„Grigeo“ bylos Šiaulių apygardos teismui nepavyko atversti ir antrą kartą

2022 m. rugsėjo 13 d. 11:13
Antradienį Šiaulių apygardos teismas bandė pradėti nagrinėti bylą dėl Kuršių marių taršos.
Daugiau nuotraukų (7)
Šioje byloje, kurią sudaro net 109 tomai, kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo jais bei aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų pareikšti akcinei bendrovei „Grigeo Klaipėda“ ir dar 14-ai esamų bei buvusių šios įmonės darbuotojų.
Teisiamųjų suole atsidūrė ir bendrovės „Grigeo“ prezidentas Gintautas Pangonis, dabartinis bendrovės generalinis direktorius Tomas Eikinas bei dar trys ankstesni šios įmonės vadovai.
Į bylos nagrinėjimą Šiaulių apygardos teisme antradienį iš jų atvyko tik T.Eikinas, valstybės kaltinimą palaikančios prokurorės bei dalis kitų kaltinamųjų gynėjų.
Kiti kaltinamieji ir jų gynėjai posėdyje dalyvavo nuotoliniu būdu.
Byloje – ir atsarginis teisėjas?
Prieš pat posėdį į teismą kreipėsi Klaipėdos krašto bendruomenės asociacijos atstovas, kuris sakė norįs gauti kaltinamąjį aktą, kad būtų galima pareikšti ieškinį byloje. Apie tai asociacijos atstovas posėdžio sekretorei pranešė paskambinęs telefonu.
Kaltinamųjų advokatai prieštaravo, kad ši asociacija taptų proceso dalyve.
Išklausęs advokatų ir prokurorių argumentus bylą nagrinėjantis teisėjas netenkino posėdžių sekretorei telefonu išsakyto Klaipėdos krašto bendruomenės asociacijos atstovo prašymo.
Teisėjui paklausus apie galimybę nagrinėti šią bylą, kaltinamųjų advokatai užsiminė apie atsarginio teisėjo būtinybę, nes bylos nagrinėjimas gali užimti daug laiko.
To jau prašė rugsėjo mėnesį į teismą kreipęsi AB „Grigeo“ atstovai.
Teismo posėdyje dalyvavę kaltinamųjų advokatai bylą nagrinėjančio teisėjo prašė, kad būtų padaryta pertrauka, o per ją būtų paskirtas atsarginis teisėjas, kuris jau nuo pirmojo posėdžio dalyvautų nagrinėjant šią bylą.
Tam, kad atsarginis teisėjas būtų reikalingas nagrinėjant bylą, pritarė ir valstybinį kaltinimą palaikančios prokurorės.
Prašymus išklausęs bylą nagrinėjantis teisėjas paskelbė pertrauką, po kurios pranešė, kad klausimas bus išspręstas per tam tikrą laiką, o apie sprendimą proceso dalyviams bus pranešta kitą savaitę.
Bylos nagrinėjimas buvo atidėtas iki spalio 18 dienos.
Gresia ir bauda, ir laisvės atėmimas
Ikiteisminis tyrimas pradėtas daugiau nei prieš dvejus metus, kai buvo įtarta, kad į Kuršių marias patenka nevalytos gamybinės nuotekos. Buvo įtarta, tai buvo daroma klastojant bendrovės dokumentaciją.
Per kratas pavyko aptikti specialius taršių nuotekų įrenginius bei gauti kitus reikšmingus pradinius duomenis. Prokurorui reikalaujant nevalytų nuotekų išleidimas į Kuršių marias buvo nedelsiant sustabdytas. Bendrovėje buvo pradėti ir gamtosauginiai patikrinimai.
Šioje didelės apimties byloje yra daugiau kaip 20 tūkstančių dokumentų, o kaltinamąjį aktą sudaro daugiau nei 300 puslapių.
Gamtai padarytą turtinę žalą nustatė Aplinkos apsaugos departamentas, kuris pareiškė įmonei daugiau kaip 48 milijonų eurų civilinį ieškinį.
Pirmasis posėdis šioje byloje turėjo vykti dar pavasarį, tačiau bylos nagrinėjimas buvo atidėtas, nes to paprašė neįvardintų trijų ginamųjų advokatai.
Už taršą atsakingiems asmenims gali grėsti iki septynerių metų nelaisvės, o „Grigeo Klaipėdai“ gali būti apribota veikla, įmonė gali būti likviduota, jai gali grėsti iki 5 mln. eurų bauda.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.