Pradėta nagrinėti baudžiamoji byla – tik vienas iš daugelio epizodų ikiteisminio tyrimo medžiagoje, apimančioje nusikalstamos grupuotės, organizavusios narkotikų platinimo tinklus užsienio šalyse, verbavusios prekeivius, kurie gatvėse pardavinėjo heroiną, kokainą ir kitokius kvaišalus, veiklą.
Tarptautinė nusikaltėlių gauja susekta ir demaskuota bendradarbiaujant trijų Europos Sąjungos valstybių kovos su organizuotu nusikalstamumu tarnyboms. Pirmąkart tokiai operacijai vadovavo Hagoje įkurtas tarptautinis koordinavimo centras.
Tyrimas dar nebaigtas
Kvaišalus užsienio miestų gatvėse pardavinėjo užverbuoti lietuviai ir airiai.
Per kratas aptikta daugiau kaip 136 tūkst. eurų ir 12 tūkst. 400 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų grynaisiais suma veikiausiai yra tik dalis pelno, susižerto iš narkotikų prekybos.
Prieš dvejus metus Airijoje sulaikytiems aštuoniems, o Lietuvoje – dviem šios gaujos nariams skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas. Didelės apimties ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas.
Baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai dėl labai didelio narkotikų kiekio platinimo pareikšti K.Klemauskui ir J.Rupeikienei, yra išskirta, joje užfiksuoti ir gaują sekusių Airijos kriminalistų parodymai.
Teismo suole – ir draugė
Galimu tarptautinio nusikalstamo susiviejimo lyderiu įvardijamas 38 metų K.Klemauskas – Plungėje trejus metus veikiančios autoserviso įmonės „Transfortas“ direktorius.
Vyras gyveno Airijoje, bet iki suėmimo daugiau laiko praleisdavo Lietuvoje – rūpinosi savo verslo reikalais.
Didelės grynųjų pinigų sumos atrastos ir K.Klemausko įmonėje. Padoriu verslininku prisistatantį vyriškį prislėgė įtarimai dėl šešėlinės veiklos, nusikalstamai įgytų lėšų legalizavimo.
Įtarimų neišvengė Plungėje gyvenanti motina Danutė Klemauskienė, kiti jo aplinkos žmonės.
Kartu su K.Klemausku teisiama dvejais metais už jį vyresnė gyvenimo draugė J.Rupeikienė. Moteriai pareikšti kaltinimai dėl bendrininkavimo – esą ji žinutėmis bendravo su kvaišalų tiekėjais.
Anksčiau neteistas K.Klemauskas dar teisiamas ir dėl pasikėsinimo sunaikinti svetimą turtą visuotinai pavojingu – ši byla nagrinėjama Plungės rajono apylinkės teisme.
Teisme apkluati du bendrininkai prisipažino už pažadėtą atlygį padegę Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno automobilį, kurį jis laikė prie savo namų.
Parke stebėjo įtariamąjį
Airijoje gyvenusį K.Klemauską į šią šalį sugrąžino Dublino kriminalinės policijos parigūnas Martinas Mahonas - nusikaltlius sekusius tarptautinės tyrėjų grupės narys.
Šią savaitę pareigūnas iš Dublino nuotoliniu būdu liudijo Klaipėdos apygardos teisme – prisaikdintas dėl atsakomybės už melagingus parodymus airis beveik valandą papasakojo, kaip sekė narkotikų platinimu įtariamą lietuvį.
„Kolegos iš Lietuvos mums pranešė, kada į Votervilio parką bus atnešta ir ten palikta narkotikų siunta. Nurodytą dieną čia pasirodė K.Klemauskas. Mes jo laukėme, akylai stebėjome, kaip elgiasi. Priemiesčio parkas yra didelis, skendintis žalumoje – vyras pradingo tamsoje.
Paskui jis vėl išniro prie parko vartų, sėdo į automobilį ir nuvažiavo savo keliais“, – įvykius prisiminė Dublino policijos Kovos su organizuotu nusikalstamumu biuro seržantas M.Mahonas.
