Didelės ir gerai organizuotos narkotikų platintojų gaujos pėdsakas driekiasi į įkalinimo įstaigas.
Pareigūnams pavyko likviduoti dvi didžiules, pogrindžio verslo tapusias plantacijas. Pirminiais duomenimis, bendra kanapių vertė juodojoje kalėjimų rinkoje sudarytų apie 300 tūkst. eurų, jei jos ten būtų patekusios jau paruoštos vartojimui.
Tyrėjų duomenimis, kanapes augino ir plantacijas prižiūrėjo pernai iš kalėjimo išleistas 29 metų vyras, gyvenantis Kauno regione. Buvusį kalinį stebėjo Probacijos tarnyba – pareigūnai lankydavosi jo namuose, tikrindami, ar jis nepažeidžia nustatytų sąlygų, skirtų anksčiau bausmės termino pabaigos išleidžiamiems nuteistiesiems.
Pirminiais duomenimis, nusikalstamo verslo siūlo galas ir buvo užčiuoptas jo patikrinimo laikotarpiu.
Be buvusio kalinio, Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai sulaikė du jo bendrininkus – 22 metų brolį ir buvusį 29 metų kariškį, pas kurį per kratą rastas sprogmuo.
Yra filmuota medžiaga, kaip vienas įtariamųjų sučiumpamas automobilyje.
Baudžiamojon atsakomybėn dėl labai didelio narkotikų kiekio platinimo patraukti asmenys šiomis dienomis buvo suimti. Dviem gaujos nariams teismas skyrė ilgiausiai leistiną 3 mėnesių suėmimą, o trečias suimtas 2 mėnesiams. Jiems visiems gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.
Pagrindiniu įtariamuoju iš trijulės yra laikomas minėtas buvęs kalinys. Anksčiau jis buvo teistas Vokietijoje už nusikaltimus, nesusijusius su narkotikais. Šios šalies pareigūnai perdavė vyrą kolegoms iš Lietuvos – bausmę už savo klystkelius užsienyje jis atliko mūsų valstybėje.
Įtariamųjų ratas tyrimo metu gali išsiplėsti.
Nuošali sodyba – prie miško
Kauno apygardos prokuratūroje antradienio rytą surengė spaudos konferenciją, kurios metu buvo paskelbta daugiau detalių apie sėkmingą išskirtinio masto operaciją.
Konferencijoje dalyvavo Kauno apygardos prokuratūros vadovas Dalius Valkavičius, Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas ir šios įstaigos Kriminalinės žvalgybos valdybos viršininkas Jevgenijus Chleborodovas.
Kanapių plantacijos buvo įrengtos Jonavos ir Ukmergės rajone esančiose sodybose.
Jonavos rajone kanapės augintos gyvenvietėje, vieno įtariamųjų namo rūsyje, o Ukmergės apylinkėse – nuošaliame vienkiemyje prie miško, negyvenamame name, per pirmą ir antrą aukštus.
„Atoki sodyba tikriausiai buvo įrengta, turint tikslą auginti ir realizuoti labai didelius kiekius kanapių. Per kratas buvo aptikta maždaug 200 vazonų su šiais augalais.
Dalis narkotikų galėjo būti skirta ir įkalinimo įstaigoms“, – pasakojo V.Kulikauskas.
Pareigūnams pavyko užkirsti kelią, jog jie nepatektų pas vartotojus laisvėje ir kalėjimuose.
Vien tik šiais metais dėl neteisėto disponavimo narkotikais įkalinimo įstaigose pradėti 333 ikiteisminiai tyrimai, daugumą jų atlieka Kauno apygardos prokuratūra.
„Tendencijos nėra raminančios“, – atkreipė dėmesį Kalėjimų departamento vadovas.
Aptiko garsinę miną
„Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl įtariamųjų suėmimo. Du iš jų suimti maksimaliam 3 mėnesių laikotarpiui, vienas – dviem mėnesiams“, – pranešė vyriausiasis Kauno apygardos prokuroras Darius Valkavičius.
