Įtakingas Agurkinių sėbras išlipo sausas: priminė istoriją su rožiniu maišeliu ir rastu buto raktu

2022 m. birželio 5 d. 17:50
Įtakingas nusikalstamo pasaulio veikėjas Saulius Pilipavičius, pravarde Gražuolis, dalyvaudavo Agurkinių gaujos lyderių rengiamuose susirinkimuose, padėjo jiems Anglijoje platinti narkotikus, bet liko laisvėje.
Daugiau nuotraukų (5)
Apeliacinio teismo kolegija, kuriai pirmininkavo Jolanta Čepukienienė, neįžvelgė reikalo įkišti Gražuolį už grotų.
Generalinės prokuratūros prokuroro Aleksandro Kazakovo prašymas pripažinti 59 metų S.Pilipavičių Agurkinių nusikalstamo susivienijimo nariu ir skirti griežtą laisvės atėmimo bausmę buvo atmestas.
Buvo sulaikytas Londone
Kai 2013 metų pradžioje buvo sulaikyti pagrindiniai Agurkinių veikėjai, S.Pilipavičius ramiai gyveno savo namuose ir nuolat skraidė į Londoną.
Tuo metu pareigūnai dar turėjo mažai duomenų apie šio veikėjo vaidmenį grupuotės veikloje.
Dar 2011 metais Kriminalinės policijos biuras buvo parengęs pažymą apie 76 asmenis, kurie vienaip ar kitaip buvo susiję su Agurkiniais, bet šioje pažymoje S.Pilipavičius nebuvo minimas.
Nors Lietuvos policija turėjo mažai duomenų apie S.Pilipavičių, šiuo kauniečiu seniai domėjosi britų policija.
Netrukus po Agurkinių sulaikymo 2013 metų balandį vyriškis buvo sulaikytas vienoje Londono sankryžų, kai ėjo nešinas rožinės spalvos maišeliu. Iškratę šį maišelį britų policininkai aptiko beveik kilogramą itin kokybiško kokaino.
S.Pilipavičius už bandymą parduoti kvaišalus buvo nuteistas 6 metų laisvės atėmimu.
Pasiūlė pardavinėti kvaišalus
Kai kaunietis atsidūrė Anglijos kalėjime, apie jį pradėjo pasakoti ir keli pagrindiniai Agurkinių grupuotės nariai, sutikę bendradarbiauti su teisėsauga.
Ypač išsamius parodymus davė grupuotės lyderio Sauliaus Velečkos pavaduotoju laikytas Algimantas Ringaila, pravarde Čikis.
Jis papasakojo, kad nuo 2006 metų S.Pilipavičius Anglijoje padėjo Agurkiniams pardavinėti kvaišalus ir buvo savotiškas jų atstovas toje šalyje.
Iš pradžių S.Pilipavičius priklausė Kauno Senamiesčio grupuotei ir vertėsi cigarečių kontrabanda.
2002 metais už šį verslą Vokietijoje jis buvo nuteistas kalėti 4 metus ir 10 mėnesių.
S.Pilipavičiui atlikus bausmę Agurkiniai esą jam ir pasiūlė užsiimti rimtesniu verslu – platinti kokainą.
Kokainą išgavo iš klijų
Tuo metu grupuotė buvo pagrobusi vilkiką su statybinėmis medžiagomis – plytelėmis ir sausais klijais.
Nuvežę krovinį į sandėlį pajuto keistą iš klijų sklindantį kvapą. Netrukus išsiaiškino, kad klijai sumaišyti su kokainu, kurio galėjo būti apie 100 kilogramų.
Bet ilgai nepavyko iš klijų išgauti narkotikų. Tai padaryti padėjo iš Olandijos atvežtas chemikas. Jis išgavo 40 kilogramų kokaino.
Būtent šiuos narkotikus esą ir buvo pasiūlyta platinti S.Pilipavičiui. Jam buvo nurodyta šį kokainą parduoti ne mažesne kaip 34 tūkst. svarų sterlingų už kilogramą kaina.
Buvo sutarta, kad, pardavęs brangiau, Gražuolis skirtumą galės pasiimti sau.
Kokainas dažniausiai būdavo perduodamas per vilkikų vairuotojus.
„S.Pilipavičius žinutėmis gaudavo vilkikų ir jų vairuotojų duomenis, o tada su jais derindavo kokaino paėmimo Anglijoje vietą ir laiką“, – sakė A.Ringaila.
Konfiskavo gaujos turtą
Agurkiniai S.Pilipavičiumi itin pasitikėjo, net ir didelį kiekį narkotikų jam duodavo nemokamai.
Iš pradžių viskas vyko sklandžiai – S.Pilipavičius parduodavo narkotikus ir pinigus per kurjerį esą siųsdavo į Lietuvą, čia juos pasidalindavo grupuotės nariai. Tačiau vienas įvykis aptemdė tarpusavio santykius.
