Milijonus eurų iš nusikalstamo verslo kelerius metus uždirbdavusi gauja priėjo liepto galą – Ispanijos, Lietuvos, Belgijos, Norvegijos ir Prancūzijos teisėsaugininkai sulaikė 12 šios grupuotės narių ir pateikė jiems įtarimus dėl narkotikų kontrabandos, nelegalaus tabako gamybos ir neteisėtų piniginių lėšų realizavimo.
Tarp įtariamųjų mažiausiai 6 lietuviai, kiti gaujos nariai yra Ukrainos ir Lenkijos piliečiai.
Bandys susigrąžinti į Lietuvą
Vienas Lietuvos pilietis sulaikytas Vilniuje, savo namuose, dar keturi įkliuvo Belgijoje, o gaujos vadu vadinamą asmenį pareigūnai surakino antrankiais Prancūzijoje.
„Sulaikymai vyko visai neseniai, todėl dar nesame gavę visų duomenų apie sulaikytuosius.
Turime informacijos tiktai apie tuos asmenis, kuriems Lietuva buvo išdavusi Europos Sąjungos arešto orderius.
Šiuos asmenis bandysime susigrąžinti į Lietuvą ir čia juos teisti“, – „Lietuvos rytui“ sakė ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros prokuroras Šarūnas Astrauskas.
Neabejojama, kad Belgijoje sulaikytiems lietuviams klausimų turės ir tos šalies teisėsaugininkai, nes įtariamieji buvo sučiupti nelegaliuose tabako gamybos fabrikuose.
Gali būti, kad jie į Lietuvą bus grąžinti tik po to, kai išklausys nuosprendžius Belgijoje.
Siūlo galu tapo gabentojai
Apie šios grupuotės egzistavimą pareigūnai sužinojo prieš pustrečių metų, kai 2020 metų pavasarį Ispanijoje, Malagos mieste, buvo sulaikyti Lietuvos piliečiai, vežę pomidorų skardines.
Patikrinus jų krovinį paaiškėjo, kad deklaruojamos prekės neatitinka jų turinio, – 210 skardinių buvo ne pomidorai, o hašišas.
Iškračius jį iš skardinių ir pasvėrus nustatyta, kad lietuviai iš viso gabeno 207 kilogramus šios narkotinės medžiagos.
Narkotikų kontrabandininkai buvo sulaikyti ir dabar atlieka bausmes Ispanijos kalėjimuose.
Po metų istorija pasikartojo. 2021 metų pavasarį taip pat Ispanijoje buvo sulaikytas vilkikas, kurį vairavo Lietuvos pilietis.
Vilkike rasta ir paimta 200 kilogramų narkotinės medžiagos – marihuanos.
Šis asmuo taip pat atsidūrė už grotų. Tačiau per apklausas tiek jis, tiek anksčiau sulaikytieji prasitarė, jog yra tik eiliniai gaujos nariai, vykdantys savo vadų nurodymus.
Taip teisėsaugos akiratyje atsidūrė lietuvis ir kiti asmenys, o po ilgo ir kruopštaus teisėsaugininkų darbo buvo atskleisti ne tik kiti gaujos nariai, bet ir šios grupuotės veiklos mastas.
Veikla krovė milijonus
Tyrimo metu nustatyta, kad Lietuvos piliečio suburta nusikalstama grupuotė dideliais kiekiais Ispanijoje bei Pietų Afrikos valstybėse įsigydavo narkotinių ir psichotropinių medžiagų, daugiausia kokaino, hašišo bei marihuanos, ir jas parduodavo kitose Europos šalyse, taip pat ir Lietuvoje.
Narkotikus gaujos nariai gabendavo pačiais įvairiausiais būdais – veždavo sausuma, plukdydavo jūromis ir net skraidindavo lėktuvais.
Belgijoje gauja buvo įsirengusi mažiausiai du nelegalius cigarečių gaminimo fabrikus, kuriuose kasdien pagamindavo milijonus cigarečių.
Vien per kratas šiomis dienomis Belgijos pareigūnai fabrikuose rado daugiau kaip 48 milijonus jau pagamintų cigarečių ir 32 tonas joms gaminti reikalingo tabako.
Tarptautinės operacijos metu šiuose fabrikuose pagamintų cigarečių rasta ne vienoje Europos šalyje.
Pasak pareigūnų, iš viso iš apyvartos buvo išimta apie 150 milijonų pagamintų ir realizuoti skirtų cigarečių. Klastotės buvo supakuotos į „Marlboro“, „Winston“, „Richmond“ ir „Lambert & Butler“ pakelius.
Belgija apskaičiavo, kad jeigu visos šios cigaretės būtų realizuotos, valstybei padaryta žala siektų daugiau kaip 76 milijonus eurų.
Gautus milijonus grupuotės nariai leido išmaniai. Jie ne tik investuodavo į savo tolesnį „verslą“, bet ir pirkdavo nekilnojamąjį turtą Europoje, taip pat ir Lietuvoje, įsigydavo įvairių įmonių akcijų.
Nariai – skirtingo amžiaus
Lietuvoje sulaikytas gaujos narys, pasak pareigūnų, nusikalstamoje grupuotėje ėjo aukštas pareigas.
„Jis buvo labai svarbus asmuo“, – „Lietuvos rytui“ sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Ar sulaikyti lietuviai anksčiau buvo žinomi teisėsaugininkams, kol kas neatskleidžiama. Tačiau prokuroras Š.Astrauskas pažymėjo, kad gaujos nariai buvo labai skirtingo amžiaus – jauniausias gimęs 1993 metais, vyriausias – 1964 metais.
Lietuvoje Kriminalinės policijos biuro ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai iš viso atliko 12 kratų.
Jos atliktos ne tiktai Vilniuje sulaikyto asmens gyvenamojoje vietoje, bet ir kitų užsienyje sulaikytų įtariamųjų namuose, patalpose, automobiliuose.
Per kratas buvo rasta ir paimta dešimtys tūkstančių eurų grynųjų pinigų, narkotinės medžiagos ir kitų civilinėje apyvartoje draudžiamų daiktų.
Pareigūnų teigimu, gaujos nariams už jų nusikaltimus gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.