Po tragiškai pasibaigusio konflikto palangiškis dingo ir slapstėsi 13 metų. Savo kaltės jis nepripažino ir tikino niekaip negalėjęs pasikėsinti į draugo gyvybę.
Teisme kaltinamasis dėstė, kad gal tai buvo tiesiog nelaimingas atsitikimas, o slapstėsi todėl, kad patyrė didžiulį šoką.
Baudžiamąją bylą dėl Palangoje prieš penkiolika metų įvykdyto nusikaltimo išnagrinėjo Klaipėdos apygardos teismas.
M.Civinskas, pravarde Gangas, kaltinamas 2006 metais šūviu į nugarą nužudęs tuomet 28 metų Raimundą Šimkų.
Po trylikos metų slapstymosi Airijoje sulaikytas M.Civinskas buvo įtrauktas į ieškomiausių Europos nusikaltėlių sąrašą.
Teisme paaiškėjo, kad M.Civinskas puikiai slapstėsi, – pareigūnai pėdsakus aptiko tik po jo skambučio artimiesiems, kai mirė kaltinamojo motina.
Šūvis kliudė draugą
2006 metų balandžio 3-iosios vakarą į Palangos ligoninę buvo pristatytas policijai žinomas kretingiškis R.Šimkus.
Jo kairėje mentėje žiojėjo didžiulė šautinė žaizda.
Vyras dar buvo gyvas, tačiau po kelių valandų mirė.
Tragedija nutiko, kai dvi kompanijos nusprendė pasiaiškinti santykius.
M.Civinskas ir R.Šimkus buvo toje pačioje barikadų pusėje.
Į aikštelę tądien automobiliais buvo suvažiavę apie dešimt dėl vagysčių ir kitų smulkių nusikaltimų policijai žinomų asmenų, tarp jų kilo konfliktas.
Manoma, kad M.Civinskas dėl visa ko buvo atsivežęs nupjautvamzdį medžioklinį šautuvą. Galbūt nesuvaldęs emocijų jis paleido šūvį į priešininkų pusę ir iššovė netoliese stovinčiam bičiuliui į nugarą. Nusikaltimo įrankis nebuvo rastas.
Po incidento vienas kompanijos narių išvežė sužalotąjį į ligoninę, o kiti išsilakstė.
Nuolat keitė pavardę
Išvykęs į užsienį palangiškis nuolat keitė gyvenamąją vietą ir tapatybę.
2016 metais šį bėglį Europolo ir Europos besislapstančių asmenų tinklas įtraukė į ieškomiausių Europoje asmenų sąrašą. Apie tai buvo paskelbta socialiniuose tinkluose.
Klaipėdos policija ir prokuratūra nuolat bendradarbiavo su Didžiosios Britanijos, Airijos policijos pareigūnais, Europolo darbuotojais, Kriminalinės policijos biuru.
Buvo sukūręs šeimą Airijoje
M.Civinskas buvo sulaikytas 2019 metų gegužės 17 dieną savo namuose, nustačius jo gyvenamąją vietą Korko mieste Airijoje. Vyras buvo sukūręs šeimą.
Sulaikymo operacija nebuvo paprasta – įtariamasis, kuris jau prieš nužudymą į policijos akiratį buvo patekęs dėl plėšimų, vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų, tačiau teistumo išvengęs, niekada neprarado budrumo.
Paaiškėjo, kad visus trylika metų M.Civinskas puikiai slapstėsi, be to, išoriškai jis buvo labai pasikeitęs, gerokai sustambėjęs.
Iš pradžių jis gyveno Didžiojoje Britanijoje, vėliau persikėlė į Airiją.
Palangiškis nuolat keitė pavardę – dažniausiai rinkdavosi lietuviškas. Viena jų sutapo su Klaipėdos policijos pareigūno pavarde. Buvo įgijęs suklastotus asmens dokumentus, socialinio draudimo pažymėjimą.
Jis skundė Airijos teismų sprendimus dėl išdavimo Lietuvai, pateikė vaikų gimimo liudijimus, esą turi juos išlaikyti, bet juose tėvo pavardė nebuvo nurodyta.
Tikriausiai todėl, kad gyveno nelegaliai. Taip ir neaišku, ar tai iš tikrųjų jo vaikai.
Senatis bėglio neišgelbėjo
Nuo 2006 metų, kai buvo įvykdyta žmogžudystė, baudžiamieji įstatymai kelis kartus keitėsi. Tuo metu bausmės už tokį nusikaltimą buvo šiek tiek švelnesnės. Nagrinėjant bylą dabar taikomos tuo metu galiojusios bausmės.
Senatis įtariamojo neišgelbėjo: šiuo atveju šis terminas – dvidešimt metų.
Nors M.Civinskas kaltės nepripažino, prokuroras teigė, kad tarp kaltinamojo veiksmų ir R.Šimkaus mirties yra priežastinis ryšys.
Jis pabrėžė, kad po nelaimės M.Civinskas paspruko, savo geriausiam draugui nesuteikė pagalbos, nelydėjo jo į ligoninę. Jis neatsiprašė mirusiojo artimųjų.
Nužudytojo motina ir dvi seserys pateikė teismui po 30 tūkst. eurų neturtinės žalos ieškinius.