Britų policija atliko kratą bute Londone ir konfiskavo ten aptiktus 5 kilogramus kokaino ir 200 tūkst. svarų sterlingų grynaisiais.
Paaiškėjo, kad šį butą nuomojosi S.Pilipavičiaus žmonės – smulkūs kokaino perpardavinėtojai, o konfiskuotas turtas priklausė Agurkiniams.
Raktas atvedė į butą
Atlikti savotišką tyrimą, kodėl taip atsitiko, buvo įgaliotas A.Ringaila.
Nuvykęs į Londoną jis išsiaiškino, kad S.Pilipavičius buvo visai atleidęs vadžias.
Nors buvo garantavęs, kad jo žmonės, be Agurkinių kokaino platinimo, niekuo daugiau neužsiims, paaiškėjo, jog jie papildomai pardavinėjo iš šalies gautą heroiną.
Maža to, jie nesilaikė jokios konspiracijos ir savo pažįstamiems gyrėsi, kad yra Agurkinių atstovai. Kai jie įkliuvo, vieno perpardavinėtojų kišenėje pareigūnai aptiko buto raktą, ant kurio buvo užrašytas adresas. Ten britų policininkai ir aptiko kvaišalus bei grynuosius pinigus.
Vis dėlto S.Pilipavičius palyginti lengvai atsipirko už padarytas klaidas.
Grupuotės lyderių sprendimu jis turėjo sumokėti tik 100 tūkstančių eurų, nors nuostoliai buvo gerokai didesni.
Įtarimų sulaukė Lietuvoje
Davęs šiuos parodymus A.Ringaila buvo paleistas į laisvę.
Tuomet iš kitų įkalintų Agurkinių artimųjų jis surinko apie 2 milijonus eurų esą prokurorams papirkti ir paspruko. Iki šiol nėra žinoma, kur jis slapstosi.
Tuo metu pusę jam paskirtos bausmės Anglijoje atlikęs S.Pilipavičius buvo paleistas į laisvę. Iš pradžių jis apsigyveno Danijoje, o paskui grįžo į Lietuvą.
Tada jį ir sulaikė pareigūnai. S.Pilipavičiui buvo pateikti įtarimai priklausius Agurkinių nusikalstamam susivienijimui ir padėjus šiai grupuotei išplatinti daugiau nei 170 kilogramų kokaino.
Buvo išprovokuotas?
Nuo pat pradžių S.Pilipavičius savo kaltę neigė.
Jis teigė pažinojęs S.Velečką ir kitus Agurkinių lyderius, bet jokio pasiūlymo iš jų platinti narkotikus negavęs.
Kaunietis tvirtino, kad ir tie narkotikai, už kuriuos buvo nuteistas Anglijoje, su Agurkiniais neturėjo nieko bendra.
„Mane išprovokavo pirkėjais apsimetę britų pareigūnai. Jie pasiūlė brangiai nupirkti narkotikus, o aš, norėdamas iš tarpininkavimo užsidirbti, pakliuvau ant jų meškerės“, – aiškino S.Pilipavičius.
Teisėjai turėjo laviruoti
Bylą išnagrinėjusi Dariaus Prankos pirmininkaujama Vilniaus apygardos teismo kolegija priėmė saliamonišką sprendimą.
Teismas, pripažinęs, kad S.Pilipavičius platino narkotikus, nuteisė jį 4 metų laisvės atėmimu bausmės vykdymą atidedant.
Sprendimas buvo pagrįstas tuo, kad nepavyko nustatyti, kokį tiksliai kiekį narkotikų kaltinamasis išplatino, todėl nebuvo skirta itin griežta bausmė, kuri paprastai skiriama už didelio arba labai didelio kiekio kvaišalų pardavimą.
Be to, teismas nustatė, kad S.Pilipavičius nebuvo Agurkinių nusikalstamo susivienijimo narys.
Atsisakyta ir remtis A.Ringailos suteikta informacija, nes jis slapstėsi ir teisme negalėjo duoti parodymų.
„Matyt, teisėjai įžvelgė, kad ne viskas yra taip, kaip nori pateikti prokurorai, bet ir jiems teko laviruoti“, – sakė S.Pilipavičių gynęs advokatas Vytautas Bučius.
Neseniai, atmetęs prokuroro A.Kazakovo skundą, sprendimą paliko galioti ir Apeliacinis teismas. „Nustatyta aplinkybė, kad S.Pilipavičius bendravo su Agurkinių nusikalstamo susivienijimo nariais, tačiau vienareikšmiškai ši aplinkybė, kaip ir tai, kad teisiamasis epizodiškai būdavo ten, kur rinkdavosi susivienijimo nariai, neduoda pagrindo priskirti jo susivienijimo nariams“, – teigiama teismo nutartyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.