Kaip rašoma prokuratūros pranešime, balandžio 10-osios naktį Anykščių rajono policijos komisariato pareigūnai buvo iškviesti į Kurklių miestelį. Jiems buvo pranešta, kad miestelio centre esančiose Sovietų Sąjungos karių kapinėse pastebėti įtartini asmenys. Nuvykę policijos pareigūnai pamatė, kad kapinėse stovėjusi sovietų kario skulptūra nudažyta geltona bei mėlyna spalvomis.
Nustatyta, kad skulptūrą aerozoliniais dažais nudažė 2 vilniečiai. Specialiaisiais liudytojais apklausti vyrai paaiškino, kad sovietinio kareivio paminklą geltona ir mėlyna, t.y. Ukrainos vėliavos spalvomis, nudažė protestuodami prieš Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų vykdomas žudynes Ukrainoje. Paniekinti šiose kapinėse palaidotų karių atminimą jie nesiekė, jų antkapių ir vardų lentelių nelietė.
Atliekant tyrimą, prokuratūra balandžio 27-ąją iš Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos gavo raštą, kuriame nurodyta, kad Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta Kurklių miestelyje yra įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Tačiau palaidojimo vietoje stovinti sovietinio kario skulptūra nėra saugoma kaip kultūros paveldo objektas bei nėra palaidojimo vietos vertingoji savybė, todėl nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugą reglamentuojantys teisės aktai skulptūrai netaikomi.
„Sovietinio kareivio skulptūrą nudažius mėlyna ir geltona (Ukrainos vėliavos) spalvomis nepadaryta žala saugomoms kultūros paveldo objekto vertingosioms savybėms“, – teigiama KPD rašte.
Prokuratūrai atsiųstame Anykščių rajono savivaldybės administracijos rašte nurodyta, kad nudažant skulptūrinę kareivio figūrą turtinė žala nepadaryta. Gegužės 5 dieną ši skulptūra savivaldybės sprendimu buvo demontuota ir iš Kurklių miestelio išvežta.
Išanalizavęs ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis, gegužės 18 dieną Utenos apylinkės prokuratūros prokuroras, vadovavęs šiam tyrimui, priėmė nutarimą jį nutraukti, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Prokuroras konstatavo, kad pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnį („Viešosios tvarkos pažeidimas“) atsako tas, kas viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką.
„Tiriamu atveju asmenų veiksmai neturėjo realios įtakos nei visuomenės rimčiai, nei tvarkai, jų veikoje nėra nei objektyviųjų, nei subjektyviųjų tiriamos nusikalstamos veikos požymių visumos“, – rašoma prokuroro nutarime.
Nutarime taip pat konstatuojama, kad minėtų asmenų veiksmuose nėra ir Baudžiamojo kodekso 187 straipsnyje („Turto sunaikinimas ar sugadinimas“) bei 312 straipsnyje („Kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas“) numatytų nusikalstamų veikų požymių.
Nutarimas dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo per 20 dienų nuo jo gavimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūros vyriausiajam prokurorui.