Vienas įtariamųjų anksčiau dirbo kariuomenėje. Jis nėra teistas.
Kaip šis vyras įsiliejo į gaują, šiuo metu nustatinėjama.
Per kratą „Aro“ pareigūnai pas jį aptiko sprogmenį, kuriam laikyti, suprantama, jis neturėjo leidimo.
Pirminiais duomenimis, tai yra garsinė mina ar panaši priemonė, skirta įspėti apie pašalinių patekimą į sodybos teritoriją. Jos paskirtis – ne naikinti, o duoti signalą
Sekliai dirbo ir naktimis
„Tyrimas buvo atliekamas 3 mėnesius. Po jis išsirutuliojo į didelio masto operaciją“, – pranešė J.Chleborodovas.
Pareigūnai tyrimą pradėjo, gavę informacijos apie kalinį, kuris buvo lygtinai paleistas iš Pravieniškių pataisos namų. Bausmės laikas jam turėjo baigtis 2023 metų vasarą.
Tačiau išėjęs į laisvę pernai rugpjūtį, jis ir toliau pasuko nusikaltimų keliu.
Kriminalinės žvalgybos pareigūnai įdėjo daug pastangų, kad demaskuotų kvaišalų prekeivius – teko dirbti ir naktimis.
Kriminalistams pavyko nustatyti vietas, kuriuose buvo auginamos kanapės.
Viena jų, sodyba Ukmergės rajone, buvo visiškai negyvenama – į ją nusikaltėliai atvykdavo tik tamsiu paros metu, laikydamiesi griežtos konspiracijos.
Įranga – aukšto lygio
Abejose sodybose laboratorijos buvo įrengtos itin profesionaliai, į įrangą investuojant dideles pinigų sumas.
Narkotinių medžiagų turintys augalai būdavo kruopščiai prižiūrimi, pasirūpinus drėgmės ir reikalingos temperatūros palaikymu.
Atsargūs platintojai pasistengė, kad aukšto lygio vėdinimo įranga nuslopintų jautrų specifinį kvapą, kurį skleidė kanapių plantacija.
Tuščioje ir atokioje sodyboje Ukmergės rajone tai buvo mažiau svarbu, tačiau Jonavos rajono gyvenvietėje, nuosavų namų kvartaluose įrengtoje laboratorijoje kvapus pašalinti būtinai reikėjo. Ir gaujai tą pavyko pasiekti – niekas iš vietos žmonių neįtarė, kuo verčiasi jų kaimynas.
Dalis kvaišalų jau buvo paruoštos fasavimui, sudėti į atskirus maišus. Įtariama, kad tam tikrą kiekį kanapių platintojams pavyko realizuoti įkalinimo įstaigose.
Kiek iš viso per kratas jų buvo aptikta, paaiškės per ekspertizę.
Demaskuotos laboratorijos yra vienos iš didžiausių, kurias pareigūnams pavyko aptikti Lietuvoje.
Užkirsti kelią sudėtinga
Sukontroliuoti narkotinių medžiagų patekimą į kalėjimus yra sudėtinga.
Kanapių, kaip ir kitų rūšių kvaišalų srautai kalinius pasiekia įvairiais būdais – jie permetami per tvoras, įneša arba tarnybiniu transportu įveža korumpuoti pataisos namų darbuotoja, per pasimatymus pristato giminaičiai.
Pastaruoju metu daugėja atvejų, kuomet atsiunčiami laiškai, pamirkyti į psichotropines medžiagas.
Kauno apygardos prokuratūroje šiais metais į teismą buvo perduotos į teismą 99 bylos dėl disponavimo narkotikais ir jų platinimo įkalinimo įstaigose, dar 86 ikiteisminiai tyrimai šiuo metu yra atliekami.