Kauno vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriui vadovavęs 58 metų P.Balbyšovas mirė praėjus vos 3 dienoms, kai pasipylus masinėms mirtims jam buvo pareikšti įtarimai.
Portalo lrytas.lt žiniomis, buvęs policijos komisaras taip pat mirtinai apsinuodijo alkoholiu.
Dėl nelegalios svaigalų prekybos ir laikymo į teisėsaugos tinklą buvo patekęs ne tik P.Balbyšovas, bet ir dar trys Aleksoto gyventojai.
Nustatyta, jog pogrindžio taškų klientai, kurių dauguma buvo iš tų pačių apylinkių, apsinuodijo metanoliu – vadinamuoju medžio spiritu, kurio 30 gramų gali pražudyti žmogų. Mirčių skaičius pernai liepos-rugpjūčio mėnesiais augo žaibiškai ir per nepilną mėnesį pasiekė 19.
Tuo tarpu P.Balbyšovui vadovaujant laikinosios sostinės ekonominei policijai buvo atliekamos didelio masto operacijos, kertančios per tarptautinės šešėlinės prekybos čiuptuvus – pavyzdžiui, Neveronyse (Kauno r.) per kratas vietos gyventojo valdoje buvo aptikta net 14 tonų spirito, atgabento iš Baltarusijos.
Skundai plūsta, „taškas“ – veikia
Šiuo metu „medžio spirito“ byloje įtarimai dėl neatsargaus gyvybės atėmimo yra pareikšti 64 metų Violetai Doftartienei, o kitiems dviem aleksotiškiams – dėl neteisėto alkoholio ir jo mišinių laikymo bei realizavimo.
Vietos gyventojų skundai dėl Antanavos gatvėje, V.Doftartienės bute veikiančio „taško“ į policiją ir Aleksoto seniūniją ėmė plūsti daugiau nei prieš dešimtmetį, tačiau iki tragedijos pareigūnams jo sutraiškyti nepavyko.
Moteris už stipriųjų svaigalų laikymą buvo teista du kartus, atsipirkusi 520 ir 680 litų baudomis.
Bet ir po to, kaip įtariama, pilstuko srautai šiame būste nenutrūko.
Pasipylus tragedijoms, pas V.Doftartienę pareigūnai aptiko maždaug 20 litrų svaigalų, supilstytų į 5 litrų talpas.
Kiti du įtariamieji, teisėsaugos duomenimis, taip pat turėjo savo pogrindinius „taškus“, kuriuose buvo prekiaujama alkoholiu.
Sprendimas – po ekspertizių
Praėjus beveik metams nuo tyrimo pradžios byla dar nebaigta.
Kauno prokuroras Virginijus Mizaras antradienį naujienų portalui lrytas.lt pranešė, jog kol kas nėra atlikti visi reikalingi procesiniai veiksmai.
Tebelaukiama dalies ekspertizių išvadų – kai bus gauti atsakymai, pareigūnai spręs dėl bylos perdavimo į teismą. Tai, manoma, įvyks rudenį.
Už neatsargų gyvybės atėmimą griežčiausia numatyta bausmė – iki 6 metų nelaisvės, o už nelegalią prekybą alkoholiu ir jo surogatais gresia kalėjimas iki 5 metų.
Visi trys įtariamieji šiuo metu yra laisvėje, jiems skyrus švelnesnes kardomąsias priemones nei suėmimas. Tyrimo pradžioje V.Doftartienė kurį laiką buvo suimta, tačiau vėliau išleista į laisvę.
Iškėlus bylą, V.Doftartienė tvirtino kalta dėl mirčių nesijaučianti – alkoholio ji esą nepardavinėjo jau du mėnesius, o tą, kurį pareigūnai aptiko jos būste, laikė asmeniniams poreikiams.
Siūlo galo dar neužčiuopė
Viena pirmųjų pilstuko aukų mirė 2021 metų rugpjūčio 7 dieną – Kauno klinikose užgeso V.Doftartienės kaimynas, pareigūnų duomenimis, jį pirkęs iš šios moters.
Vėliau mirčių skaičius smarkiai augo.
Tačiau kol kas lieka neaišku, kiek aukų galėjo pirkti surogatus iš V.Doftartienės ar kitų dviejų įtariamųjų.
Nepaisant daugelio kratų, apklausų, teisėsaugai vis dar nepavyko išaiškinti, kas tiekė „mažmenininkams“ medžio spiritą, kitą nelegalų alkoholį, kurio kiekiai turėjo būti dideli.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus pranešimus iš Kauno gydymo įstaigų apie apsinuodijusius ir mirštančius nuo namų gamybos svaigalų žmones, kurių amžius nuo 30 iki 60 metų.
Žmonės buvo apsinuodiję metanoliu ir jautė panašius simptomus – stiprius pilvo, galvos skausmus, vėmė, skundėsi pykinimu.
Pirmosios aukos greičiausiai vartojo gryną metanolį, nes jų išgelbėti faktiškai nebuvo jokių galimybių.
Antrosios bangos metu medžiaga galbūt nebuvo tokios stiprios koncentracijos, nes dalį žmonių pavyko išgelbėti.
Dauguma pilstuko aukų gyveno Aleksote, palyginti netoli vieni nuo kitų.