar vieną pavardę.
Izraelio piliečio Ronnen Irani Oren (gim. 1969 m.) Lietuva ieško, kaip nurodoma Interpolo duomenų bazėje, dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo.
Vidaus reikalų ministerijos duomenų bazėje, kaip ir Neringos Jakelaitienės atveju, pranešama, kad žmogus tokia pavarde nėra įtrauktas į ieškomų asmenų registrą, tačiau taip pat paliekama išlyga, kad gal tai yra ikiteisminio tyrimą atliekančio pareigūno sprendimas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.