Dramatiška kėdainiečio istorija: 1996 metais dėl negrąžinto kredito pabėgo į Rusiją, buvo pripažintas mirusiu, bet rastas gyvas Susirgęs reta liga, Sibiro sodybos šeimininkei tapo nereikalingas

2022 m. rugsėjo 30 d. 22:10
65 metų Jono A. iš Kėdainių rajono istorija verta įtempto siužeto trilerio – sovietmečiu kolūkio pirmininku dirbęs vyras prieš ketvirtį amžiaus pabėgo į Rusiją, pareiškus jam įtarimus byloje dėl galimo finansinio nusikaltimo, o vėliau teismo buvo pripažintas mirusiu. Tačiau dabar pagaliau pavyko išsiaiškinti tiesą – trečiadienį Kėdainių teismui panaikinus minėtą sprendimą, sunkia liga sergantis pensininkas galės sugrįžti į Lietuvą.
Daugiau nuotraukų (7)
Jono A. buvusiai žmonai po daugybės metų iš nuotraukų jo neatpažinus, teko atlikti DNR tyrimą, kuris patvirtino jo tapatybę.
Į Lietuvą jis turėtų būti parvežtas, kai tik gaus naujus dokumentus.
Likimo vėjai bėglį nubloškė į Sibire esantį Krasnojarsko kraštą – jis gyveno pas moterį Berezovskio rajone, kurios valdoje padėjo atlikti įvairius ūkio darbus. Paskelbta tarptautinė paieška buvo bevaisė.
Neįtikėtina, tačiau pastaruosius 20 metų būdamas užsienyje, kėdainietis išsivertė be asmens dokumentų – jo lietuviškas pasas nustojo galioti dar 2002 metais. Gali būti, kad jis juo išvis nesinaudojo, kurį laiką turėdamas padirbtus dokumentus.
Kad Jonas A. yra gyvas, išaiškėjo tik pernai, jau po to, kai Kėdainių teismas jį pripažino mirusiu.
Pabėgo į Rusiją
Itin reta gyvenimo istorija pradėjo rutuliotis 1996 metais, kuomet Jonas A. pateko į teisėsaugos akiratį. Buvęs kolūkio pirmininkas tuo metu su šeima gyveno Kėdainių rajono sodyboje.
Jis tapo įtariamuoju pagal tuomečio Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl turto pasisavinimo arba iššvaistymo. Vyriškį buvo nuspręsta suimti.
Kauno prokuroras Haroldas Urbonavičius pasakojo naujienų portalui lrytas.lt, jog vyriškis prieš ketvirtį amžiaus į teisėsaugos akiratį buvo patekęs dėl negrąžintos banko paskolos – dabar už tai tikriausiai jam net nebūtų keliama baudžiamoji byla.
Kėdainietis nelaukė, kol pareigūnai pas jį atvyks su antrankiais. Pasislėpus nuo tardymo, 1996-ųjų birželį buvo paskelbta jo paieška.
Įtariamajam pabėgus į Rusiją, visi galai prapuolė į vandenį – kriminalistai neaptiko jokių jo pėdsakų. Ką jis veikė ilgą laiką šioje šalyje, kur gyveno, nėra žinoma.
Pripažino bėglį mirusiu
Įtariamajam pabėgus į Rusiją, visi galai prapuolė į vandenį – kriminalistai neaptiko jokių jo pėdsakų.
Ką jis veikė ilgą laiką ir kur gyveno, nėra žinoma.
Sutuoktinės prašymu, Kėdainių rajono apylinkės teismas 1998 metų lapkričio 27 dieną juos oficialiai išskyrė.
Moteris liko gyventi tame pačiame name, kurį jiedu buvo pasistatę iki pabėgimo.
Būstas su ūkiniais pastatais liko neįteisinti, todėl buvusi žmona iš pradžių kreipėsi į teismą dėl Jono A. pripažinimo nežinia kur esančiu.
Tai buvo padaryta 2013 metų gegužės 5 dieną, o 2021 metų birželio 25 dieną Kėdainių teismas pripažino vyrą mirusiu, kadangi Lietuvoje apie jį nebuvo gauta jokių žinių.
Kėdainių apylinkės prokuratūra baudžiamają bylą Jonui A. nutraukė dar 2010 metų gruodžio 7 dieną, suėjus senaties apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui.
Neatpažino net brolis ir buvusi žmona
Po oficialaus pripažinimo Joną A. mirusiu, Rusijos lietuvių bendruomenės atstovai atsitiktinai sužinojo, kad jis yra gyvas, gavo duomenų apie jo gyvenamąją vietą.
Paaiškėjo, kad jis ne vienerius metus gyveno pažįstamos moters, Rusijos pilietės sodyboje Krasnojarsko krašte, Berezovskio rajone, kur atlikdavo pagalbinius darbus.
Tada pajudėjo atvirkštinis procesas – pernai rugsėjį apie lietuvių bendruomenė apie sunkios būklės vyrą, sergantį progresuojančia liga, informavo mūsų valstybės ambasadą.
Lietuvos institucijos pernai lapkritį atsiuntė Jono A. nuotraukas jo broliui ir buvusiai žmonai. Tačiau išvaizda laikui bėgant buvo taip smarkiai pasikeitusi, kad artimieji neatpažino kadaise pabėgusio iš Lietuvos kėdainiečio.
Vyriškis nepajėgia nei kalbėti, nei rašyti – jam reikalingas neatidėliotinas gydymas.
Jonui A. susirgus sunkia ir reta liga, valdos šeimininkė rūpintis juo nepanoro ir ėmė ieškoti jo artimųjų, pranešė apie jį Rusijos lietuvių organizacijoms.
Prireikė DNR tyrimo
2021 metų gruodį Lietuvos ambasados darbuotojai apie Joną A. pranešė Kauno prokurorams, o pastarieji kreipėsi į teismą, prašydami panaikinti ankstesnį sprendimą dėl vyro pripažinimo mirusiu.
Dingusio kėdainiečio pirštų antspaudų Lietuvos teisėsaugos duomenų bazėje nebuvo.
Tapatybei nustatyti liepą atliktas DNR tyrimas, kurio metu buvo patvirtintas biologinis ryšys tarp Jono A. ir jo dukters.
Kauno apylinkės teismas trečiadienį patenkino prokuratūros prašymą ir skubos tvarka įpareigojo šio miesto Civilinės metrikacijos skyrių panaikinti įrašus apie vyriškio mirtį.
Į Lietuvą jis galės grįžti, kai mūsų valstybės institucijos išduos jam naujus asmens dokumentus.
pabėgimasKėdainiaipaieška
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.