Dėl prastų sąlygų Rusijos kalėjime nuolat skundus rašiusio 51 metų R.Zamolskio svajonė grįžti į Lietuvą tapo kaip niekada reali.
Jekaterinburgo Čkalovo rajono teismas nemato priežasties, kodėl už ginkluotus apiplėšimus ir pasikėsinimą nužudyti 15 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas R.Zamolskis turėtų būti laikomas Rusijos kalėjime.
Bausmės keisti negalės
„R.Zamolskis nėra Rusijos pilietis, neturi čia nuolatinės gyvenamosios vietos, dalį bausmės jau yra atlikęs, ieškinius sumokėjęs, jo padaryti nusikaltimai pagal Lietuvos įstatymus taip pat yra laikomi nusikaltimais, už kuriuos skiriama laisvės atėmimo bausmė“, – nusprendė Čkalovo rajono teismas.
Jis neabejoja, kad R.Zamolskiui paskirta laisvės atėmimo bausmė Lietuvoje nebus pakeista į švelnesnę ir jis pirma laiko nebus išleistas į laisvę.
Tai Lietuvą įpareigoja dar 2002 metais tarp dviejų valstybių pasirašyta sutartis. Be to, yra gautas ir Lietuvos teisingumo ministerijos pažadas, kad R.Zamolskis į laisvę nebus paleistas anksčiau nei 2029 metų rugpjūčio 14-ąją.
Prokuratūra nenori išleisti
Pats R.Zamolskis nagrinėjant bylą nedalyvavo pasiteisinęs, kad nemoka rusų kalbos ir neturi teisinio išsilavinimo.
Jo interesus posėdyje gynė advokatė ir žmona Svetlana Zamolskienė, kuri po jos vyrui palankaus sprendimo džiaugėsi, kad Rusijos teismas pirmą kartą išnagrinėjo bylą remdamasis įstatymais.
Šis teismo sprendimas nėra galutinis, per dešimt dienų jį dar galima apskųsti aukštesniam teismui.
Tai gali padaryti prokuratūra, kuri prieštarauja, kad R.Zamolskis būtų išsiųstas į Lietuvą. Teigiama, kad jis yra pavojingas visuomenei, todėl į gimtinę galėtų būti perduotas tik atlikęs visą jam skirtą bausmę.
Į prašymus atsakydavo tyla
Susigrąžinti R.Zamolskį į Lietuvą mūsų teisėsaugininkai bando nuo 2014 metų rugpjūčio, kai lietuvis buvo sulaikytas Jekaterinburgo mieste ir už Rusijoje padarytus nusikaltimus atsidūrė už grotų.
Rusija ilgai ignoravo Lietuvos teisinės pagalbos prašymus – į juos reaguoti pradėjo tik prieš porą metų.
2019-ųjų rugsėjį R.Zamolskiui Lietuvos prašymu buvo atlikta psichiatrinė-psichologinė ekspertizė, ji parodė, kad vyras yra sveikas ir gali atsakyti už savo nusikaltimus.
Gavę ekspertų išvadas Rusijos teisėsaugininkai taip pat pabandė R.Zamolskį apklausti, bet šis pareiškė, kad yra nekaltas, ir atsisakė duoti parodymus.
Laukia sunkūs kaltinimai
Nors ir negavusi R.Zamolskio paaiškinimų, Lietuvos prokuratūra šių metų vasarį sugebėjo baigti prieš 20 metų jo atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą ir perdavė bylą teismui.
R.Zamolskis Lietuvoje kaltinamas nusikaltimais, įvykdytais 2001 metais, – dviem žmogžudystėmis, pasikėsinimu nužudyti 14 žmonių, neteisėtu šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogstamųjų medžiagų laikymu ir daugybe plėšimų. Nukentėjusieji šioje byloje R.Zamolskiui yra pareiškę civilinius ieškinius, kurių bendra suma – daugiau kaip pusė milijono eurų.
Byla perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui.
Šeima ruošiasi kelionei
Jei R.Zamolskis bus grąžintas atlikti bausmės į Lietuvą, čia ketina atvažiuoti ir žmona su dviem nepilnamečiais vaikais.
2018 metais S.Zamolskienė su dukra Intiridika ir sūnumi Ridiku jau bandė apsigyventi Lietuvoje, tačiau Migracijos departamentas jai liepė išvykti, nes prašydama Šengeno vizos moteris apgavo Lietuvos ambasados darbuotojus.
Pareiškusi, kad viza jai reikalinga kaip turistei, rugsėjo pradžioje moteris su vaikais atvyko į Kauną, užregistravo juos į mokyklą, nusipirko butą ir nusprendė visam laikui likti Lietuvoje.
Apgavystė nepraslydo pro Migracijos departamento pareigūnų akis, todėl lapkritį S.Zamolskienei išduota viza buvo panaikinta, o jai pačiai liepta kuo greičiau palikti Lietuvą.