Antikvarinių paveikslų ir didelių pinigų sumų netekęs Kauno kolekcininkas: „Buvau apnuodytas“ Dingo ir stambios paskolos sutartis su Palangos viešbučių magnatu

2021 m. rugsėjo 7 d. 10:49
Atnaujinta
Kauno policijai antradienį išplatinus pranešimą apie pagrobtus vieno garsiausių Lietuvos dailininkų Kazio Šimonio (1887-1978) paveikslus, naujienų portalas lrytas.lt susisiekė su nukentėjusiu nuo ilgapirščių 85 metų dailės kūrinių kolekcininku – pastarasis papasakojo detektyvo siužeto vertą pusmečio trukmės istoriją, kurios painus gijų kamuolys neišvyniotas iki šių dienų.
Daugiau nuotraukų (7)
Nusikaltimas buvo įvykdytas dar šių metų pradžioje. Iš dailės kolekcininko namų miesto centre dingo du didelę istorinę ir meninę vertę turintys K.Šimonio paveikslai – „Vartai į buvusį Benediktinų vienuolyną“ (1921) ir „Kunigų seminarijos vartai iš profsąjungų gatvės“ (1923).
Be paveikslų prapuolė ir 42 tūkst. eurų grynaisiais bei daugiau nei 700 tūkst. eurų vertės paskolų sutarčių originalai – būsto šeimininkas skolindavo pinigus už procentus. Pasak kolekcininko, vienas skolininkas Vytautas gyvena Kaune ir užsiima prekybos verslu, o kitas – viešbučius valdantis Palangos verslininkas, kurį pašnekovas įvardijo „viešbučių magnatu“.
Trilerį primenanti istorija prasidėjo vasario 11-osios popietę, kuomet Vytautas atnešė maisto savo skolintojui į namus – taip jis ne kartą darydavo ir anksčiau, nes pasiturintis pensininkas turi sveikatos bėdų, sunkai vaikšto.
Virtuvėje neteko sąmonės
Pavalgęs ir namuose likęs vienas, šeimininkas  po kurio laiko pasijuto blogai.  
„Mane apėmė stiprūs nugaros skausmai, sutriko šlapinimosi funkcija. Bandžiau atsistoti, vos ne vos nuėjau iki virtuvės.
Tačiau būklė blogėjo, nukritau ant grindų ir praradau sąmonę“, – vasario 12-osios nakties įvykius prisiminė paveikslų savininkas.
Ryte apsigavęs jis mėgino prišliaužti prie buto durų, tačiau nepajėgė įveikti kelių metrų atstumo.
„Manau, kad buvau tyčia apnuodytas“, – pasakojo kolekcininkas.
Atskleidė signalizacijos kodą
Vasario 12-osios rytą su sąmonę atgavusiu, bet atsikelti nuo grindų nepajėgiančiu būsto šeimininku telefonu susisiekė Vytautas, kuris iškvietė pagalbą – ugniagesiai pateko į vidų pro langą ir neštuvais pristatė kolekcininką į medikų automobilį.
Vytautas tuo metu buvo atvykęs pas kolekcininką ir išnešant jį, paprašė pasakyti signalizacijos kodą.
„Labai pasitikėjau Vytautu. Maniau, kad jis įjungs signalizaciją, kai butas liks tuščias“, – prisiminė kolekcininkas.
Pensininkui būnant ligoninėje, kitą dieną Vytautas apsilankė jo namuose ir išbuvo ten daugiau apie 40 minučių – tai liudijo išrašai, vėliau išimti iš saugos tarnybos.
Po dešimties dienų sugrįžęs iš gydymo įstaigų į namus, garbaus amžiaus kaunietis pasigedo pinigų ir paskolų sutarčių originalų, kuriuos laikė spintoje.
Tai buvo paskolų dokumentai, pasirašyti su Vytautu, Palangos verslininku ir dar dviem skolininkais.
Įtaria suplanuotą nusikaltimą
Kolekcininkas nuo pat pradžių įtaria, kad nusikaltimą suplanavo ir įvykdė Vytautas, įbėręs jam į maistą sąmonę slopinančias medžiagas ir išgavęs signalizacijos kodą. Ilgapirščio tikslas esą buvo išvengti skolų grąžinimo, apskritai jas paneigti, nes sutartys nebuvo notariškai patvirtintos.
Pasidegęs pinigų, pensininkas nesėkmingai bandė susisiekti su skolininku, kuris dingo kaip į vandenį.
Paveikslų pasigedo vėliau
Po dviejų mėnesių, balandį, kolekcininkas teigė pasigedęs ir K.Šimonio paveikslų.
Juos kaunietis taip pat tvirtino laikęs savo namuose – rankinėje, nuneštoje į retai lankomą kambarį.
Paveikslai ten buvo padėti, nes savininkas ruošė K.Šimonio kūrinių albumą.
Pensininkas net neįtarė, kad nusikaltėliui galėjo rūpėti ne tik pinigai ir paskolų sutartys, bet ir paveikslai.
Todėl balandį jis teigė visiškai atsitiktinai pastebėjęs, kad rankinėje nebėra ir abiejų garsaus dailininko paveikslų.
Kiekvieno jų vertė sudaro apie 7 tūkst. eurų.
Kolekcininko nuomone, paveikslai buvo pagrobti dar vasarį per Vytauto apsilankymą – pinigų ir paskolų sutarčių dingimo dieną.
Mįslė vis dar neįminta
„Tyrimo metu gauta duomenų, jog tai antikvariniai kūriniai, turintys meninę ir istorinę vertę, priklausantys Lietuvos dailės nacionaliniam palikimui“, – teigiama policijos pranešime.
Iki šių dienų pareigūnams nepavyko aptikti nei dingusių dailės kūrinių, nei pinigų, nei kredito sutarčių.
Tiesa, viskas galėjo būti ir ne taip, kaip pasakoja nuketėjusiuoju pripažintas pensininkas.
Prokurorė Rita Poškienė naujienų portalui lrytas.lt antradienį pranešė, jog būsto šeimininko kaltinimai Vytauto atžvilgiu kol kas nepasitvirtino, nėra svarių duomenų, kad jis įvykdė nusikaltimą.
Įtarimai byloje kol kas niekam nėra pareikšti.
Asmenis, galinčius suteikti bet kokios šiam tyrimui reikšmingos informacijos, pareigūnai prašo kreiptis į Kauno apskrities VPK policijos komisariato pareigūnus telefonu 8 700 62 783, 8 608 93 644, rašyti el. paštu loreta.brazinskiene@policija.lt arba skambinti skubios pagalbos telefonu 112.
Kauno apskrities VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai dėl vagystės atlieka ikiteisminį tyrimą. Už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki šešerių metų.
VagystėKaunaspaveikslai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.