Kai K.Klemauskas išėjo iš parko, policininkai jį apžiūrėjo, bet narkotikų nerado. Kitą dieną jie vėl atvyko su dviem tarnybiniais šunimis, išnaršė visus užkaborius – jokių įtartinų radinių.
Rado paslėptą kokainą
Tuomet Lietuvos kriminalistai kolegoms Dubline perdavė detalią Votervilio parko schemą su nuorodomis, kur galimai paslėpti narkotikai. Trečias kartas nemelavo – tęsiant paieškas, patvoryje rasti 4 pakeliai su balkšvos spalvos milteliais.
Airijos policijai buvo perduota ne iš piršto laužta informacija – ištyrus 300 gramų parke rastų miltelių, paaiškėjo, jog paketuose buvo 150 gramų gryno kokaino, kurio vertė gatvėje siekia apie 21 tūkst. eurų.
Kokaino siuntą į Votervilio parką, pasak tyrėjų, atnešė ir ten jį paslėpė K.Klemauskas, kuriam galėjo talkinti draugė J.Rupeikienė. Abu sugyventiniai kaltinami įgiję labai didelį kiekį narkotikų ne šiaip sau, o siekdami jį platinti Airijoje.
Policija žinojo, kur K.Klemauskas gyvena. Per kratą Dubline jo nuomojamame bute aptikta 1000 eurų. Plungiškio ten jau nebuvo – matyt, pajutęs, kad yra sekamas, spruko iš Airijos į Lietuvą.
Sulaikė autoserviso įmonėje
Lietuvoje K.Klemausko jau laukė kiti kriminalistai – antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai nusikalstama veikla įtariamą vyrą sulaikė autoserviso įmonėje „Transfortas“. Kasinėjant vejas rasti po žeme paslėpti polietileno kibirėliai su didelėmis užsienio valiutos sumomis.
Vykstant ikiteisminiam tyrimui, areštuotas K.Klemausko nekilnojamasis turtas, investicijos, taip pat ir J.Rupeikienei iš dalies priklausantis renovuotas namas Plungėje, jos vardu registruotas žemės sklypas, giminaičių butas ir kotedžas Palangoje.
Kaltinamųjų advokatai teisme griežtai egzaminavo jau 14 metų narkotikų platintojus gaudantį M.Mahoną: teiravosi, ar K.Klemauskui Airijoje ant kulnų mynę airiai pareigūnai jo nesupainiojo su kitu žmogumi, kiek laiko jis praleido Votervilio parke, kaip buvo apsirengęs, ką laikė rankose, ar tikrintas jo automobilis.
„Dublino parkas - judri vieta, pats M.Mahonas minėjo, jog ten kasdien apsilankosi apie tūkstantį žmonių.
Kodėl manoma, kad narkotikus paliko prie tvoros K.Klemauskas, o ne koks nors kitas ten vaikštinėjęs asmuo?“ – Klaipėdos apygardos prokuratūros kaltinimais stebėjosi advokatas Steponas Slapšinskas.
Nori pasimatyti su motina
Žvalgybos informacijos tikslumu ir jos kilme suabejojęs kitas advokatas Mindaugas Šatas pareikalavo iškviesti į Klaipėdos apygardos teismą Airijos policijai duomenis teikusį Lietuvos kriminalistą. Šis prašymas patenkintas.
Teirautasi, ar K.Klemausko Dubline nuomojatame bute rasta narkotikų dalelių, jo biologinių pėdsakų ant pinigų.
Pats K.Klemauskas dar nepasisakė. Tardymo izoliatoriuje laikomas plungiškis teismo prašė leidimo susitikti su 61 metų motina D.Klemauskiene, turbūt nežinodamas, kad pasimatymų apribojimai panaikinti nuo praėjusių metų lapkričio.
„Jums reikėtų kreiptis į pataisos namų administraciją, mes tokių prašymų nebenagrinėjame“, – kaltinamajam patarė bylą nagrinėjanti Klaipėdos apygardos teismo teisėja Kristina Kakurinė.
