Šiaulietis nuo nusikaltimo padarymo buvo laikomas suimtas. Jis nepageidavo važiuoti į Šiaulių apygardos teismą ir gyvai išklausti pirmadienį skelbtą nuosprendį.
Nuosprendis dar nėra galutinis – jį nuteistasis per 20 dienų galės apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.
Kraupi šeimos drama įvyko prieš metus, kai buvo laidojama nuo ligos mirusi R.Romaniuko motina. Į laidotuves buvo sugrįžęs ir Vokietijoje vairuotoju dirbęs R.Romaniukas.
2020 m. gruodžio 30-ąją velionę į paskutinę kelionę palydėję namiškiai sugrįžo į namus. Kodėl kilo mirtimi pasibaigęs konfliktas, nežino niekas, nes R.Romaniukas tą vakarą buvo mirtinai girtas ir nieko nepamena.
Būtent jis kitą rytą ir rado lovoje gulintį nebegyvą tėvą. Šiaulietis bandė jį gaivinti, bet nesėkmingai, todėl pats paskambino Bendruoju pagalbos telefonu 112 ir pranešė apie mirtį. Pareigūnams nekilo abejonių dėl smurtinės mirties, nes sužalojimų buvo matyti velionio galvoje, kūne.
Kad 59 metų vyriškio mirtis buvo smurtinė, patvirtino ir teismo medicinos ekspertai. Jie pažymėjo, kad mirtis ištiko dėl smūgių į galvą. Jų išvadoje teigiama, kad į galvą buvo suduota mažiausiai dukart.
Prokurorė Jūratė Tamašauskienė per baigiamąsias kalbas pažymėjo, kad nėra mirtiną konfliktą mačiusių liudytojų, bet visi surinkti įrodymai liudija viena – šeimininką galėjo nužudyti tik sūnus. Mat nebuvo rasta jokių duomenų, kad vyriškis būtų galėjęs susižaloti griūdamas pats.
Nusikaltimas buvo padarytas smarkiai apsvaigus nuo alkoholio. Pasak prokurorės, R.Romaniukas alkoholiu ir kvaišalais piktnaudžiavo nuolat, todėl jo būklė per nusikaltimą vertintina kaip fiziologinio girtumo būsena.
Byloje užfiksuota duomenų apie tai, kad išgėręs R.Romaniukas tapdavo agresyvus. Be to, smarkiai įkaušęs šiaulietis laidotuvių dieną netikėjo, kad neteko motinos, reikalavo atidaryti karstą, o vakare tėvą ir brolį kaltino dėl motinos mirties.
Teismui buvo pateikti duomenys apie R.Romaniuko praeitį, nors kai kurie teistumai jau išnykę. Šiaulietis vien Lietuvoje už plėšimą, vagystes, smurtinius nusikaltimus buvo teistas 4 kartus. Dar 8 kartus jam teko stoti prieš Didžiosios Britanijos teismą.
Už namiškio nužudymą baudžiama laisvės atėmimu iki 20 metų. Valstybės kaltintoja, įvertinusi visas aplinkybes, prašė teisiamajam skirti 12 metų įkalinimo bausmę.
R.Romaniuko advokatas prašė teismo atsižvelgti į tai, kad teisiamasis kaltės neneigė, o aplinkybių įvardinti negalėjo dėl suvartoto pernelyg didelio alkoholio. Be to, gynėjas akcentavo, kad vyriškis bandė suteikti pagalbą ir pats pranešė apie įvykusią tragediją.
Pats teisiamasis nedaugžodžiavo – pasakė, kad jaučiasi psichologiškai sugniuždytas, nes jam pačiam sunku patikėti, kas įvyko tėvų namuose.
Per ikiteisminį tyrimą R.Romaniukas sakė, kad prisimena ne visus įvykius, nes gėrė ir pakeliui į Lietuvą. Alkoholį jis su tėvu ir broliu vartojo ir prieš laidotuves, ir sugrįžę į namus.
R.Romaniukas teigė daugiau nieko nebeprisimenantis. Jam neįstrigo į atmintį, kada ėmė skirstytis giminaičiai, kada ir kokiomis aplinkybėmis pats nuėjo miegoti.
Apklausiamas teisme šiaulietis sakė, kad iki tos šeimos tragedijos niekada nebuvo smurtavęs nei prieš tėvą, nei prieš motiną.