Tiesa, valstybės vardu kaltinimą reiškiantis Klaipėdos prokuroras Ruslanas Ušinskas abejojo K.Klemausko galimybėmis pasimatyti su motina, nes ji įtariama nusikalstama veika kitoje su pinigais susijusioje byloje.
Savo mylimąją J.Rupeikienę plungiškis dabar irgi mato tiktai teismų salėse, kai vyksta posėdžiai.
Rūsyje aptiko krūvą pinigų
D.Klemauskienė buvo sulaikyta po to, kai „Transforto“ patalpose rastas dokumentas, kuriame užfiksuotas netikėtas radinys – moters gyvenamojo namo rūsyje aptikta 150 tūkst. eurų suma.
Įtarimai pareikšti ir antstolei, surašiusiai faktinių aplinkybių konstatavimo faktą. K.Klemausko motinai šio dokumento pagrindu buvo išduotas paveldėjimo teisės į mįslingai atrastus pinigus liudijimas.
Įklimpo Kretingos advokatas, kaip įtariama, dirbęs K.Klemausko ir jo giminaičių interesų naudai. Bendraudamas su „Transforto“ buhaltere, antstole jis teikė patarimus, kaip legalizuoti veikiausiai su prekyba narkotikais siejamus neaiškios kilmės pinigus.
Tuo tarpu D.Klemauskienė tvirtino nieko nežinojusi apie namo rūsyje atrastus pinigus, kuriuos esą galėjo paslėpti jos miręs sutuoktinis. Beje, „Transforte“ rasta apie 60 tūkst. eurų, paimta tyrimui reikšmingų dokumentų.
Policijos tyrėjai ir prokurorai įtaria, kad K.Klemauskas, kiti narkotikų karteliui priskiriami asmenys „plovė“ juodąjį uždarbį – pinigus investuodavo į legalius verslus, pirkdavo butus, žemes, automobilius, kitokius brangius daiktus.
Iš viso Airijoje ir Lietuvoje sulaikyta 18 organizuotai nusikalstamai grupuotei priklausiusių žmonių.
Ikiteisminio tyrimo procese apribotos jų nuosavybės teisės į turtą, rinkos kainomis vertą apie 700 tūkst. eurų.
Heroino pardavėjai patekdavo į vergovę
Pirmosios žinios apie Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje susitelkusią gaują, kurioje pirmaisiais smuikais griežė lietuviai, išniro į dienos šviesą prieš 7 metus.
Organizuoto nusikalstamo susivienijimo nariai, pasak tyrėjų, buvo pasiskirstę pareigomis ir veiklos sritimis – vieni rūpindavosi narkotikų tiekimu, kiti buvo atsakingi už jų platinimą, prižiūrėdavo užverbuotus gatvių prekeivius.
Gaujos vadeivos ieškodavo socialiai pažeidžiamų, anksčiau teistų, rimto užsiėmimo nenusitveriančių asmenų, bedarbių, įvairiomis dingstimis atviliodavo juos į užsienio šalis.
Tyrėjų žiniomis, Dublino ir kitų didmiesčių gatvėse heroiną pardavinėjo 65 tokiam darbui užverbuoti lietuviai.
Susigundę dirbti gatvėse už menką uždarbį vyrai patekdavo į vergovę – buvo kontroliuojami, baudžiami už pražangas. Susišluotus nešvarius pinigus vadeivos stengėsi legalizuoti, į nusikalstamą veiklą įtraukdavo gimines, pažįstamus.
„Nusikaltėliai atskleisti bendradarbiaujant su užsienio valstybių pareigūnais. Tarptautinė sąveika tiriant tokias bylas itin svarbi. Tai sektinas pavyzdys ir labai aiški žinutė tiems, kurie gal dar abejoja teisėsaugos galiomis ir gebėjimu kovoti su organizuotu nusikalstamumu“, – pabrėžė trijų ES šalių tyrėjų grupės veiklą koordinuojantis prokuroras R.Ušinskas.